Yanak-Kası-Ağrısı-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Yanak Kası Ağrısı 2022

Yanak kası ağrısı hemifasyal spazm olarak bilinen yüz kasılması ya kas ağrılarının çeşitlerinden biridir. Yanak kası bölgesinde bulunan kasların kasılması ve sertleşmesi sonucu oluşan bir durumdur. Yanak kası ağrıları, rahatsız edicidir fakat hayati tehlikesi bulunmamaktadır.

Yanak Kası Ağrısı 2022

Yanak kası ağrısının oluşma nedenlerinden biri de çene eklemi rahatsızlıklarıdır. Diş sıkma ve gıcırdatma sorunu yaşayan bireylerde bu durumun doğal sonucu olarak yanak kası ağrısı da görülmektedir. Bu nedenle, yanak kası ağrısı yaşayan kişilerin, ilk olarak çene hastalıkları için tedavi alması gereklidir.


Çene Eklem Rahatsızlığı Tanısı Nasıl Konur?

Çene eklem rahatsızlığı tanısı başta yanak kası ağrısı olmak üzere yukarda belirtilen semptomlardan birine sahip olma durumunda doktora gidildiğinde konulmaktadır. Diş hekimi, tanıyı ve semptomları değerlendirerek muayene yapmaktadır. Yaklaşık olarak 30 ve 40 dakika süren muayene sonucu diş hekimi eklem rahatsızlığı tanısını koymaktadır.

Çene eklemi ve boyun için MRI çekildikten sonra daha da netleşir ve gereken tedaviye en kısa süre içinde başlanır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Çene Eklem Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

  Çene eklem rahatsızlığı belirtileri yüzün bütün noktalarında ve organlarında görülebilir. Bunlardan biri olan yanak kası ağrıları dışındaki diğer belirtiler:

  Baş ağrısı,

  Kulak ağrısı,

  Kulaklarda duyma problemi,

  Dişlerde ağrı,

  Dişlerde tam olarak kapanmama hissi,

  Ağzı açma ve esnemede zorluk,

  Çene kitlenmesi,

  Yüzde şişlik,

  Çiğneme ve konuşmada zorluk,

  Yüzde ve ağızda yorgunluk hissi,

  Görüldüğü gibi yanak kası ağrısı belirtisinin sonuçlarında olan çene eklem rahatsızlığının birçok belirtisi bulunmaktadır.  Çene Eklem Rahatsızlığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Çene eklem rahatsızlığı tedavisi için temel amaçlar; basıncın tekrar düzelmesi ve kasların yeniden fonksiyon kazanmasıdır. Yanak kası başta olmak üzere yüzdeki kasların eski çalışma disiplinine dönmesi için uygulanan tedavi yöntemleri:

  Yüz kası egzersizleri,

  İlaç tedavisi,

  Fizik tedavi,

  Manipülasyon,

  Splint tedavisi gibi yöntemler uygulanmaktadır.

  Rahatsızlık geç fark edilmiş ve ileri seviyede ise cerrahi müdahale yapılmalıdır. Cerrahi müdahale için doktor onayının mutlaka alınması gerekmektedir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp