Varis-Tedavisi-Fiyatlari-2021-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Varis Tedavisi Fiyatları

Varis tedavi yöntemleri ve Varis Tedavisi Fiyatları, varisin boyutuna ve türüne göre değişiklik göstermektedir.

Bacak bölgesindeki kılcal damarların çatlaması sonucu ortaya çıkan varis, tedavisi çok uzun ve dikkat isteyen bir sağlık problemidir.

Varis tedavisinin erken dönemde başlaması, hastaların ileri evre varis problemi yaşamasını engelleyecektir.

Varis Tedavisi Fiyatları 2022


Hastalar için kesin bir tanı ve tedavi süreci belirlendikten sonra, hastalar tedaviye alınmaktadır.

Varislerin geç zamanda teşhis edilmesi ve varisi tetikleyen faktörlerin yoğun şekilde gelişmesi durumunda, kişilerde görülen varisin derecesi artmaktadır.

Varis probleminin teşhisi ve tedavisi için belirlenen tüm süreçler, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.


Dora Sağlık Bilgi Formu










  Varis Tedavisinde Kullanılan Girişimsel Yöntemlerin Özellikleri Nelerdir?

  Gelişimsel varis tedavisi uygulamaları, kılcal damar şeklinde gelişen ya da retiküler özellikte olan varisler için uygulanmaktadır. Bu türden varisler için hastalara skleroterapi ya da trandsdermal terapi kullanılarak, lazer uygulaması yapılmaktadır. Uygulanan tedaviler sonrasında, hastaların bacaklarındaki estetik görünüm geri kazanılmaktadır. Estetik amaçla uygulanan skleroterapi ve trandsdermal terapi uygulamaları, hastalığın başlangıç evresinde etkili olmakta ve kişilere herhangi bir yan etki göstermemektedir. Bacaklarda 1 mm ve 1 mm’den daha az mesafede gelişen kırmızı varisler, bu tedavi yöntemleriyle giderilmektedir.



  Varis Tedavisinde Stripping Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

  Stripping tedavisi, cerrahi varis tedavi uygulamaları arasında yer almaktadır. Kasık bölgesinden ve ayak bileklerinden kesi açılmasının ardından, bacaklarda varis oluşturan yüzeysel toplardamarlar, tam şekilde bacaktan çıkarılmaktadır. Diz altında gelişen yan dal şeklindeki damarlar, 2-3 mm boyutunda kesilerek, parça şeklinde bacaktan çıkarılır. Genel anestezi altında uygulanan stripping varis tedavisi sonrasında, hastaların en az 1 gece boyunca hastanede yatması gerekir. Ameliyat sonrasında, hastalar sorun yaşamadan yürüyebilirler. Ameliyat sonrasındaki ilk 1 hafta, hastalar istirahat etmeli ve işe gitmemelidir.



  Lazer ve Radyofrekans İle Uygulanan Damar İçin Termal Varis Tedavisinin Özellikleri Nelerdir?

  Lazerli varis tedavisinde, toplardamarlardaki yüzeysel varisler tedavi edilmektedir. Yüzeydeki toplardamarlara bir iğne sokulmakta ve damar içerisinde oldukça yüksek ısı verilmektedir. Damarın içinde sıcaklık oluştura bu krater, damarın yanmasını ve içten yapışmasını sağlamaktadır. Hastaların diz altında yan dal şeklinde gelişmiş varisler mevcutsa, bu yöntem sonrasında, 2-3 mm boyutlarında kesiler yapılmakta ve damarlar temizlenmektedir. Lazer ve Radyofrekans şeklinde uygulanan cerrahi müdahalelerde, hastalara genel anestezi uygulanmaktadır.

  Operasyon sonrasında, hastalar bir gece hastanede yatırılır ve aynı gün içerisinde yürümesine izin verilir. Ameliyattan birkaç gün sonra, hastalar normal hayatlarına ve işlerine devam edebilirler. Derindeki toplardamarda pıhtı oluşması durumunda, Lazer ve Radyofrekans tekniğiyle, tüm pıhtı temizlenmekte ve damar işlevsiz hale getirilmektedir. Lazer ve Radyofrekans uygulamalarında, daha az oranda yan etki ve komplikasyon gelişmektedir.



  Varis Çeşitleri Nelerdir, Varis Türlerinin Özellikleri Nelerdir?

  Varis türleri, 4 ana başlık altında incelenmektedir:

  • Örümcek Ağı Varisler: Cilt yüzeyinde, derine işlemeden gelişen varis türüdür. Cilt altının 1 mm derinliğinde oluşan örümcek ağı varisler, elle dokunulduğunda herhangi bir his uyandırmamaktadır. Örümcek ağı varisler, yıldız şeklini andırmakta ve bölge böğle kendini göstermektedir. Yaygın olarak görülen örümcek ağı varisler, genellikle kırmızı renklidir.
  • Retiküler Varisler: Cilt yüzeyinde, hafif kabarıklık oluşmasına yol açan retiküler varisler, 4 mm çapından daha küçüktür. Elle dokunulduğunda, hissedilmesi oldukça zordur.
  • Büyük Toplardamar Varisleri: Safen ven varisleri olarak bilinen büyük toplardamar varisleri, oldukça büyük kıvrımlar halinde oluşmaktadır. Gözle görülebilen ve elle kolaylıkla hissedilen büyük toplardamar varisleri, 3 mm çapından daha büyük şekilde oluşmaktadır. Damar renginde görünen büyük toplardamar varisleri, yeşil bir renge sahip olmaktadır. Kişilerin ayakta durması sonucu, daha belirgin şekilde kendini göstermektedir.
  • Derindeki Büyük Varisler: Bacak yüzeyinde, şiddetli bir tabaka halinde gelişen büyük varisler, oldukça derinde gelişmektedir. Dışarıdan bakıldığında anlaşılmasa da bacak yüzeyinde ödemler oluşturmakta ve kan dolaşımını olumsuz şekilde etkilemektedir.


  Kimlerde Varis Görülür?

  Varis oluşan kişiler, büyük oranda erkeklerdir. Hamilelik sürecinin de etkisiyle, kadınlarda da büyük ölçüde varis oluşumu söz konusudur. Aile geçmişinde varis sorunu bulunan bireyler, kalıtımsal etkenler sonucu daha yüksek oranda varis sorunu yaşamaktadır.

  Varis oluşumunun en sık görüldüğü kişilerin temel özellikleri şunlardır:

  • Yaşlılık
  • Obezite ve yüksek kilo
  • Hamilelik
  • Menopoz dönemi
  • Uzun süre ayakta kalınması gereken işlerde çalışmak
  • Derin yüzeyde gelişen damar tıkanıklığı
  • Sürekli hareketsiz kalmak
  • Egzersiz yapmamak
  • Damarlardaki kapakların yetersiz olması

  Yukarıdaki etkenlerin bulunduğu kişilerde, yüksek oranda varis oluşumu görülmektedir.



  Varis Oluşumu Nedenleri Nelerdir?

  Varisin sebepleri ve varisi tetikleyen durumlar, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

  • Varis oluşumunun temelinde yatan en büyük etken bilinmese de toplardamarların duvarlarında meydana gelen sorunlar ve yapısal bozukluklara bağlı olarak, kişilerde varis oluşumu görülmektedir.
  • Toplardamarın genişlemesi, bacaklarda varis oluşumuna yol açmaktadır.
  • Toplardamar ve kılcal damar içerisinde bulunan kapakçıkların zarar görmesi durumunda, kişilerde varis oluşumu gözlemlenmektedir.
  • Damar kapakçıklarındaki bozulmalar sonucunda, kan kalbe doğru ilerlemekte zorlanmakta ve bacaklara doğru meyil etmektedir.
  • Bacaklardaki kan basıncının artmasına bağlı olarak, hastalarda varis oluşumu gözlemlenmektedir.
  • Derin toplardamarda tıkanıklık olması, hastaların varisle karşılaşmasına yol açmaktadır.
  • Aşırı kilolu olan kişiler ve hamilelik sürecinde fazla kilo alan kadınlar, bacaklara binen fazla yük sebebiyle varis problemiyle karşı karşıya kalmaktadır.
  • Kişilerin sürekli ayakta kalmaları ve hareket halinde olmalarına sebep olan işlerde çalışmak, zamanla bacaklarda varis oluşmasını tetiklemektedir.
  • Sürekli oturulan masa başı işlerde çalışılması, varis oluşumunun etkenleri arasında yer almaktadır.

  Varis Belirtileri Nelerdir, Varis Nasıl Anlaşılır?

  Varisin bulguları ve hastaların genellikle bahsettiği şikayetler, aşağıda listelenmiştir:

  • Akşam saatlerinde ve spor sonrasında, bacaklarda görülen aşırı ağırlık ve yorgunluk hissinin oluşması, varis oluşumunun belirtisi sayılır.
  • Bacaklarda, gözle görülen kılcal damarların gelişmesi, varis oluşumunun belirtisidir.
  • Ayak bileklerinin, normalden daha kaba ve şiş olması, varis oluşumunu işaret etmektedir.
  • Staz dermatiti olarak adlandırılan, cilt kuruluğu, kaşıntı ve kızarıklık oluşumu, varislerin belirtisidir.
  • Durduk yere gelişen ya da çok küçük darbelerde bile kendini gösteren, cilt altı kanamaları, varis oluşumunu haber vermektedir.
  • Ayak bileğinin çökmesi ve şeklinin içeri doğru meyletmesi, varis belirtisidir.
  • Huzursuz bacak sendromunun bulunması, varisler için belirti sayılmaktadır.

  Varis Tedavisinde Skleroterapi Nasıl Uygulanır, Özellikleri Nelerdir?

  Skleroterapi uygulaması, en eski varis tedavileri arasında yer almaktadır. Oldukça ince yapıdaki iğnelerle uygulanan skleroterapide, varise yol açan damar içerisine sklerozan maddeler enekte edilmektedir. Sodyum klorür ve benzer özellikteki maddelerin enjekte edilmesiyle, çatlak bulunan damarların içerisinde belirli derecede hasarlar oluşturulmaktadır. İğneyle oluşturulan hasarlar, damar duvarının eskisi gibi yapışmasını sağlamakta ve kanın sızmasını engellemektedir. Birbirine yapışan damarların içerisinden kan ilerleyemediği için bölgesel varis oluşumu engellenmektedir.

  Skleroterapi uygulaması, ortalama 10-15 dakika içerisinde sona ermektedir. Seans şeklinde uygulanan skleroterapi uygulaması, her seans sonucunda bir damarın ekarte edilmesini engellemekte ve damarın işlevini sona erdirmektedir. Skleroterapi seansının ardından, hastalara özel basınca sahip varis çorabı giydirilmekte ve hastanın 20 dakika boyunca yürümesi istenmektedir. Duş haricinde, 3 gün boyunca aralıksız olarak varis çorabının kullanımına devam edilmelidir. Skleroterapi seansları, 1 hafta ara verilerek tekrarlanmakta ve işlevi sonlandırılan damarların, tamamen yapışması sağlanmaktadır.

  Romatizmaya Hangi Bölüm Bakar





  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp