Vejeteryan-Beslenme.jpg

Vejeteryan Beslenme


Son yıllarda vejetaryen ve vegan beslenmenin popülerliği artmakta ve bir yaşam tarzı, hayat felsefesi olarak yaklaşılmaktadır.

İnsanların vegan/vejetaryenlığı seçme nedenleri farklılık gösterebilir. Bunlar, canlı yaşamına saygı göstermek, hayvan sömürüsüne karş ı etik bir duruş sergilemek, ekolojiye verilen zararı azaltmak, saığ lıklı olmak ve dini inançlar gibi nedenler olabilir.

Vejetaryanizm (Vejetaryenlik) farklı beslenme şekillerinde küçük farklılıkları kapsayan genel bir terimdir ve birçok çeşidi bulunmaktadır. Vejetaryen diyetler sağlık için yarar sağlamaktadır. Fakat hayvansal gıdaların kısmen ya da tamamen diyetten çıkarılması optimal veya düzenli bir beslenme dengesi sağlamamaktadır. Vejetaryen beslenme düzeninde diyetten kırınızı, beyaz et ve türevlerinin tamamen çıkarılması esas alınır.

Özellikle diyetin sıkı bir şekilde kısıtlandığı beslenme düzenlerinde protein, demir, kalsiyum vb. gibi bazı besin öğelerinin yetersizliği görülebilmektedir. Bunların yanı sıra vejetaryen beslenme tarzı bazı hastalıklarda yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Bunlardan bazıları şunlardır;


  • Obezite
  • Hipertansiyon
  • Hipertiroidi
  • Diyabet
Obezite

2011 yılında yapılan bu çalışmada; hepçil, semi-vejetaryenler, vejetaryenler ve veganlar hakkında diyetetik bilgi elde etmek için çapraz, niceliksel, anonim web tabanlı bir anket oluşturulmuştur. Veganlar; hepçil, yarı-vejetaryen ve vejetaryenlerden anlamlı olarak daha düşük ortalama ve vücut kütle indeksi göstermiştir.

Hipertansiyon

Vejetaryen ve vejetaryen olmayan bireyler kıyaslandığında vejetaryen beslenen bireylerin hipertansiyon prevalaıısı daha düşük bulunmuştur.

Hipertiroidi

Hipertiroidi ve vejetaryen beslenme ilişkisine bakılan bir çalışmada; Veganların, lakto-ovo vejetaryenlerin ve pesco-vejetaryenlerin, hepçillere kıyasla daha düşük riske sahip oldukları bulunmuştur.

Diyabet

Vejetaryen diyetlerde görülen yüksek miktarda karbonhidrat ve düşük miktarda yağ oranının hücresel insülin duyarlılığını arttırdığı ve bu şekilde diyabete karşı koruyucu etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca, diyette hayvan proteinleri yerine soya, soya ürünleri veya bitkisel proteinler ile değiştirilmesi, hem tip 1 hem de tip 2 diyabetlerde böbrek hastalığının riskini ve ilerlemesini azalttığı gösterilmiştir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp