YuksekTibialOsteotomi.jpeg


Yüksek Tibial Osteotomi

Yüksek tibial osteotomi , diz eklemini yeniden düzenleyen cerrahi bir işlemdir.Diz artritli bazı hastalar için, bu ameliyat hasarlı eklem dokusunu koruyarak kısmi veya tam diz protezi ihtiyacını geciktirebilir veya önleyebilir.

Yüksek Tibial Osteotomi 2022

Diz Osteoartriti ve Kötü Dizilimi

Attığınız her adımda, vücut ağırlığınızın 3 ila 8 katına kadar değişen bir yük,dizinizdeki femur (uyluk kemiği) ve tibia (kaval kemiği) arasında emilir.Bu kuvvetler, dizin iç ve dış kısmında bulunan iki adet menisküs tarafından taponlanır ve kemiklerin uçları eklem kıkırdağı ile korunur.


Dora Sağlık Bilgi FormuDiz kireçlenmesi(dejeneratif artrit olarak da bilinir) olan hastalar, yırtık gelişebilecek menisküs ve eklem kıkırdağı üzerinde art arda aşınma yaşarlar.Bu dokuların dejenerasyonu, dizin düzgün kayma kabiliyetini sınırlandırır ve bozulmaya, kilitlenmeye, tıkanmaya ve ağrıya neden olabilir.

Dengesizlik denilen bir durumda, dengesiz kuvvetler, dizin iç (orta) veya dış (yanal) kısmında aşırı baskıya neden olur.Dizin kireçlemesi ve uyumsuzluk, dizin koruyucu dokularının bir yandan tekrarlayan bir hasar döngüsünde diğerinden daha fazla aşınmasına neden olabilir.Diz protezine Alternatif Olarak Yüksek Tibial Osteotomi

Eklem hasarı onarımın ötesinde olduğunda, diz protezi ameliyatı bu durumu düzeltebilir.Ancak bazı hastalarda, yüksek tibial osteotomi, diz eklemini yeniden yapılandırmak için tibianın üst kısmını açarak, hasarlı tarafın basıncını azaltmak için dizini yeniden hizalayabilir.Ağırlık kaldırılarak hasarlı veya aşınmış dokudan ve daha sağlıklı dokuya kaydırılır.

Bu yararlar tipik olarak 8 ila 10 yıl sonra söndüğü için, bu tip osteotomi genellikle diz protezi yapılmadan önce geçen süreyi uzatmanın bir yolu olarak kabul edilir.Bu prosedür tipik olarak kararsızlık ve uyumsuzluktan kaynaklanan ağrısı olan genç hastalar için ayrılmıştır.Kıkırdak onarım dokusunun aşırı basınca maruz kalmadan büyümesini sağlamak için diğer eklem koruma prosedürleriyle birlikte bir osteotomi de yapılabilir.

Bu operasyon sadece diz kireçlenmesi olan hastalarda kullanılmaktan ziyade,tibia vara dediğimiz O bacak hastalarında,tibia valga dediğimiz X bacaklı hastalarda da estetik amaçlı ve yük dağılımındaki dengesizlik kaynaklı,ilerde oluşacak diz kireçlenmelerini engellemek için koruyucu bir önlem olarakta uygulanmaktadır.

Yüksek tibial osteotomi ameliyatları sonrası bir veya iki gece hastanede kalmak gerekir,sonrasında 6 ila 8 hafta koltuk değnekleri ile yürüme,2 ay sonra tam yük taşımasına izin verilir.Tam iyileşme 3 ayı bulur.Büyük kemik ameliyatı olduğundan ,olası emboli ve böbrek hasarı komplikasyonları dolayısıyla iki taraflı aynı seansta yapmak yerine en az 3 ay arayla tek tek yapılmasını öneriyoruz.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp