Vertigo-Tedavisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Vertigo Tedavisi

Vertigo eğer tedavi edilmezse ciddi boyutlara varabilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kadar teşhisi de önemli olduğu için vertigo tedavisi için ilk yapılması gereken doğru bir teşhis koyabilmektir.

Vertigo Tedavisi 2022

Vertigo Hastalığı Nedir?

Gündelik yaşamdaki hareketleri yapmayı sağlayan vücuttaki denge unsurudur. Bu denge eğer bozulursa kişi, gündelik alışkanlıklarını yerine getiremez ve ciddi durum bozuklukları ile karşılaşabilir. Örneğin eşyalar ya da zemin sabit olduğu halde onları dönüyor gibi algılaması vertigo hastalığına işaret ediyor olabilir.


Her 100 kişiden 3’ünde görülme oranı ile sık rastlanan hastalıkların başında gelen vertigo hastalığı tedavi edilmediği durumlarda ciddi sorunlar yaratabilmektedir.

Baş dönmesi ve semptomları olarak işitme sorunları, mide bulantısı ya da kusma olarak beliren rahatsızlığa vertigo hastalığı denilmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Vertigo Hastalığına Ne Sebep Olur?

  Vertigo hastalığına sebep olanlar temelde iç kulak rahatsızlıklarından meydana gelmektedir.

  Çünkü kulak bölümlerinde vücudun dengesini sağlayan keseler bulunmaktadır. Bu keseler etraflarını algılarlar ve beyne sinyal göndererek kişinin hareket etmesini sağlarlar. Ancak keselerde herhangi bir aksama ya da bozukluk olduğunda beyne yanlış sinyal gönderildiği ya da hiç gönderilmediğinden ötürü baş dönmesine bağlı olarak mide bulantısı ve kusma durumları görülür. Bu durum anlık baş dönmeleri olabileceği gibi kronik bir halde de seyredebilir.

  Baş dönmesinin yolda yürürken ya da araç sürerken ne gibi büyük bir etkilere sahip olabileceği göz önünde tutulursa, vertigo ciddi rahatsızlıklara sebep olan bir hastalıktır olarak tanımlanabilir. Kulak içindeki bu denge keselerinin doğru olarak işlev gösterememesine bağlı olarak vertigo rahatsızlığı sık olarak görülmektedir. Ancak vertigo için vücudun başka bölümlerindeki rahatsızlıklar da etkili olabilmektedir.

  Bu kapsamda vertigo hastalığına sebep olan durumlar için şu şekilde bir sıralama yapılabilir;

  • İç kulak rahatsızlıkları,
  • İç kulak dengesini sağlayan yapılarda oluşacak bozulmalar,
  • Meniere hastalığı ya da bir başka deyişle iç kulak sıvısındaki değişiklikler,
  • Denge sinyallerini beyne ulaştıran kanalların çalışmaması,
  • Orta kulak iltihabı,
  • Psikolojik rahatsızlıklar,
  • Beyin tümörü

  En sık görülen vertigo rahatsızlıklarıdır. Ancak genele bakıldığında vertigonun kulak ile ilgili sorunlardan kaynaklandığı görülmektedir. Bu durumda kulaktan kaynaklanan vertigo rahatsızlıkları periferal Vertigo olarak adlandırılmaktadır.  Periferal Vertigo Nedir?

  Periferal vertigo, hastalığın büyük bir kısmının kulaktan kaynaklandığı durumlarda verilen isimdir. Bu durumda iç kulak kristallerinin yer değiştirmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu durum da kulak sıvısının bozulmasına neden olduğu için vertigo rahatsızlığının oluşmasına neden olur.

  Periferal vertigo nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Vücudun hareket etmesine bağlı olarak baş dönmesi atakları,
  • Meniere hastalığı,
  • Perilenf fistülü,
  • Menenjit,
  • Akustik nörinom,
  • Kabakulak,
  • Menenjiom

  Şeklinde sıralanmaktadır. Bu rahatsızlıklar vertigo hastalığını tetikleyecek durumlar yaratabilmektedir.  Santral Vertigo Nedir?

  Kulak dışında, beyinden kaynaklanan denge rahatsızlıklarına santral vertigo denilmektedir. Bu kapsama girecek sorunlara başka rahatsızlıklar da eşlik edebilmektedir.

  Santral vertigonun oluşum nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Migren,
  • Multiple skleroz,
  • İnme, kanama, anevrizma gibi beyin damar hastalıkları.

  Ayrıca santral vertigo ile birlikte çift görme, konuşma bozukluğu, baş ağrısı, bilinç kaybı, uyuşma gibi semptomlar da birlikte yaşanmaktadır.  Poziyonel Vertigo Nedir?

  Kısa süreli görülen poziyonel vertigo rahatsızlığı, iç kulak içerisindeki kristallerin hareket etmesinden kaynaklanmaktadır. Kristaller, vücudun dengesini sağlayan önemli etmenlerdir. Travma, yüksek gürültü, ani hareketler sonucunda bu kristaller yerinden oynayabilir. Bu durumda da pozisyonel vertigo adı verilen denge kaybı oluşmaktadır. Kısa sürede kristaller eski yerini aldığından tedavisi en kolay vertigo türüdür.  Vertigo Tedavisi Nasıl Olur?

  Vertigoya neden olan rahatsızlıklar göz önünde tutularak, vertigo tedavisi farklı yöntemler şeklinde gerçekleştirilebilmektedir.

  Ancak vertigo tedavisinde en önemli nokta, vertigoya neden olan ve altta yatan hastalığın bulunmasıdır. Vertigo, kendi başına bir hastalık olmayıp mutlaka başka bir rahatsızlık ya da hastalığın sonucunda oluşmaktadır. Ancak vertigo hastalığında bu durum yeteri kadar ciddiye alınmazsa kalıcı hasarlara sebep olmaktadır. Bu yüzden vertigo belirtilerinin oluşması akabinde sağlık kuruluşlarına müracaat etmek gerekmektedir.

  Hastanelerde vertigonun tespiti için şu tespitler yapılacaktır;

  • Elektrokokleografi,
  • Elektronistagmografi,
  • Odyometrik testler,
  • MR, boyun doppler,
  • Rutin biyokimya tahlili,
  • Ultrasonografi,
  • Elektrokardiyografi

  Gibi yöntemler baş dönmesinin neden kaynaklandığının bulunması için sık olarak yapılan testlerdir.
  Aynı zamanda kulak burun boğaz uzmanına yapılacak başvuru da vertigonun teşhisi ve tedavisi için önem kazanmaktadır. Vertigo hastalığının yüzde 80’e varan bir oranda sebebi kulakta oluşan hastalıklar oluşturmaktadır. Kulak burun boğaz uzmanının gerekli tetkik ve tahlilleri yapması sonucunda vertigoya sebep olan asıl hastalığın teşhisi yapılacak ve gerekli müdahaleler alınacaktır.  Vertigo İlaç ile Geçer mi?

  Vertigo, günlük yaşamın aksamadan sürmesi için tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

  Baş dönmesi sırasında ciddi boyutlarda hasta kendisine zarar verebilir. Bu yüzden belirtilerin görülmesi durumunda derhal hastaneye gidilmelidir. Hastaneye yapılan başvuru sonucunda eğer vertigoya neden olan durum meniere gibi bir hastalık ise ilaç ile tedavisi mümkündür. Genelde mide bulantısı, kusma gibi semptomların tedavisi için de ilaç kullanılmaktadır. Ancak beyindeki tümör nedeni ile vertigo oluşuyorsa, bu durumda ameliyat gerekli görülmektedir.

  Vertigo Psikolojik ise Nasıl Tedavi Edilir?

  Vertigonun bir nedeni de psikolojik etmenlerdir.

  Gündelik yaşamdaki ağır stres ve stres altında çalışma kişilerde sıklıkla vertigo belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Eğer baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklar görülüyorsa ilk olarak hastaneye gidilmesinde yarar bulunmaktadır. Hastanede yapılacak tetkikler sonucunda fiziksel olarak herhangi bir rahatsızlığa denk gelinmemişse vertigoya neden olan psikolojik gerekçelerdir. Psikolojik nedenlerin başında ise stres gelmektedir. Bu durumda hasta, strese neden olan faktörleri ortadan kaldırmalı ve kendisine daha rahat bir zemin hazırlamalıdır. Aynı şekilde bu süreçte psikolog desteği de alınabilir. Bu gibi önlemlere bağlı olarak vertigo rahatsızlığı giderilecek ve ya da ortaya çıkması engellenecektir.

  Vertigo Tedavisinde Hastanın Rolü Nedir?

  Vertigo tedavisi için tıbbi yardım gerekiyor olsa da hastanın kendisinin alacağı tedbirler de önem taşımaktadır.

  Bu doğrultuda vertigo hastalarının ya da vertigoyu önlemek isteyenler şu tavsiyelere uymaları gerekmektedir;

  Duygu durum bozukluğu yaşatacak olaylardan uzak durun. Stres, acı, büyük beklenti gibi durumlar vücut kimyasını bozar ve bu nedenle vertigo rahatsızlığını tetikler. Bu etmenlerden uzak kalmak, hastalığın tedavisi için yararlı olacaktır.
  Düzenli beslenmeye özen gösterin. Vücut, aldığı besinler ile işler ve besinler yanlış ya da zararlı olmaları halinde vücut yapısında dengesizlikler baş gösterir.
  Uyarıcı içeren gıda ve içeceklerden kaçının. Özellikle alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı sinir sistemi üzerinde ciddi hasarlara neden olmaktadır. Kısa vadede alkol ve uyuşturucu, uzun vadede ise sigara geri dönülemez hasarlar yaratmaktadır. Bu hasarların başında ise baş dönmesi, bulantı ve kusma şeklinde kendisini gösteren vertigo gelmektedir.
  Düzenli spor ya da egzersiz yapın; vücudu dinç ve zinde tutmak, tüm vücut fonksiyonlarının çalışmasına neden olacağı gibi vertigoya neden olacak rahatsızlıkların da önüne geçecektir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp