Varis-Tedavisi-Fiyatlari-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Varis Tedavisi Fiyatları

Varis Tedavisi Fiyatları için varisin durumuna, uygulanacak olan tedavi yöntemine ve hasta özelliklerine göre bir çok etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Varisler, toplardamarların deri altında mavi renkli belirgin şekilde görülmesi olarak tanımlanabilir. Varis tedavisi her hasta için farklı şekillerde yapılabilir.

Varis Tedavisi Fiyatları 2022


Erken evre varis tedavisi için ameliyat olmaya gerek kalmayabilir. Bu durumlarda bazen yalnızca varis çorabı yardımı ile hastalığın önlenmesi mümkün olur. Özellikle ameliyat için yaşı riskli olan hastalarda varis çorapları tercih edilir. Yapılan araştırmalar Batı toplumlarında varis probleminin yüzde 10 ile yüzde 20 arasında görüldüğünü ortaya koymuştur. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilmekle beraber, kadınlarda varis görülme olasılığı daha yüksektir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Varis Oluşma Nedenleri Nelerdir?

  Varis oluşumunda nedenlerin başında şişmanlık gelir. Şişmanlık yalnızca varis değil, bilinen diğer bütün hastalıkların oluşmasında da davetiye çıkarır. Buna ek olarak gebe kalmak, çok uzun süre ayakta vakit geçirmek, kabızlık, ileri yaş, doğum kontrol hapı kullanımı, bazı hormon tedavileri, kadın olmak, bazı meslekleri yapmak, fazla dar giysiler giymek gibi etkenler varis oluşumuna zemin hazırlar.

  Varis oluşumunda temel neden, toplardamarda bulunan kapakçıkta yetmezlik olmasıdır. Kan bu nedenle sürekli geriye doğru kaçar. Bu durum da damarda basınç artışına bağlı olarak şişlik gelişir. Zaman geçtikçe de damarlarda genişleme miktar artar ve kıvrılmalar oluşur. Kasıkta ve bacak bölgesinde varis sık görülür.  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Varis tedavisi için geleneksel yöntem olarak damarın çıkarılması söz konusudur. BU yöntem zahmetlidir aynı zamanda hastaların uzun süren iyileşme sürecinden geçmelerini gerektirir. Bazı hastalar için damar içine köpük verilir. Fakat genellikle bu yöntemden sonra hastalık kendini tekrar ettiğinden tercih edilmez. Lazerle tedavi yöntemi ise etkilidir. Damat için katater yerleştirilir. Yerleştirilen katater ardından lazer ışınları ile damarı yakar. Radyofrekans yönteminde de benzer şekilde varislerden kurtulunur. Radyofrekans yönteminde radyo dalgaları ile varisler yanar. Hastalar bu tedavi yönteminden sonra aynı gün içinde hastaneden çıkarak sosyal yaşamlarına geri dönebilirler. İşlem sırasında lokal anestezi yapılır.  İleri Evre Varislerde Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  İleri evre varislerde varis tedavisi yapılması için farklı seçenekler bulunur.

  Bu seçeneklerden hangisinin hasta için daha uygun olduğuna hekim hastayı muayene ederek karar verecektir.

  Yöntemlerin başında standart ameliyat gelmektedir. Bu yöntemde hastanı kasık çizgisinden 1 ile 3 cm arasında kesi yapılır. Daha sonra özel bir tel kullanılır ve bu telle toplar damarlar dizin bulduğu seviyeye getirilir.

  Fazla genişlemiş olan varisler için 5 ile 7 milimetre kadar küçük kesiler atılarak çıkarılmaları sağlanır.

  Bu yöntemin dışında hekim radyofrekans, lazer ablasyon yöntemi, köpük skleroterapi gibi diğer yöntemlerden faydalanmak isteyebilir. Bütün bu yöntemlerde hastanın en azından bir gece hastanede yatmaları gerekmektedir. İşlem gören hastalar ortalama 10 gün içinde normal yaşamlarına geri dönebilirler.  Skleroterapi ile Varis Tedavisi Yapılması

  Skleroterapi yöntemi ile varis tedavisi avantajları nedeni ile insanlar tarafından tercih edilmektedir.

  Son yıllarda özellikle köpük skleroterapi kullanılmaktadır. Hem daha az ilaç kullanılıyor hem de daha geniş alanlara ulaşmak mümkün oluyor. İlaç kullanılırken hava ile karıştırılıyor. Bu sayede daha yoğun bir madde elde ediliyor. Bu yöntemin deneyimli hekimler tarafından uygulanması çok önemli. Kısa sürede işlem bitiyor. Deneyimli hekimler sayesinde karşılaşılması mümkün olan komplikasyonların sayısı en aza indirilmiş oluyor.

  Genel olarak ameliyat sırasında işlem uzunluğunu belirleyen etken, hastaların sahip oldukları varis sayısı oluyor. Varis sayısı ne kadar fazla ise, tedavi için de o kadar uzun süre gerekiyor. İşlemden hemen sonra hasta kendi başına yürüyerek evine dönebilecek durumda oluyor. Dilerse hasta işine de devam edebiliyor. Ek dinlenme süresi, sosyal yaşantıdan uzak kalma gibi durumlar söz konusu olmuyor. Bazı durumlarda hasta için özel olarak kompresyon özelliği olan çorapların kullanılması gerekebilir. Tedaviden kesin sonuç almak adına ortalama bir iki hafta kadar beklemek gerekiyor.  Varis Oluşma Belirtileri Nelerdir?

  Varis belirtileri:

  • Kaşınma,
  • Ağrı hissi,
  • Bacaklarda mavi ve mor renkli şişlikler,
  • Bacaklarda şişlik,
  • Bacaklarda ağırlık hissi,
  • Bacaklarda uyuşukluk yer alır.

  Bu belirtiler bazen hastalar tarafından göz ardı edilebilmektedir. İlk aşamada varisler yalnızca görsel olarak bakıldıkları zaman hastaya rahatsızlık verirler. Zaman ilerledikçe de yukarıda sayılan belirtiler görülmeye başlar. Daha ileriki aşamalarda ise bacakta şiddetli ağrılar görülür. Ağrı iltihaplanma ve varis yırtılması eşlik eder. Ayrıca akciğerlerde pıhtı atması problemi de görülebilir.  Varis Çeşitleri Nelerdir?

  Varis çeşitleri toplamda 3 başlık altında incelenebilir:

  • Büyük toplardamar varisleri,
  • Kılcal damar varisleri,
  • Son olarak retiküler varislerdir.

  Kılcal damarlarda oluşan varislerde örümcek ağına benzeyen bir görüntü olur. Genellikle doğum kontrol hapının kullanılması ve gebelik nedeni ile genç kadınlarda sık rastlanılan bir problemdir. Retiküler varisler genellikle diz arkasında ya da ayak bileği çevresinde görülür. Hafif kabarık olurlar ve renkleri mavidir. Büyük toplardamar varisleri en sık görülen varis çeşitlerindendir. Bacakta olurlar. Safen ven adı verilen damarda yetmezlik nedeni ile oluştukları bilinmektedir. Görüldükleri yerde yeşilimsi renk olur. Kişilerde varis belirtilerinin tümü gözlenir.

  Varis Oluşmasını Engellemek için Tavsiyeler

  Varis oluşumunu engellemek için tavsiyeler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Çok sıkı ya da dar kıyafetler tercih etmeyin.
  • Düzenli olarak egzersiz yapın.
  • Uzun süre bacak bacak üzerine atıp oturmayın.
  • Kabızlıktan korunmak için yüksek lifli besinler tüketmeye özen gösterin.
  • Uzun süre ayakta kaldığınız zamanlarda bacaklarınızı havaya dikerek dinlenin.
  • Ayakta durmanızı gerektiren bir işle meşgulseniz, varis oluşumundan önce varis çorapları giyebilirsiniz.
  • Uzun süre oturmanız gerektiği zaman ayağa kalkıp dolaşın.
  • Direk varislerin üzerine değil, bacakta varis olmayan bölgelere nazikçe masaj yapın.
  • Mümkün olduğu kadar az topuklu ayakkabı tercih edin. Bunun yerine spor ayakkabılar kullanın.
  • Fazla kilolu iseniz, kilolarınızı verin.
  • Varis oluşma belirtilerine sahipseniz en kısa zamanda doktorunuza danışın.

  Endo Venöz Yöntemi ile Varis Tedavisi

  Endo Venöz yönteminden faydalanarak varis tedavisi yapılması sahip olduğu bir çok avantajları nedeni ile tercih edilir. Bu avantajlar arasında:

  • Güvenli olması,
  • İşlem öncesinde genel anestezi kullanılmaması,
  • Başarılı kozmetik sonuçların elde edilmesi,
  • Ağrısız bir işlem olması,
  • Yüzde 98 oranında başarı elde edilmesi,
  • Girişim yapıldıktan bir iki saat sonrasında bile normal yaşama dönülmesi,
  • Kısa süreli işlem yapılması yer alır.

  Eğer hastanın yaşı ileri ise endo venöz yönteminin kullanılması önerilmez. Bu hastalar için diz altı varis çorabı çoğu zaman yeterli olur.

  Skleroterapi ile Varis Tedavisi Avantajları Nelerdir?

  Skleroterapi yöntemi ile varis tedavisi avantajları arasında:

  • Aynı gün içinde eve dönme,
  • Kısa sürede işlem tamamlanması,
  • İşlem öncesinde özel olarak hazırlık gerektirmemesi,
  • Acısız olması yer alıyor.

  Varis tedavisi hakkında fiyat öğrenmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Romatizmaya Hangi Bölüm Bakar

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp