Vertigo-Hastalığı-Nedir-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Vertigo Hastalığı Nedir

Her 100 kişiden 3’ünde rastlanan ve kişiyi sağlık anlamında oldukça zor bir duruma düşüren Vertigo hastalığı çoğu kimse tarafından bilinmemektedir. Öyle ki bu hastalığa sahip olanlar dahi hastalığın tanımından habersiz olabilmektedir. Vertigo ciddi bir rahatsızlık olup önlem alınmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Vertigo Hastalığı Nedir? 2022

Vertigo Nedir?

Vertigo hastalığı genel itibariyle iç kulak hastalıkları ve daha seyrek görülmekle birlikte beyin ile ilgili rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkmaktadır. İç kulak, vücudun dengesini sağlamak açısından önemli bir rol oynamaktadır. Kulak bu açıdan sadece işitme için önemli olmayıp denge unsurlarını sağlaması açısından da öne çıkan bir yapıdadır. Kulağın içinde bulunan işitme kanalının yanında bulunan denge organları, labirent adı altında 3 yarım daire kanalı ve iki keseden oluşmaktadır.


Dora Sağlık Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Sağ ve sol kulağın ikisinde de bu labirent yapısı bulunmaktadır. Bu yapıların özelliği ise ileri geri hareket etme, yer çekiminin algısı, dönme ya da yarım daire kulak içindeki kanallar tarafından algılanmaktadır. Denge sistemi sayesinde nasıl hareket edileceği anlaşılmaktadır. Bir başka deyişle kulakta bulunan denge bölümleri sayesinde vücut hareketlerini kontrol etmektedir. Örneğin yüksek alkol alındığı durumlarda dengenin yitirilişi bu kanalların işlevlerini tam olarak yerine getirememesinden kaynaklanmaktadır.

  Hareket olmadığı durumlarda ise her iki kulaktan beyne eşit duyumlar gitmektedir. Ancak sağa sola ya da ileri geri vb. hareketlerde meyledilen yön ne tarafta, o kısımda bulunan kulaktan beyne daha fazla sinyal gönderilir ve bu sayede beyin vücudun kontrolünü yönetir.

  Bir benzetme ile kulak içinde bulunan bu denge yapısına direksiyon adı verilebilir. Vertigo rahatsızlığında ise iç kulak içindeki bu kanallarda sorun oluşmakta ve beyne mesajlar geç gönderilmekte ya da hiç gönderilmemektedir. Bu durumda da kişi dengesini yitirmekte, hareketsiz olduğunda bile etrafındaki her şeyi hareket ediyor şeklinde algılayacaktır. Bu baş dönmesine ise vertigo hastalığı denilmektedir.  Vertigo Hastalığının Belirtileri Nedir?

  Vertigo hastalığı bulunan kimseler için ilk ve en önemli belirti sıklıkla görünen baş dönmesidir. Pek çok sebebe bağlı olarak kısmen baş dönmesi anları yaşanabilir. Ancak hareketsiz olunduğu halde ve sık bir şekilde baş dönmesi yaşanıyorsa, bu durum vertigo hastalığına işaret ediyor olabilir. Baş dönmesinin yanı sıra şu belirtilerin olması da vertigo hastalığının belirtileri sayılmaktadır;

  -Kulakta sürekli bir halde devam eden basınç hissi,
  -Kulağın içinden doğru gelen ve sesleri işitmeyi engelleyecek düzeyde çınlama,
  -Özellikle sabahları uykudan uyanma esnasında akıntı oluşması,
  -Sık bir halde görülen mide bulantısı,
  -Sık ya da seyrek halde geçerli bir neden olmaksızın kusma

  Eylemleri vertigo hastalığının belirtisi olarak sayılabilir. Vertigo hastalığı belirtileri olarak gözlerdeki anormal kasılma, kısılma ya da seyirme hareketleri de dikkate alınmalıdır.  Vertigo Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılır?

  Vertigo hastalığının tedavisinden önce belirtilerin bu hastalık nedeniyle oluştuğu için öncelikli olarak tanı koyulması gerekmektedir. Bu kapsamda;

  -Doktor tarafından gerekli tahliller yapılmalıdır çünkü belirtiler başka bir hastalıktan kaynaklanabilir.
  -Vertigo’dan şüphelenildiği durumda ilk olarak kulak burun boğaz uzmanına gidilmelidir. Burada vücudun dengesini neyin bozduğuna dair kapsamlı bir muayene yapılacaktır.
  -Mide bulantısı diğer belirtilerden daha baskın haldeyse öncelikli olarak mide bulantısı ve buna bağlı olarak gelişen kusmanın önüne geçmek için hareket edilecektir. Kısa süreli ilaç tedavisi ile mide bulantısının önüne geçilecektir.
  -Dengeyi yitirmeye sebep olan hallerde kronikleşen bu durumdan hastayı kurtarmak adına doktor vertigo ilaçları tavsiye edecektir. Bu ilaçlar vertigonun şiddetini azaltmasına yardımcı olacaktır.
  -Şayet kulak burun boğaz doktoru tarafından herhangi bir hastalık emaresi bulunmamışsa sorun beyin ile ilişkilendirilecek ve bu durumda beyin hastalıkları uzmanına görünmek gerekecektir.
  -Ancak buradaki temel nokta vertigonun temel nedeni; belirtildiği üzere kulağın içindeki denge kanallarının bozulmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden sinir ya da beyin hastalıkları bölümünde vertigo yerine başka teşhis ve tedaviler uygulanbilecektir.
  -Vertigoyu tetikleyen asıl bir unsur ise strestir. Stresli olunduğunda kulak içindeki denge yapısı deforme olacağından vücut dengesini yitirmektedir. Bu durumda stresten uzak kalma ve düzenli beslenme alışkanlığı da vertigonun önüne geçmek için önemli bir adımdır.  Vertigo Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Doktor tarafından vertigo hastalığı teşhisi koyulduktan sonra vertigo hastalığının tedavisi için farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki Vestibüler Rehabilitasyon olarak bilinen ve hastanelerin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezlerinde yapılan tedavi yöntemidir. Bu tedavi kapsamında öncelikli olarak vücuttaki dengeyi neyin bozduğuna dair inceleme yapılır. Ardından sorun saptanır ve semptomlar ortadan kaldırılmaya çalışır.

  Ancak bu durum genelde tam bir çözüm sağlamaz. Vertigo vücudun farklı bölgeleri ile ilişkili bir hastalık olduğu için hastalığın net olarak saptanması önem taşımaktadır. Bu kapsamda fizik tedaviden bir sonuç alınmazsa, kulak burun boğaz uzmanı tarafından gerekli müdahaleler yapılacaktır. Vertigo hastalığın tedavisi altta yatan hastalığa göre yapılmaktadır.

  Kulakta oluşan rahatsızlıklar giderildiğinde hastalık da büyük oranda ortadan kalkacağı için tedavide odaklanılan asıl kısım kulak içindeki rahatsızlıklardır. Bu durumda antibiyotikler kullanılır. Eğer enfeksiyon iyileşmiyorsa cerrahi müdahale yapılacaktır. Eğer vertigoya Menier hastalığı neden oluyorsa bu durumda da tuzsuz diyet ve idrar sökücü ilaçlar verilecektir. Bening Parksizmal Pozisyonel Vertigo ise (BPPV) hastalık birkaç ay içerisinde düzenli bir müdahale sonucunda sonlanmaktadır.

  Vertigo tedavisinde belirtiliği üzere asıl önemli olan vücuttaki denge unsurunun neden bozulduğunun tespit edilmesidir. Vertigo kendi başına oluşabileceği gibi bir başka rahatsızlık tarafından da tetikleniyor olabilir. Bu durumda ilk olarak hastalığın kaynağı saptanır ve bundan hareketle ilgili tedavi yöntemleri uygulanır. Kulak ve beyin bölümleri için yapılan müdahaleler ise vertigo hastalığı için ilk yöntemler olmaktadır.  Vertigo Hastalığında Dikkat Edilecek Noktalar Nedir?

  Vertigo hastalığının oluşumunu engellemek ya da hastalığın tesirini azaltmak için şu noktalara dikkat edilmelidir;

  -Vertigo’yu kafein, alkol, stres, sigara, tuz tüketimi gibi nedenler ortaya çıkarabilmekte ya da tetiklemektedir. Dolayısıyla bu durumların azaltılması ya da ortadan kaldırılması kişinin sağlığı için önemlidir.
  -Denge egzersizleri de vertigo teşhisi koyulmuş hastalar için bir başka önemli tedavi yöntemidir. Denge egzersizleri spor hareketleri olarak da yapılabilir.
  -Hızlı hareketlerden kaçının; vücut dengesini bozan eylemlerin başında ani hareketler gelmektedir. Bu sebeple özellikle sık bir şekilde başın sağa sola çevrilmesinden kaçınılmalıdır.
  -Lunapark gibi yerlerdeki araçlar vücudun dengesini bozmak adına tasarlanmışlardır. Son zamanlarda yaygınlaşan “sanal gözlük”ler de yine vücudun dengesini bozarlar. Bu araçların kullanımı esnasında kısa süreli vertigo yaşanmaktadır. Ancak kronik bir hale gelmesi oldukça muhtemeldir.
  -Stresten uzak durulmalıdır; stres en büyük vertigo nedeni olarak öne çıkmaktadır. Stres vücut dengesini bozar ve buna bağlı olarak bozulan beslenme alışkanlığının kötüleşmesi de vertigoyu tetikler.
  -D vitamini takviyesi alın; vücudun D vitamini alması denge unsurunun bozulmaması için önemlidir. Bu yüzden güneşlenmek ya da D vitamini almak vertigonun engellenmesini sağlayacaktır.
  -Bol su için; vücuttaki tuz oranın korunması için bolca su içilmelidir çünkü fazla tuz iç kulak sıvısının yükselmesine neden olmaktadır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…

  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp