Vertigo-Nasıl-Geçer-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Vertigo Nasıl Geçer

Vertigo oldukça ciddi bir hastalıktır.

Eğer önlem alınmazsa ya da tanı koyulmazsa hasta olan kişinin yaşamında ciddi sorunlara neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek adına vertigo nasıl geçer adımlarının doğru olarak takip edilmesi ve sonuca varılması gerekmektedir.

Vertigo Nasıl Geçer? 2022

Vertigo Hastalığı Nedir?

Genel itibariyle kişinin hareket etmediği anlar da bile etrafı hareket ediyor hissine kapılıyor ve bu durum neticesinde baş dönmesi yaşıyorsa vertigo hastalığından söz edilebilir. Vücudun dengesinin bozulmasının tanısı olarak adlandırılan bu hastalık neticesinde bulantı, kusma gibi semptomlar da görülebilmektedir.


Buradaki önemli bir nokta her baş dönmesinin vertigo hastalığı olarak adlandırılamayacağıdır. Çünkü vertigo baş dönmesi olarak kendisini gösterse bile baş dönmesi pek çok sebep yüzünden gerçekleşebilir. Vertigo ise kronik bir halde, kişinin gündelik işlerini yapmasına engel olacak şekilde belirmektedir. Aynı zamanda vertigo nedeniyle belirtildiği üzere kusma, bulantı ya da işitme kaybı gibi belirtiler görülebilmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Vertigo Hastalığı Nasıl Oluşur?

  Vertigo hastalığı sık görülen hastalıkların başında gelmektedir. Temel itibariyle vertigo hastalığı oluşumu, vücut dengesinin bozulması anlamına gelmektedir. Vücut, hareketlerini orantılı yapabilmesi adına bir denge sistemine sahiptir. Denge sistemi ise iç kulaktaki denge kısımları tarafından sağlanmaktadır. İşitme organları ile yan yana bulunan denge yapısı 3 yarım daire kanalı ve iki keseden oluşmaktadır.

  Bu yüzden kulaklarla ilgili bir rahatsızlık oluştuğunda; örneğin şiddetli bir ses sonrası denge bozulabilmektedir. Ancak vertigo sadece kulak rahatsızlığından oluşmamaktadır. Denge bölümü, vücudun nasıl hareket etmesini ya da durmasını özel sinyaller ile beyine iletmektedir ve beyin de bu kanaldan aldığı sinyallere göre hareket etmektedir. Eğer beyin bu kanallardan doğru sinyaller alamazsa vücudun dengesi bozulmaktadır.

  Sağlıklı bir insanda hareketsiz olunduğunda sağ ve sol kulakta bulunan denge keseleri beyin ile eşit hale gelirler. Fakat keselerden birisinin ya da ikisinin bozulması durumunda, beyin hareketleri algılayamaz ve bu durumda vücut da dengesizce hareket eder.

  Vertigo’ya neden olan sebepler arasında ise en sık görülenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kulağın içinde yer alan kristallerin bulundukları yerden oynamaları sık rastlanan vertigo nedenidir. İç kulak içerisinde kalsiyum ve mineral kristalleri bulunur. Ancak stres, yorgunluk ya da travma nedeniyle kristaller yerinden oynayabilir. Kristallerin yerinden oynaması ise vertigoya neden olur. Hangi kulağın kristali yerinden oynamışsa o tarafa doğru baş eğildiğinde şiddetli bir baş dönmesi yaşanır. Öyle ki bu baş dönmesi kişiye deprem olduğu hissini bile verebilir. Bu durumda tedavi için kristal testi uygulanmalıdır.
  • İç kulakta yer alan sıvı da vücut dengesi için önemli bir yapıdadır. Sıvının çeşitli nedenler ile artması sonucunda vertigo görülebilir. Bu durumda yoğun bir çınlama ya da işitme kaybı görülmektedir. Tedavi için öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır.
  • Vücudun dış nedenle virüs kapması da vücudun dengesinin bozulması adına önemli etkendir. Baş dönmesi bu sebeple oluşuyorsa virüsün vücuttan atılması oldukça zaman alacağı için hastanede yatış gerektiren durumlar oluşabilir.


  Vertigo Nasıl Geçer?

  Vertigo hastalığı ile mücadele etmek için birkaç noktaya önem gösterilmesi gerekmektedir.

  Bu kapsamda;

  • Vertigo tedavisi için ilk önemli nokta hastalığın altında yatan sebeplerin bulunmasıdır. Hastalığın nedenlerine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Örneğin vertigo meinere hastalığından kaynaklanıyorsa ilaç tedavisi, tümörden kaynaklanıyorsa tedavi için ameliyat gerekmektedir.
  • Vertigo belirtileri görünüyorsa mutlaka doktora başvuru yapılmalıdır. İlk olarak kulak burun boğaz bölümüne yapılacak başvuru neticesinde gerekli olan müdahaleler yapılacaktır. Burada iç kulaktaki sıvının durumu, iç kulak zarının durumu, iç kulaktaki kristallerin ölçümü ve dengeyi sağlayan yapının tespit edilmesi için gerekli tetkik ve tahliller yapılır. Vertigoya neden olan iç kulaktaki bir sorun ise buna yönelik ilaç ya da küçük cerrahi müdahaleler uygulanır.
  • Bazı durumlarda beyindeki sinir sistemlerinin bozulması sonucunda vertigo oluşabilmektedir. Bu durumda ise beyin hastalıkları bölümünde gerekli tetkik ve tahlillerin yapılması gerekmektedir. Eğer sinir sistemindeki bir yavaşlık ya da bozulma vertigoya neden oluyorsa, ilaç ya da cerrahi operasyon yapılmaktadır.
  • Vertigoya kulak ve beyin dışında da pek çok durum etki etmektedir. Bu yüzden kulak ve beyin bölgelerinde yapılacak araştırmalar sonucunda vertigoya neden olacak bir hastalık tespitinde bulunulmazsa, gerekli kontrollerin yapılması için ilgili bölümlere başvurulması gerekmektedir.


  Vertigo tedavisinde hastanın katılımı da oldukça önemlidir.

  Bu yüzden doktorun tavsiyelerinin yanı sıra hem hastalığı gidermek hem de hastalığın oluşmasını engellemek adına şu adımlar takip edilmelidir;

  • Hastalığın ilk nedeni gündelik yaşamdan kaynaklanan strestir. Stres vücudun geneline zararlı olduğu gibi baş dönmesi ve mide bulantısına da doğrudan etki ederek vertigo hastalığını pekiştirmektedir. Bu yüzden stresten uzak durmak, stresli durumları ise çabuk atlatmak bu hastalık için alınacak en önemli tedavi yöntemidir.
  • Sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. Vertigonun sık yaşanma sebeplerinden birisi de beslenme alışkanlığının düzenli şekilde yapılmamasıdır. Özellikle hazır gıdalarda bulunan katkı maddeleri sağlık açısından oldukça zararlıdır. Bu durumda doğal yollardan beslenmek de vücudun dengesinin korunması adına önem taşımaktadır.
  • Tuzu azaltın; vücudun dengesini sağlayan önemli etmenlerin başında tuz tüketimi gelmektedir. Çünkü tuz, iç kulaktaki sıvının artmasına neden olmaktadır. Bu durum ise vertigoyu tetiklemektedir.
  • Su içmek; su içmek vücuda pek çok yarar sağladığı gibi vertigonun da oluşumunu engellemektedir. Böylece çünkü bol su tüketimi ile vücuttaki fazla tuz oranı dışarıya atılır ve böylece dolaylı yoldan olsa da su vertigo oluşumunu engeller.
  • Vertigo hareketleri yapın; egzersiz vertigonun geçmesi ya da engellenmesi adına büyük önem taşımaktadır.


  Vertigo hareketlerinde esas olan vücut dengesinin sağlanmasıdır. Bu hareketlerden en sık yapılanı, vertigo vakalarında azalmaya sebep olmaktadır. Hareketi yapmak için öncelikli olarak bir koltuğa oturup ayaklar yere basılmalıdır. Bu durumda önce vücut sağa doğru tam bir şekilde yatırılmalıdır. Bu pozisyondayken yukarıya doğru bakılır. Bu pozisyon esasında baş dönmesi yaratacaktır. Aynı hareket, ardından sol tarafa doğru yapılmalıdır.

  Hareketin sabah ve akşam düzenli olarak beşer kez yapılması sonrasında kulak içindeki sıvı dengelenmeye başlayacağı için vertigo etkileri azalacaktır. Ancak hareket yapıldığı anda şiddetli bir baş dönmesi oluşuyorsa harekete devam edilmemelidir. Bu durumda hareketin yapılış miktarı azaltılarak, daha kısmi yatış pozisyonunda yapılmalıdır. Bu hareketin yanında gözleri yukarı aşağıya doğru hareket ettirmek, başı öne ve arkaya doğru yavaşça yatırıp kaldırmak, omuzları silkelemek, yere doğru eğilip kalkmak, merdiven inip çıkmak da vertigo hastaları için hastalığın etkilerini azaltmak için tavsiye edilmektedir.

  Bu hareketlerdeki amaç vücut dengesinin tekrar sağlanmasını hızlandırmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki vertigo kronik bir hal alıp kişinin gündelik işlerini yapması adına ciddi sorunlar doğurabilecek bir boyut kazanabilir. Bu durumda ise yapılması gereken tıbbi yardım almaktır. Tıbbi yardım sonucunda vertigo hastalığının nedeniyle birlikte tedavi edilecektir. Vertigo tedavi edilebilen bir hastalıktır ancak bu süreçte doğru adımların ve teşhisin önemi oldukça büyük bir yer kaplamaktadır.

  Tükürük Bezi Tümörü Tedavisi, Çocuklarda Kulak Ağrısı Nedenleri, Coronavirüsü nedir, Vertigo Tedavisi, Odyometri

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp