Verem-Tuberkuloz-Hastaligi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Verem (Tüberküloz) Hastalığı


Verem (Tüberküloz) Hastalığı

Verem (Tüberküloz) hastalığı hava yolu ile insanlar arasında damlacık yoluyla bulaştığı bilinen bir hastalık olarak bilinmektedir. Mikroskobik olduğu bilinen bakterilerin bulaşması sonucu oluşan verem hastalığı ince hastalıklardan biridir. Halk arasında ince hastalık olarak öne çıkan ve oluşmasından korkulan bu hastalığın neticesinde ölümler meydana gelebilmektedir. Verem hastalığının kişiden kişiye geçişini sağlayan durumlar özellikle hapşırma, öksürme gibi durumlar olarak bilinmektedir.

Verem (Tüberküloz) Hastalığı 2023

Ayrıca tükürdüğünüz zaman ya da şarkı söylerken veya konuşurken bile verem salınımları gerçekleşebilmektedir. Bu hastalığın başlayıp ilerlemesini sağlayan durumlar kişinin verem hastalığına sahip kişiden kapması olarak açıklanmaktadır. Tüberküloz olarak bilinen verem hastalığının yaygın bir hastalık çeşidi olmadığı açıklanan gerçeklerinden biridir. Fakat yaygın bir bulaşma riski taşımamasına rağmen özellikle yan yana yaşayan kişiler veya çiftler arasında bulaşma oranının yüksek olduğu bilinmektedir. Verem hastalığı nedeniyle özellikle gelişmiş ülkelerde %95 oranında bir ölüm oranı bulunmaktadır. Ayrıca verem hastalığına sahip olan fakat bilmeyen pek çok gizli hasta kişi vardır.


Dünya nüfusunun dörtte birini kapsayan gizli verem hastaları, tam anlamıyla verem hastalığına yakalanmamış ve oluşan bakterilerin enfekte durumda olmasından dolayı hastalığın varlığını tam anlamıyla hissetmemektedir. Bu nedenle kimseye bulaştırmazlar. Ayrıca var olan hastalığın bazı bakterilerin sebebi ile oluşmasından dolayı farkında olmadan o bakterilerin bastırılmış halini de açıkça ortaya çıkaran bir durum olarak gözlemlenmektedir. Önemli bir hastalık olarak bilinen verem hastalığı AIDS rahatsızlığına neden olmuş HIV virüsünün saptanması sayesinde gündemdeki yerini korumaya devam ettiği bilinmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuVerem (Tüberküloz) Nedir?

Verem (Tüberküloz) hastalığı yavaş seyir halinde ilerleyen ve halk arasında ince hastalık olarak bilinen hastalık türlerinden biridir. Bir başka kişiden öksürme, hapşırma veya tükürük yoluyla bulaşabilen bu hastalık türü kısa süre zarfında ateş, öksürük, gece terlemesi yapmaktadır. Bu semptomların beraberinde günden güne düşen kilo kaybına da sebep olduğu bilinmektedir. Bu sebepten bu hastalığa yakalanma riski önem taşıdığı gibi aynı zamanda da hastalığın tedavi süreci de önemli olduğu bilinmektedir.

Oluşan belirtiler erken zaman içinde teşhis edilmemişse başka kişilere de bulaşabilmektedir. Ayrıca aktif şekilde ilerleyen verem hastalığına sahip kişiler yıl boyunca ortalama 10 ile 15 kişiye kadar bu hastalığı bulaştırabilmektedir. Bu şekilde ilerleyen vaka sayıları çoğaldıkça oluşan acı son genellikle kişinin kaybı ile yorumlanmaktadır.

Verem hastalığına yakalanma riski yüksek olan kişiler özellikle bağışıklık sistemi oldukça düşük olan ve iyi beslenme tarzına sahip olmayan kişiler olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda da bu hastalığa sahip olan kişilerin en olarak sigara kullanıyor olması hastalığa yakalanma oranını da aynı şekilde yükseltmektedir.

Uygun tedavi türü yapılmadığı takdirde HIV virüsü tarzında bir verem hastalığına yakalanmış ve tedavisi başlatılmamış kişilerin yaşamını yitireceği de bir gerçektir. Bu nedenle çok dikkatli davranılması ve en küçük belirtiye bile göz yumulmadan en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir.Verem (Tüberküloz) Hastalığı Belirtiler

Verem (tüberküloz) hastalığı belirtileri öncesinde insanın doğası gereği vereme sebep olan bakteri taşıdığını bilmek gerekir. Fakat hastalığı aktif şekilde yaşamayan kişiler açısından bu durum ikiye ayrılmakta ve belirtileri de ona göre saptanmaktadır. Vücutta aktif bir şekilde yer almayan verem hastalığının belirtisi de tıpkı kendisi gibi gizli durumda kalır.

Böylelikle kişide meydana gelebilecek en önemli durum bakterilere bağlı enfeksiyonlar oluşturması olarak bilinmektedir. Ayrıca bu tip verem gizli verem hastalığı olarak bilinmektedir. Aktif bir şekilde başlamış ve ilerleyen verem (tüberküloz) hastalığının belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır.

  • İştahsızlık ve kilo kaybı başlaması
  • Göğüs ağrıları hissetme
  • Nefes alıp verirken dahi ağrı hissetmeye başlama
  • Sürekli yorgun hissetme
  • Yüksek ateş
  • Özellikle kanlı öksürme hali

Sayılan belirtiler arasında semptom halini en çok öne çıkaran ve yıllarca bazı filmlerde konu olmuş verem hastalığı en çok kanlı öksürük şeklinde anlaşılmaktadır. Kişilerin en son aşamaya yaklaştığı vakit durumu anlaması kısmen gecikmelere sebep olacağından sayılan belirtilerin biri veya birkaçı bulunuyorsa mutlaka en yakın sağlık kurumuna gitmeniz gerekmektedir.

Zaman içinde ilerleyen hastalık daha çok vücudunuza işleyerek yaşamınızı kaybetmenize neden olabilmektedir. Hastalığın türleri de kendi içinde farklı durumlara ayrıldığından verem hastalığını tek halde incelemek kısmen zorlaşabilmektedir. Özellikle belirtilen tüberküloz çeşitleri şu şekilde belirtilmektedir.

  • Omurga tüberkülozu
  • Tüberküloz artrit
  • Böbrek tüberkülozu

Sıralanan durumlarla ilgili insan vücudunu ciddi bir şekilde tehdit eden hastalık türü önemli rol oynamaktadır. Örneğin; tüberküloz artrit başladığı vakit kişinin kalça ve diz kısmını ele geçirerek hayatı zorlaştırmaktadır. Aynı zamanda eklem tahribatı oluşturarak kısa süre içinde ömürlük bir hastalığın başlamasına neden olabilmektedir. Tüberküloz artrit hastalığın aynı zamanda Romatoit artrit gibi bir rahatsızlık olduğunu da belirtmek gerekmektedir.Verem (Tüberküloz) Hastalığı Tanı Yöntemleri

Verem (tüberküloz) hastalığının tanı yöntemleri öncesinde hekim tarafından fiziki muayene yapılmaktadır. Fiziki muayene esnasında lenf düğümlerinin şişkin olup olmadığına da bakılmaktadır. Ayrıca akciğerde oluşan seslerin dinlenmesi yapılmaktadır. Bunula birlikte PPD testi olarak bilinen cilt testi yapılır. Bununla birlikte gerekli görülen kan tetkikleri de tanı yöntemleri arasında yer almaktadır. Cilt testi yapılırken kolun iç kısmına uygulanılan enjekte de bu hastalığın tespiti açısından ilaç bulunmaktadır.

Yapılan uygulama sonrasında şişme olup olmaması hemşire tarafından gözlemlenmektedir. Eğer herhangi bir şişlik oluşmamış veya yumru haline gelen bir görüntü yoksa tehlikede değilsiniz anlamını taşımaktadır. Fakat deri altına enjekte edilen ilaç sonrası sert bir şekilde belirgin halde gözüken yumru varsa bu durum hastalığınızla ilgili önemli bir işaret olarak algılanır. Aynı zamanda bu yumrunun sertliği ve büyüklüğü hastalığın ilerlemiş halini de gösteren bir durum olarak yorumlanmaktadır.

Genel olarak verem (tüberküloz) hastalığı ile ilgili bahsedilen testlerde pozitif durumlar elde edilirse hekim tarafından akciğer filminin görüntüsü istenecektir. Daha ayrıntılı bakma ve doğru bir şekilde tedaviyi başlatmak açısından BT taraması da yapılacaktır. Tüm tanı yöntemleri hasta üzerinde uygulandıktan sonra gerekli görülen tedavi süreci de hızlı bir şekilde başlatılacaktır.Verem (Tüberküloz) Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Verem hastalığında tedavi yöntemleri öncelik olarak bakterilere bağlı ilerleme sürecine sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle uzun süreli tedaviler uygulanmaktadır. Tüberküloz tedavisinde ise genellikle ilaçlı tedaviler uygun görülmektedir. Bu tedavilerin ortalama 6 ile 9 ay süresi boyunca sürdüğünü belirtmek gerekmektedir. Ayrıca verem hastalığında uzun süreli ilaç tedavisi bakterilerin oluşma, gelişme ve yok olma haliyle orantılı olarak ilerleme gösterdiğinden aylar boyu birkaç çeşit ilaç türünü aynı anda içmek zorundadır.

Verem hastalığında özellikle kullanılan ilaçlar izoniazid, rifampisin, etambutol ve pirazinamid olarak bilinmektedir. Kendi içinde 3 gruba ayrılmış olan ilaç türleri hastalığın durumuna bağlı olarak 20 veya 30 ay boyunca kullanılmaktadır. Bu durum kısmen mide ağrısı ve farklı durumları da öne çıkarıyor olsa da verem hastalığının tedavisinde ilaç tedavileri çok önemli yer tutmaktadır. Ayrıca bu hastalığa sahip olan kişilerin kesinlikle sigara içmemesi gerekir. Çünkü sigara dumanı ve solunan nikotin vücutta yer edinmiş bakterilerin daha hızlı çoğalmasına sebep olmaktadır. Hastalığın boyutunu iyiye değil kötüye taşıyan bir durumdur.

Zatürre (Pnömoni), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Solunum Yetmezliği, Trakeobronkomalazi, Pulmoner Hipertansiyon

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp