Yaygin-Goz-Hastaliklari-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Yaygın Göz Hastalıkları


Yaygın Göz Hastalıkları

Yaygın göz hastalıkları nüfusun yarısında görülebilen göz hastalıklarıdır. Gözler en hassas duyu organlarından biridir. Kişiler gözlerinde bozukluk belirtileri ve görüş problemleri yaşıyorsa acilen göz doktoruna görünmelidir. Erken teşhis edilemeyen göz hastalıkları görme kaybına neden olmaktadır.

Yaygın Göz Hastalıkları 2022

Yaygın Göz Hastalıkları Belirtileri

Göz hastalıklarının türüne göre belirtileri de değişiklik göstermektedir. Doktorlar belirtilere ve yapılan testlere bakarak hastaya teşhis koyacaklardır. Doğru teşhis ve tedavi hastanın görme kaybı yaşamasının önüne geçilebilmektedir.

Yaygın göz hastalıkları belirtileri:


 • Kırmızı gözler
 • Gece körlüğü
 • Baş ağrısı
 • Işık hassasiyeti
 • Yüzen cisimler
 • Göz kuruluğu
 • Bulanık veya bozuk görüş
 • Gözlerde şişlik
 • Yanıp sönen ışıklar

Dora İlgi Alanları Bilgi FormuYaygın Göz Hastalıkları Türleri

Göz hastalıkları yaşa, genetik ve çevresel faktörlere göre çeşitlendirilmektedir. Hastalığın doğru teşhisi tedavi için de oldukça önemlidir. Yaygın göz hastalıkları:

Katarakt

Gözdeki bulanık, süt beyazı bir mercekle karakterize edilen kataraktların çoğu yaşla ilişkilidir ve 50 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygındır (ancak her yaşta gelişebilir). Katarakt, zamanla yaralanma, UV’ye maruz kalma veya protein bozulmasının bir sonucu olabilir; göz merceğinin bulutlanmasına neden olan budur. Tedavi edilmezse katarakt sonuçta ciddi görme kaybına neden olabilir.

Tedavi:  Neyse ki, katarakt ameliyatla tedavi edilebilen yaygın bir göz problemidir. Ameliyatın gerekli olup olmadığı, görme kaybının derecesine ve kişinin yaşam kalitesini ve işlev yeteneğini etkileyip etkilemediğine bağlıdır.Keratokonus

Yaygın göz hastalıkları içerisindedir. Normalde kornea (gözün saydam dış merceği) bir top gibi kubbe şekline sahiptir.  Ancak bazen korneayı yerinde tutan kolajen zayıflar ve korneanın koni şeklinde olmasına neden olur. Bu duruma keratokonus denir. Bu, erken ve hızlı tedavi edilmezse ciddi görme kaybına neden olabilir. Tedavi edilmeden bırakıldığında birçok kişinin kornea nakline ihtiyacı olacaktır.

Tedavi:  Tedavi genellikle gözlükle başlar. Genellikle sert gaz geçirgen olan kontakt lensler, korneayı güçlendirmek ve görüşü iyileştirmek için önerilebilir. Ek olarak, kornea kolajen çapraz bağlanması, ilerlemenin yanı sıra intac’leri (koni şeklini azaltmak ve görüşü iyileştirmek için korneanın yüzeyinin altına yerleştirilen implantlar) önlemeye yardımcı olmak için genellikle etkilidir. Son çare kornea naklidir.Diyabetik Retinopati

Diyabetik retinopati, tip 1 ve 2 diyabetle ilişkili uzun süreli yüksek kan şekerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar ve tedavi edilmezse körlüğe neden olabilen yaygın göz hastalıkları içerisindedir. Çok fazla kan şekeri, gözün arkasındaki kan damarlarını değiştirerek retinanın görmeyi sürdürmek için ihtiyaç duyduğu uygun miktarda besin almasını engelleyebilir. Tip 1 veya tip 2 diyabet hastası, diyabetik retinopati geliştirme riski altındadır. Bununla birlikte, bir kişinin sahip olduğu diyabet türü, kan şekerinin ne sıklıkla dalgalandığı, şekerini ne kadar iyi kontrol ettiği ve ne kadar süredir diyabet hastası olduğu, risklerini etkiler.

Tedavi:  Çoğu durumda lazer cerrahisi, diyabetik retinopati ile ilişkili önemli görme kaybını önleyebilir. Lazer fotokoagülasyon adı verilen bir prosedür, retinada büyüyen veya sızan kan damarlarını kapatabilir veya yok edebilir.Makula Dejenerasyonu

Körlüğün bu önde gelen nedeni, retinanın ışığı algılayan alanı olan makulanın hasar görmesi ile karakterizedir. Risk faktörleri şunları içerir: yaş, sigara, kadın cinsiyeti ve aile öyküsü. Ne yazık ki, yaygın göz hastalıkları içerisinde olan makula dejenerasyonunun bilinen bir tedavisi yoktur. Bununla birlikte, mevcut tedaviler hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir.

Tedavi:  Yaşa bağlı makula dejenerasyonu tedavileri ciddi görme kaybını önleyebilir veya hastalığın ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlatabilir.

Aşağıdakiler dahil çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur:

 • Anti-anjiyojenik ilaçlar. Göze enjekte edilen bu ilaçlar, yeni kan damarlarının gelişimini ve göz içindeki anormal damarlardan sızıntıyı engeller.
 • Lazer tedavisi. Yüksek enerjili lazer ışığı bazen aktif olarak büyüyen anormal kan damarlarını yok etmek için kullanılabilir.
 • Fotodinamik lazer tedavisi. Anormal kan damarlarına zarar vermek için ışığa duyarlı bir ilacın kullanıldığı iki aşamalı bir tedavi. Gözdeki anormal kan damarları tarafından emilmek üzere kan dolaşımına bir ilaç enjekte edilir. Daha sonra ilacı etkinleştirmek için göze soğuk bir lazer parlatılır ve anormal kan damarlarına zarar verir.
 • C, E, beta-karoten, çinko ve bakır vitaminleri, orta ila ileri kuru yaşa bağlı makula dejenerasyonu olan bazı hastalarda görme kaybı riskini azaltabilir.


Kırılma Hataları

Ulusal Göz Enstitüsüne göre, görme sorunlarının en yaygın nedeni kırma kusurlarıdır. Gözdeki kırılma, ışık kornea ve mercekten geçtiğinde meydana gelir. Göz küresinin uzunluğu, kornea şeklindeki değişiklikler veya lensin doğal yaşlanması nedeniyle hatalar meydana gelebilir. Uzağı görememe, ileri görüşlülük ve astigmatizm, kırma kusurlarına göre kategorize edilir. Bunlar en yaygın göz hastalıkları sayılabilir.

Tedavi:  En yaygın tedavi biçimleri gözlük, kontakt lens ve cerrahidir.

Glokom

Glokom, gözdeki optik sinirlerin zarar gördüğü ve zamanla kötüleşebilen bir göz hastalığıdır. Göz içinde basınç artışı ile ilişkili olan glokom, kalıtsal olma eğilimindedir ve yaşamın ilerleyen dönemlerine kadar ortaya çıkmayabilir. Göz içi basıncı adı verilen artan basınç, görüntüleri beyne ileten optik sinire zarar verebilir. Yüksek göz tansiyonu nedeniyle optik sinire verilen hasar devam ederse, glokom kalıcı görme kaybına neden olur. Glokomlu çoğu insanda bu artan basınçtan kaynaklanan erken semptomlar veya ağrı olmadığından, glokomun uzun süreli görme kaybı oluşmadan önce teşhis ve tedavi edilebilmesi için düzenli olarak göz doktorunuza görünmek önemlidir.

Tedavi:  Glokom tespit edildiğinde ameliyatla, lazerlerle veya göz damlasıyla tedavi edilebilir.Presbiyopi

Presbiyopi, yakın nesneleri veya küçük yazıları net bir şekilde görme yeteneğinin kaybı olan yaygın göz hastalığı türüdür. Gözün doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olan presbiyopi, genellikle ileri görüşlülükle karıştırılır, ancak ikisi aynı değildir. Presbiyopi, gözdeki doğal lens esnekliğini kaybettiğinde ortaya çıkarken, göz küresinin doğal şeklinin bir sonucu olarak ileri görüşlülük meydana gelir ve bu da ışık ışınlarının göze girdikten sonra yanlış şekilde bükülmesine neden olur.

Tedavi:  Tedavi seçenekleri arasında düzeltici lens takmak, kırma ameliyatı olmak veya lens implantları almak yer alır.

Göz kuruluğu

“Kuru gözler” olarak bilinen durum, gözyaşı bezleri yeterince gözyaşı yapamadığında veya kalitesiz gözyaşı üretmediğinde ortaya çıkar. Kuru gözler rahatsız edici olabilir, kaşıntıya, yanmaya ve nadir durumlarda biraz görme kaybına neden olabilir.

Tedavi:  Göz doktoru, kişinin evinde bir nemlendirici, gerçek gözyaşlarını simüle eden özel göz damlaları veya gözyaşı drenajını azaltmak için gözyaşı kanallarına yerleştirilen tıkaçlar kullanmasını önerebilir.

Yaygın Göz Hastalıkları Yapılması Gereken Testler

Yaygın göz hastalıkları, bir göz doktoru tarafından yapılan muayene ile teşhis edilir. Kapsamlı bir göz muayenesi en az aşağıdaki üç testi içermelidir.

 • Görme keskinliği testi: Tanıdık harfli göz tablosu, kişinin çeşitli mesafelerde ne kadar iyi gördüğünü ölçer.
 • Göz bebeği genişlemesi: Göz bebeğini genişletmek için göze damlalar yerleştirilir. Bu, doktorun retinanın daha fazlasını görmesini ve hastalık belirtilerini aramasını sağlar.
 • Tonometri: Bu test, göz içindeki sıvı basıncını belirler ve bunu yapmanın birçok yöntemi vardır. Yüksek göz içi basıncını taramanın en yaygın yolu “hava üfleme” testidir. Korneaya küçük bir hava huzmesinin vurulduğu ağrısız bir süreçtir. Daha doğru okumalar elde etmek için daha kapsamlı diğer testler gerekebilir.

Kalıcı hasarı önlemek için yaygın göz hastalıkları erken tespit edilmeli ve tedavi edilmelidir. Kişinin yaşına ve benzersiz risk faktörlerine bağlı olarak her bir ila iki yılda bir kapsamlı bir göz muayenesi önerilir. Bu muayeneler, erken aşamalarda belirgin semptomları olmayan glokom ve MD gibi hastalıkları yakalamak için çok önemlidir.

Göz Seğirmesi, Göz Lazer Çeşitleri, Göz Kuruluğu, Göz Kapağı Tedavisi, Göz İçi Lens

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp