yumurtalikKanseri.jpg


Yumurtalık Kanseri

Yumurtalıklar rahim içerisinde konumlanan önemli organlardır. Kadının anne olmasını sağlayan bu önemli organlar tıpkı diğer insan organlarında olduğu gibi problem yaratabilmektedir. Bu problemlerden en önemli ve ciddi olanı ise yumurtalık kanseri olmaktadır. Yumurtalık kanseri meme kanserinden sonra en sık görülen kadın hastalıklarındandır. Yalnızca kadınlarda görülen bu rahatsızlık her dönem oluşabilse de genellikle menopoz sonrası dönemde ortaya çıkmaktadır.

Yumurtalık Kanseri 2022

Hastalığın tedavisi de teşhisi de diğer kanser türlerine oranla biraz daha zorlu olmaktadır. Yumurtalıkların içeriğinin büyük çoğunluğunu epitelyum hücreler oluşturmaktadır. Yumurtalık kanseri de bu hücrelerde meydana gelmekte ve zamanla tüm yumurtalığı ele geçirmektedir. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi farklı organlara sıçrama ihtimali bulunan bu hastalığın tedavi edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi yumurtalık kanserinde de büyük önem taşımaktadır. Erken tanı için tek yöntem düzenli olarak yaptırılan kontrollerdir. Kadın doğum uzmanına başvurarak düzenli olarak kontrol yaptırmak ve ultrason ile yumurtalıkların durumunu kontrol ettirmek oluşabilecek sorunları önleyecektir.


Bu sayede herhangi bir kanser hücresi mevcutsa bile tedavi edilebilecek ve daha büyük sorunlara yol açmadan ortadan kaldırılacaktır. Yumurtalıklarda bir kist ya da kitle görüldüğünde bu direk olarak kanser olmayabilmektedir. Bu tarz kitleler çoğu zaman iyi huylu olmaktadır. Fakat kitlenin iyi mi yoksa kötü mü olduğu ancak diğer testlerden sonra anlaşılabilecektir. Bu sebeple düzenli kontroller kesinlikle ihmal edilmemelidir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Yumurtalık kanseri neden olur?

  Yumurtalık kanseri hastalığının oluşması için belli başlı sebeplerin olmasına gerek yoktur. Nedeni tam olarak saptanamamış olan bu rahatsızlık kendi kendine de oluşabilmektedir. Fakat bazı faktörlerin kanseri tetiklediği düşünülmektedir. Bunlardan ilki ailesinde aynı kanser türünü taşıyan kişilerdir.

  Annesinde ya da büyükannesinde yumurtalık kanseri olan kadınların bu hastalığa yakalanma ihtimalleri diğer kadınlara oranla çok daha yüksek olmaktadır. Bunun yanı sıra daha önce hiç doğum yapmamış olan kadınların bu kanser türüne yakalanma ihtimalleri çok daha yüksek olmaktadır. Yumurtalık kanserinin nedenleri bunlarla sınırlı değildir. Kullanılan bazı ilaçlarda yumurtalık kanserini tetikleyebilmektedir.

  Fakat bu ilaçlara doğum kontrol hapları dahil değildir. Doğum kontrol haplarının kullanımı tam tersi olarak riski azaltacak ve rahim içindeki sorunları en aza indirgeyecektir. Son dönemlerde bu tarz kanserlerin görülme olasılığı arttığından rutin kontroller ihmal edilmemeli ve mutlaka jinekologlar tarafından muayene olunmalıdır.  Yumurtalık kanseri belirtileri nelerdir?

  Yumurtalık kanseri diğer kanserlere oranla daha zor anlaşılan ve tespit edilen bir kanser türüdür. Bu sebeple belirtileri de son derece az olmaktadır. Bu belirtilerin anlaşılması erken teşhis için önem taşısa da çoğu zaman birçok kadın belirtilerin farkına varmamaktadır. Bu sebeple erken teşhis için tek çare jinekolojik muayene olmaktadır.

  Kanserin belirtilerinden ilki kabızlıktır. Bağırsakları da etkileyen yumurtalık kanseri kişinin kabız olmasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra sürekli olarak idrara çıkma durumu da bu belirtilerden bir tanesidir. Yumurtalık kanserinin en net belirtisi karın ve kasık bölgesinde oluşan şişliklerdir. Kasık bölgesinde bir baskı hissediliyor ise ve bu durum geçmiyorsa bir uzmana başvurulması çok daha doğru olacaktır.

  Hastalığın tüm belirtileri bunlardır ve çok net olmadıkları için birçok kadın farkında bile olmamaktadır. Hastalığın tespiti genellikle muayene sonucu ortaya çıkmaktadır.  Yumurtalık kanseri tedavi yöntemleri

  Yumurtalık kanseri tedavisinin ilk adımı cerrahidir. İlk olarak hastanın rahmi ve yumurtalıklar tamamen alınacaktır. Kanser bağırsaklara sıçramış ise daha farklı teknikler uygulanması gerekecektir. Ameliyattan sonra ise kemoterapi tedavisi başlayacak ve kanserli hücrelerin bir daha tekrarlamaması için çaba gösterilecektir.

  Bu süreçte genellikle 5-6 kür kemoterapi uygulanmaktadır. Fakat bunun sayısı hastanın sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp