Yeni Doğan Yoğun Bakım


Yenidoğan yoğun bakım; yeni dünyaya gelmiş bebeklerde aniden görülebilecek komplikasyonları önlemek, anında müdahale etmek bebeğin yaşama şansını artıracağı için tam donanımlı bir yenidoğan yoğun bakım olması hayati açıdan çok önemlidir. Yenidoğan bakım üniteleri içerisinde bebeğin olası tedavi ve bakımı için gerekli tüm teknolojik cihazların olması ve ortamın son derece steril olması bebek sağlığı açısından çok önem taşır. Bebeklerin konu ile ilgili eğitimleri almış uzman kişilerce tedavi ve gözlem altında tutulması gereklidir.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ne Demektir?

Yeni doğan yoğun bakım; yeni dünyaya gelmiş bebeklerde ortaya çıkabilecek erken doğum, zor doğum sonucunda organların zarar görmesi gibi doğumda meydan gelebilecek komplikasyonlar için oluşturulan tam donanımlı bakım üniteleridir. Yeni doğan yoğun bakım üniteleri tüm hastanelerde ve doğum hastanelerinde tüm teknolojik donanımlara sahip ve steril olarak bulunması gereken yerlerden biridir.

Doğum esnasında şeker ya da tansiyon verilerinden ötürü anne ya da bebekte oluşabilecek komplikasyonlar ve riskler için mutlaka gerekli olan yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde profesyonel uzmanlar tarafından bebekler sürekli kontrol ve gözetim halinde olurlar. Özellikle erken doğum durumunda zamanından önce düyaya gelmiş bebeklerin bakımları ve gelişimleri yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde özenle ve dikkatle yapılmaktadır.

Yenidoğan Yoğun Bakım Bölümlerinde Verilen Hizmetler

Yenidoğan yoğun bakım bölümlerinde yeni doğan bebeklerin başına gelebilecek her tür komplikasyon için yeterli donanımların bulunması gerekir. Yenidoğan bebek ve annenin sağlığı için doğum esnasında meydana gelebilecek aksaklıklar profesyonel uzmanlar tarafından doğru anda müdahale edildiğinde anne ve bebeğin hayatları tehlikeye girmeden tedavi edilebilir. Özelilikle tansiyon yükselmesi ve şeker rahatsızlığı olan annelerin sağlığı bakımından tam donanımlı bir merkezde anne ve bebeğin hayatı açısından çok önemlidir.Yenidoğan yoğun bakım üniteleri çocuk cerrahisi, çocuk kardiyolojisi, çocuk nörolojisi, çocuk gastroentolojisi, çocuk metabolizma ve endokronolojisi gibi bölümlerle birlikte çalışmaktadır. Yenidoğan yoğun bakım üniteleri tüm yeni çıkan teknolojik sistemlere sahip olmakta ve bu sistemlerin güvenliği ilgili kişilerce sürekli kontrol edilmektedir. Yeni doğan yoğun bakım bölümlerinde teknolojik olarak uygulanan ve bulunan bakım tedavi hizmetleri şunlardır;

  • Solunum desteği diğer adı ile Ventilatör Desteği
  • Kan Değişim Ünitesi
  • Fototerapi Işık Tedavisi
  • Perkütan Kateter Uygulamaları
  • Toraks Tüpü Takılması
  • Hasta Başı EEG Çekimi
  • Hasta Başı Kalp Ultrasonu EKO
  • Hasta Başı USG
  • Retinopati Muayenesi
  • Total Parentenal Nutrisyon Desteği

Yukarıda belirtilen tüm donanımlar yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde bulunmalıdır. Ani oluşabilecek tüm endikasyonlarda gerekli olan bu donanımlar anne ve bebeğin yaşama şansını artırarak yenidoğan ölüm oranlarının oldukça düşük seviyede olmasına yardımcı olmuşlardır.

Yenidoğan Yoğun Bakım Solunum Desteği

Doğum sırasında meydana gelen özellikle erken doğumlarda akciğerleri yeteri kadar gelişememiş bebeklerde solunum yetersizlikleri oldukça sık görülmektedir. Yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde mutlaka bulunması gereken bir bölümdür. Erken doğum olmadığı halde bazı bebeklerde enfeksiyonel olarak meydana gelen ve doğum esnasında ortaya çıkan solunum zorluklarına da rastlanabilmektedir. Bebeklerin doğum sonrası doğru soluk alp vermesi ve ciğerlerinin doğru işlevi kazanmasını sağlamam çok önemlidir. Bazı bebeklerde bir iki gün içerisinde düzen sağlanır. Bu yüzden bu süre içerisinde bebeğe solunum desteği sağlanması çok çok önemli bir noktadır.

İşte tam bu noktada solunum desteği diğer adı ile ventilatör desteği gereklidir. Aynı zamanda solunum tedavisi gören bebeklerin vücut ıslarlının da korunması gereklidir. Yeni doğan yoğun bakım bölümleri bebeğe uygun tedavi ve bakımları sağlayarak solunum sistemlerini ve vücut ısılarını profesyonel kişilerce takip altına alarak düzenler. Yeni doğan yoğun bakım bölümlerinin en önemli bölümü solunum desteği birimleridir. Bebeğin ciğerlerinin gelişebilmesi için tedavi esnasında yoğun bakımda bebeğin akciğerine sürfaktan maddesi verilir.

Yenidoğan Yoğun Bakım Kan Değişimi İşlemleri

Yenidoğan Yoğun Bakım bölümlerinde olması gereken bölümlerden biriside kan değişim üniteleridir. Çünkü kan değişimi yeni doğan bebeklerde görülen sarılık hastalığı sonucu gerçekleşir. Yeni doğan bebeklerde sarılık sorunu neredeyse her üç bebekten ikisinde görülen bir rahatsızlıktır. Sarılığın ortaya çıkışı çoğu zaman kan uyuşmazlığından da kaynaklanmaktadır. Yenidoğan bebekte kanda artan bilirubin maddesi özellikle göz akı ve yanaklarda birikerek sarılığa yol açar. Kan uyuşmazlığına bağlı sarılıklarda bebeğin kanının derhal değişimi sağlamalıdır. Hastalıklı kan uyumlu bir kanla değiştirilerek yerine bebeğe sağlıklı kan aktarımı sağlanır.

Yenidoğan Yoğun Bakım Total Parenteral Nütrisyon Uygulamaları Nedir?

Yenidoğan yoğun bakım ünitesi yeni doğan bebekte oral yolla beslenme sorunu ortaya çıkması durumunda bebeğin damar yolu ile beslenmesi demektir. Bebeğin oral yoldan beslenemediği tespit edildiği andan itibaren yeterli beslenmesini sağlamak için yapılan bu yöntem hemen uygulanmalıdır. Bebek yeterince beslenmediğinde ortaya çıkabilecek hastalıkları da önleyen parenteral nütrisyon uygulamaları sayesinde bebeğin beslenmesi ve gelişimi sağlanır. Bebeğe sindirim düzeni işlev hale gelene kadar bu tamamlayıcı tedavi şekli uygulanmalı ve bağışıklık sistemi korunmalıdır.

Yenidoğan Yoğun Bakım Toraks Tüpü Takılması Nasıl Olur?

Yeni doğan bebeklerde akciğer sönmesi adı verilen bir durum oluşabilir. Bu durumda Yenidoğan yoğun bakımda mutlaka olması gereken toraks tüpü takılması ile akciğer sönmesini engellenmelidir. Bazen bebeklerde akciğer sönmesi doğumdan sonrada meydana gelebilir. Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde mutlaka bulunması gereken toraks tüpü hayat kurtarıcıdır. Aslında incelendiğinde çok belirgin bir belirtisi yoktur. Bebekte nefes alıp vermekte zorluk yaşandığında toraks tüpü takılarak düzelmesi beklenir. Düzeldiği zaman tüp çıkarılır ve bebeğin akciğerleri düzelmiş olur.

Yenidoğan Yoğun Bakım Hasta Başı EEG Çekimi

Yenidoğan yoğun bakım bölümlerinde acil durumlar için bulunması gereken EEG bebeğin beyin faaliyetlerinin elektriksel olarak kâğıda aktarılması işlemidir. Genel olarak epilepsi hastalığının ve çeşitlerinin araştırılmasında kullanılan EEG yeni doğan bebeklerde de beyin aktivitelerinin incelenmesi için kullanılır. Çünkü yenidoğan bebekte anormal olarak görülen farklı beyin aktiviteleri çok erken zamanda tespit edilir ise hastalık ilerlemeden önlenmiş olacaktır. Bu yüzden yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde EEG olması bebeğin beyin sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Özellikle epilepsi hastacığında erken teşhis hastalığın ilerlemeden başında tedavi edilmesini sağlayacaktır.

Yenidoğan Yoğun Bakım Hasta Başı EKO Kalp Ultrasonu

Bazı bebeklerde doğumdan kaynaklanan ya da doğum öncesi kalp rahatsızlıkları görülebilir. Bazen de bu tür rahatsızlıklar bebekte tam bir yıl sonra da açığa çıkabilir. Bir bebekte kalp rahatsızlığı olup olmadığı doğumdan önce anne karnında EKO çekilerek tespit edilebilir. Yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde bu yüzden mutlaka EKO yani kalp ultrasonu bulunmalıdır. EKO cihazı çalımla prensibi olarak ses dalgalarının kullanıldığı bir ultrason yöntemi olduğu için son derece zararsız ve hamile olan annelerin dahi çektirebileceği bir işlemdir.

Doğum esnasında solunum düzensizliği, morarma, ve yüksek tansiyon belirtileri ile kalp rahatsızlıkları baş göstermeye başlayabilir. Bu durumda hemen EKO çekilerek kalp rahatsızlığının durumu gözlemlenmelidir. Bebek hemen yeni doğan yoğun bakım ünitesine alınarak kontrol altına alınmalı ve sürekli gözlem altında tutulmalıdır. Kalp ultrasonunun yeni doğan bölümünde olması sayesinde eğer bebek kalp rahatsızlığı ile doğmuş ise erken tespit yapılarak derhal tedaviye başlanır.Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp