vertigo.jpg


Vertigo

Baş dönmesi en sık rastlanan yaygın problemlerden bir tanesidir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan vertigo genellikle tansiyon ya da kan şekeri düşüklüğü gibi durumlar oluştuğunda yaşanmaktadır. Fakat problemin tek kaynağı bu tarz rahatsızlıklar değildir. Baş dönmesi sürekli bir hal aldığında ve bir türlü geçmediğinde başka bir sebepten kaynaklanma ihtimali son derece yüksek olmaktadır.

Vertigo (Baş Dönmesi) 2023

Vertigo rahatsızlığı buna en iyi örnektir. Sürekli olarak baş dönmesine yol açan ve aynı zamanda dengesizlik problemine sebep olan vertigo daha birçok sorunun oluşmasına sebep olan farklı bir rahatsızlıktır. Aslında kendi başına bir hastalık olmayan fakat bazı problemleri işaret eden bu durum çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklı bir şekilde oluşabilmektedir.


Ani hareketlere bağlı olarak sıklaşabilen bu baş dönmeleri sosyal hayatı da kısıtlayacak ve hasta evinden çıkmak istemeyecektir. Kişi ayağa kaldığında, öne eğildiğine ya da yataktan kalktığında yaşanabilen bu baş dönmesinin tedavi edilebilmesi için altında yatan sebebin tespit edilmesi gerekmektedir. Bu sebep tespit edildiğinde baş dönmesi sorunu da giderilmiş olacaktır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Vertigo Neden oluşur?

  Vertigo yani baş dönmesi rahatsızlığı pek çok sebebe bağlı olarak oluşabilmektedir. Bu sebeplerden ilki iç kulak ve orada yaşanan problemlerdir. İç kulak kişinin dengesinin sağlanması amacı ile hizmet veren bir organdır. Burada yaşanan herhangi bir problem dengesizlikleri ve dolayısıyla baş dönmesini beraberinde getirecektir. Bu sebeple vertigo rahatsızlığına sahip kişilerde ilk bakılan bölge iç kulak olmaktadır.

  Vertigo rahatsızlığına sahip olan kişilerin birçoğunda iç kulak sorunları olsa da tek sorun iç kulak rahatsızlıkları değildir. Bunun yanı sıra menenjit ya da epilepsi gibi rahatsızlıklarda vertigoya neden olabilmektedir. Rahatsızlığının giderilmesi için sorunun bu nedenlerden hangisinden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekecektir. Sorun giderildiğinde vertigoda aynı şekilde yok olacaktır.  Vertigo rahatsızlığının belirtileri

  Vertigo gibi bir problem kendisini pek çok belirti ile rahatlıkla ortaya koyacaktır. Bu problemin en büyük belirtisi baş dönmesidir. Tabi ki her baş dönmesi vertigo değildir. Fakat bu dönmeler bir türlü geçmiyorsa ve diğer belirtileri de beraberinde getiriyorsa vertigo olma ihtimali son derece yüksektir.

  Bu rahatsızlığın tek belirtisi baş dönmesi değildir. Bunun yanı sıra ateşi halsizlik ve iç kulaktan kaynaklanan kulak çınlamaları yaşanması da mümkündür. Özellikle kulak çınlamaları yaygın görülen vertigo belirtilerindendir. Bu tarz belirtiler görüldüğünde mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve sorunun hangi sebepten kaynaklandığı tespit edilmelidir. Sorun tespit edilmediği müddetçe baş dönmelerinin giderilmesi mümkün olmayacaktır.  Vertigo rahatsızlığının tedavisi

  Vertigo yani baş dönmesi problemi tedavisi bulunmayan bir rahatsızlık değildir. Bu rahatsızlık aslında bir belirti olduğundan ne sebepten kaynaklandığı tespit edilmeli ve direk olarak o rahatsızlığa yönelik tedaviler uygulanmalıdır. Örneğin; meniere tarzı bir hastalıktan kaynaklı oluşuyor ise yalnızca ilaç tedavisi uygulanması ve sorunun bu şekilde giderilmesi mümkündür.

  Fakat baş dönmeleri daha ciddi sorunlardan dolayı oluşuyor ise ameliyat olunması bile gerekebilmektedir. Buna en iyi örnek beyinde oluşan ve baş dönmelerine sebebiyet veren tümörlerdir. Bu noktada sorunun neden kaynaklandığının doğru bir şekilde tespit edilmiş olması büyük önem taşımaktadır.

  Sorun tespiti sırasında birçok uzman videonistagmografi testi yapacaktır. Bu testin amacı iç kulakta var olan sağlık problemlerini saptamaktır. Problem genellikle iç kulaktan kaynaklandığından ilk olarak o bölgenin incelenmesi son derece normaldir.

  Sorun iç kulak içerisindeki problemlerden kaynaklanmıyor ise sebebinin daha farklı olması ihtimali son derece yüksektir. Bu noktada farklı testler ve incelemeler yapılacak ve baş dönmesi sorununun kökenine inilecektir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp