Yuz-Feminizasyon-Cerrahisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Yüz Feminizasyon Cerrahisi

Yüz feminizasyon cerrahisi yada FFS olarak bilinen, cinsiyet değiştirmeye karar verip erkekten kadınlığa geçiş yapmak isteyen tüm bireylere veya transeksüel olmayıp yüz hatlarının fazla erkeksi olduğunu düşünen ve yüz ifadesini daha yumuşak hale getirmek isteyen tüm kadın ve erkeklere uygulanan ve içerisinde bir çok operasyon barındıran bir cerrahi türüdür.

Yüz Feminizasyon Cerrahisi 2022

Operasyonların asıl amacı, operasyonları olacak bireyin erkeksi olan yüz özelliklerini feminizme ederek daha geleneksel daha kadınsı özellikler kazandırılmasını sağlamaktır yani erkekten kadınlığa geçişin temel yönü diyebiliriz. Bir çok farklı operasyon gerektiren bu tür estetik operasyonlar, bireyin yaşına, bireyin hormon tedavi süresine, uyruğuna, beklentisine ve de tercihine göre belirlenir.


Dora Sağlık Bilgi FormuYüz Feminizasyon Cerrahisine Nasıl Hazırlanılır?

Yüz feminizasyonu ameliyatı olacak bireyin operasyondan iki hafta önceden horman tedavilerini bırakması gerektiğini ve işlemden 2 hafta sonrada uzak durması gerektiğini belirtilir. Kanamayı arttırabileceğinden aspirin, antienflamatuar ilaçlar ve bitkisel takviyeler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Düzenli kullanılan ilaçların da belirtilmesi gerekir. Sigara kullanımını 1 hafta önceden bırakması gerektiği belirtilir. Olacağınız prosedüre göre farklı gereksinimler olabilir.Yüz Feminizasyon Cerrahisinde Alın Şekillendirme

Erkek bireylerde, göz yuvalarının üstündeki kemikli çıkıntı daha belirgindir. Kadınlarda ise alnın ana hatları yüksek , daha pürüzsüz ve daha dikey olmalıdır. Ayrıca yuvarlak bir çıkıntı yani bombe olabilir. Alnın daha kadınsı görünmesi için alın kemiğinin bir kısmı kesilip, çıkarılır ve yeniden şekillendirip geri yerleştirilir. Saçlı deri ise ön saç çizgisini oluşturur ve daha kadınsı görünmesi için öne doğru çekilir.

Yüz Feminizasyon Cerrahisinde Saç Çizgisini Belirleme Nasıl Olur?

Kadın saç çizgisi, erkek saç çizgisine göre daha aşağıda olma eğilimindedir. Saç çizgisi düşürme ameliyatı sırasında, saçlı ile tüysüz olan alın bölgesinin buluşma noktasından kesi yapılır. Kafa derisi komple kaldırılıp geri yerleştirilip kemiğe sabitlenip. Fazla olan alın derisi yukarı çekilir fazla deri ise çıkartılır.Yüz Feminizasyon Cerrahisinde Kaş Kaldırma

Yüze bütünsel bir şekilde yaklaşmak, yüzün her alanı arasında denge ve uyum sağlamak çok önemlidir. Kaş kaldırma estetiği de erkeklerde kadınlara göre kaş yapısı daha düşük oldugu için kaş kaldırma ameliyatıyla aşırı düşük olan kaşları yukarı çekip alttaki kasları yeniden onarıp ve toparlayıp yapılan işlemdir. Alın ve kaş bölgesinde göz kapaklarında da değişim meydana getirir. Alın kırışıklıklarının görünümünü yok eder ve çatık kaş görünümü düzelir . Böylece daha kadınsı bir görünüm elde edip üst gözün görünümü de iyileşmiş olur.

Yüz Feminizasyon Cerrahisinde Burun Operasyonu

Rinoplasti ameliyatı erkekten kadınlığa geçiş sürecinde önemli aşamalardan biridir. Hastaya feminen bir görünüm kazandırmayı yüzüne, vücuduna uygun olmasını ve genel boyutunu küçültmeyi hedefler. Burun sırtında mevcut olan kemerin alınmasıyla bireyde kavisli bir burun sırtı ve kalkık burun ucu daha feminemsi bir görüntü oluşturur. Burnun geniş olması durumunda daraltılması sağlanır. Bu tür ameliyatlarda istenilen sonucun elde edilebilmesi için bireyin gerçekçi isteklerde bulunması gereklidir.Yüz Feminizasyon Cerrahisinde Çene Şekillendirme

Erkek çenesi kadın çenesine göre %17 daha uzun ve kare şeklinde olduğu için Bu tür operasyonlar çenenin köşeleri ve ucunun törpülenip tıraşlanarak bireyin kadınsı formlara uyarlanmasını amaçlanmaktadır.Bazı çeneler küçültme gerektirir. Yukarıda belirttiğim gibi tıraşlamış feminemsi görüntü oluşturulur. Bazı çenelere ise büyütme, uzatma, ileri almak önerilir. Bu durumda cerrahlar çene kemiğinin alt kısmını keserler daha sonra çeneden ileri doğru kaydırırlar. Ve ileri pozisyonda tekrar takarlar. Veya alternatif olarak çene implantı kullanabilirler..

Yüz Feminizasyonunda Trakeal Tıraş ( Adem Elması )

Boyun kısmımızda kıkırdak bir dokudan oluşan Adem elması, küçük bir operasyon ile küçültülebilir. Bu tür ameliyatlar Adem elmasının hemen üzerinden yapılan küçük bir kesiden girilip Adem elması traşlanıp estetik dikişlerle kapatılmaktadır.Yüz Feminizasyonunda Dudak Kaldırma Veya Büyütme

Kadın yüzleri, burun tabanı ile üst dudak sınırı arasında daha kısa mesafeye sahip olma eğilimindedir. Erkeklerin yüzlerinde daha uzun üst dudakları vardır. Dudak kaldırma, dudak ile burun arasındaki mesafeyi kısaltabilir ve daha kısa , daha kıvrımlı dudaklar için implant ve dolgu maddeleri kullanarak veya vücudumuzun farklı bir bölgesinden yağ alıp dudaklara yerleştirilerek büyütülebilir

Yanak Büyütme

Kadınların, yüzlerinin üçte birlik kısmında belirgin yuvarlak yanaklara sahip olma eğilimindedir. Bu bölgedeki yağ fazlalığından kaynaklanmaktadır. Daha kadınsı bir görünüm elde etmek için implantlarla yanak büyütme işlemi yapılabilir. Elmacık kemiğinin kırılıp şekillendirilmesi ve farklı bir bölgeden yağ alınıp yanaklara enjekte edilerek boyut ve şekli değiştirilebilir.

Blefaroplasti

Genellikle yaşlanma sürecini düzeltmek ve yüze daha genç bir görünüm kazandırmak için yapılır ve yüz feminizasyon cerrahisi ile birlikte en sık uygulanan estetik operasyonlar arasında yer alır. Blefaroplasti göz torbalarını ve fazla deri kıvrımlarını çıkarmak için yapılan işlemdir. İlk dönemde şişlik ve morarma olması normaldir.Yüz Feminizasyon Cerrahisi Tehlikeli midir?

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi bundada risk oluşması muhtemeldir. Ancak bu tür ameliyatları deneyimli ve tecrübeli hekimler yapması halinde hayati risk barındırması söz konusu olmaz.

Yüz Feminizasyonu Cerrahisinde Hangi Cerrahi Operasyonlar Yapılması Gerekir ?

Bu tür operasyonlar bireyin ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir.hangi operasyonu olacağı kaç tane operasyon olacağını hekim ve birey ortaklaşa karar vermelidir.

Yüz Feminizasyonu Cerrahisinde Iyileşme Süresi Ne Kadardır?

İyileşme süreci uygulamanın yapıldığı bölge ve uygulanan tekniğe göre 1-2 ay ile 1 yıla kadar sürebilir. Genel olarak iki hafta boyunca dinlenmeye ihtiyacınız olur. 6 hafta boyunca işe dönmekten ve ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır. ağrı kesici ilaçlar alabilir. İyileşme süresi operasyon sonrası bakım ile doktorun verdiği prosedüre uyarak süreyi kısaltabilirsiniz.

Sakal Ekimi Fiyatları, Burun Estetiği Fiyatları

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp