Vajinismus-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Vajinismus


Vajinismus

Vajinismus günümüzde birçok kadının problemi olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun ortaya çıkmasında birçok neden olabilmektedir. Nedenin bulunarak gerekli olan tedavinin uygulanmasından sonra rahatça çözülebilen bir rahatsızlık olmaktadır.

Vajinismus 2022

Vajinismus tanısının koyulmasıyla birlikte birçok çift oldukça zorlu bir hayata adım atmaktadır. İstenilen cinsel birlikteliğin yaşanmaması genellikle kadınların kendini yetersiz hissetmesine ve böylelikle kendini daha da strese sokmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de çiftlerin bu gibi dönemlerde birbirlerine karşı büyük bir hassasiyet ile yaklaşması gerekmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuVajinismus Genel Tanıtım

Vajinismus, kadının vajina girişinde bulunan kasların ilişkiye girilmeden önce istemsiz bir şekilde kasılması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kasların kasılmasıyla da cinsel birliktelik yaşamak mümkün olmamaktadır. Bu gibi durumlar genellikle çiftler tarafından oldukça sıkıntı bir sürece adım atılmasına neden olmaktadır. Ancak her ilişkiye girememe durumu vajinismus rahatsızlığının olduğu göstergesi olmamaktadır.

Vajinismus cinsel birliktelik esnasında penisin vajinaya girmemesini engellemektedir. Bu durum vücut kasları tarafından her ne kadar sıkıntı bir durum gibi gözükse de kadın cinsel birlikteliği ne kadar istekli ve arzulu olsa da birleşme yaşamak mümkün olmayabilmektedir. Bu yüzden de kişinin istekleri ile orantılı bir durum olmamaktadır.Vajinismus Nedenleri

Vajinismus birçok çiftin cinsel yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Ancak ortaya çıkmasındaki amaç isteğe bağlı olarak gelişmemesinden dolayı erkek tarafından anlayışlı bir şekilde karşılanması gerekmektedir.

Bu durumun ortaya çıkmasında genellikle farklı nedenler bulunmaktadır. Bundan dolayı da altında yatan nedenler bulunup ona uygun bir tedavi şekli gerçekleştirilerek bu sorundan kurtulmak mümkün olmaktadır. Vajinismusun ortaya çıkmasındaki nedenler veya oluşmasına neden olabilecek durumlar ise şunlardan oluşmaktadır:

 • Cinsel taciz veya tecavüz vakasına uğramak veya buna bizzat şahit olmak
 • Vajina da oluşan mantar enfeksiyonları
 • Doğum esnasında annenin travmatik olaylar yaşaması
 • Jinekoloji işlemlerinde kötü bir hikayesinin bulunması
 • Anksiyete bozukluğunun olması
 • İlk cinsel ilişkiye dair korkuların olması
 • Cinsel anlamda olmasa dahi diğer şekillerde oluşan fiziksel travmalar
 • Stresli bir hayatın olması
 • Aile içerisinde şiddetli bir yaşam sürmesi
 • Cinsel ilişki esnasında eşine karşı güven duygusu yaşamaması
 • Kontrolcü bir insan olma
 • Cinsel anlamda bedenen kendini yetersiz hissedilmesi


Vajinismus Belirtileri

Vajinismusun genel anlamda ortaya çıkmasındaki temel sebep psikolojik sorunlara dayanmaktadır. Doğru destek alınmaması ve buna uygun bir tedavi şeklinin gerçekleştirilmemesi durumunda bu tarz durumlar ile karşılaşmak mümkün olmaktadır. Bu durum ilk defa cinsel ilişki yaşayacak kadınlarda da görülmekte veya cinsel yaşamı aktif olan kadınlarda da görülmesi mümkün olmaktadır.

Vajinismusun birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden biri olan primer vajinismus ise genellikle daha öncesinden herhangi bir şekilde cinsel birliktelik yaşamamış olan kadınlarda olmaktadır. Sekonder vajinismusun özelliği ise cinsel hayatı olan ancak daha sonrasında ortaya çıkan durumlara bağlı olarak cinsel birliktelik yaşayamayan kadınların rahatsızlıklarına verilen bir tür olmaktadır. Bu durum genellikle eşlerinden, psikolojiden veya doğumdan kaynaklı ortaya çıkabilmektedir.

Vajinismusun olup olmadığına dair belirtileri anlamak oldukça kolay olmaktadır. Ancak net tanı için doktora başvurularak tedavi planının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Belirtiler ise şunlardan oluşmaktadır:

 • Kadının cinsel ilişkiden kaçınması ve bu gibi durumlarda korku halinin ortaya çıkması
 • Yeterli durum sağlanmasına rağmen penisin vajinaya girişi esnasında kadının ağır bir acı ve ağrı çekmesi
 • Kasların kasılmasından dolayı vajinanın içerisine penisin girememesi

Cinsel birlikteliklerin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi ne kadar doğal ise bu gibi problemlerin ortaya çıkması da o kadar doğal olmaktadır. Bu gibi durumlarda eşlerin destekçi olması ve cinsel birliktelik için sürekli olarak kadını sıkıştırmaması büyük bir önem taşımaktadır. Böylelikle tedavi sonrasında cinsel hayat istenildiği şekilde yaşamak mümkün olmaktadır.Vajinismus Tanı Yöntemleri

Vajinismusun ortaya çıkmasında genellikle birçok farklı neden bulunmaktadır. Ancak bu sorun ile hastanelere başvuran kişilerin çoğunda psikolojik nedenler olmaktadır. Bu duruma göre psikologlar veya psikiyatristler ile görüşülerek tanı koyulmakta ve buna uygun şekilde tedaviler gerçekleştirilmektedir.

Her ağrılı cinsel ilişki veya cinsel ilişki yaşayamama bir vajinismus belirtisi olmamaktadır. Bu nedenle belirtilerin yaşanması durumunda tanının doğru bir şekilde konulması ve buna uygun bir tedavinin gerçekleştirilmesi için mutlaka en kısa zamanda hekime başvurulması gerekmektedir.

Kadın doğum uzmanları veya jinekologlar genellikle bu konularda eğitim almış ve birçok deneyime sahip olmuş kişiler olmaktadır. Bu yüzden de bu alanda daha rahat ve sizi en iyi şekilde anlayacak kişiler olmaktadır. Tanının koyulması için ise öncelik olarak sizden tıbbi öykü almaktadır. Bu öyküye yönelik de jinekolojik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Vajinismus tanısının koyulmasından sonra ise altında yatan asıl neden araştırılmaktadır. Nedene bağlı olarak da alanında uzman hekimlere yönlendirilerek tedaviler gerçekleştirilmektedir.Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismusun ortaya çıkmasındaki genel neden psikolojik sorunlardan dolayı olmasından kişinin kendi kendine tedavi edebileceği bir durum olmamaktadır. Bundan dolayı mutlaka hastanın eşi ile birlikte hekime başvurması gerekmektedir. Eşinin bu süreç içerisinde yanında olduğunu hissettirmesi ve desteklemesi de çok önemli olmaktadır. Vermiş olduğu desteğin yanı sıra ortam ve birbirleri ile olan ilişkileri hakkında yeterli derece de bilgi de alınması sağlanmaktadır. Bu da tedavinin nasıl bir şekilde yapılacağı hakkında önemli olan bir detay olmaktadır.

Psikolojik olarak desteklerin yanı sıra hekimler tarafından yapılacak olan jinekolojik muayeneler de büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu durumlar düşünülenin akışına anatomik veya enfeksiyonlara bağlı olarak gelişmesi mümkün olabilmektedir. Bu yüzden de tanının koyulmasının ardından aileye özel olarak geliştirilecek olan tedavi planlarıyla çiftler detaylı bir şekilde bilgilendirilmektedir.

Vajinismus cinsel hayatı büyük bir oranda olumsuz etkilemesinden dolayı kişilerin bu süreçte cinsel terapistler ile çalışmaları olumlu yönde etki yaratmaktadır. Çünkü davranışsal terapiler çoğu zaman kişilerin tedavi olmasında yardımcı olmaktadır. Bu gibi durumlarda da kişilerde cinsel korku yenilebilmekte ve sağlıklı cinsel birlikteliklerin yaşanmasına yardımcı olmaktadır. Vajinanın giriş kısmını rahatlatacak olan egzersizler ve hareketler ise bu terapiler esnasında çiftlere detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.Vajinismus öksürük veya grip gibi normal bir problem olmaktadır. Ancak normal bir problem diye de geçiştirilmemesi gerekmektedir. Bu yüzden de çiftlerin bu problemi bir bütün olarak ele alması tedavinin olumlu bir şekilde gerçekleşmesi için büyük önem taşımaktadır.

Çiftler bu dönemlerde genellikle birbirinden uzaklaşma ve kopya biri durumlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu da kadın daha da çok kötü bir şekilde etkilenmesine neden olabilmektedir. Ortaya çıkan bu yaklaşımlar ise oldukça yanlış olmaktadır. Eşlerin bu dönemde birbirlerine destek vermesi ve hekimlerden yardım alması büyük önem taşımaktadır.

Vajinismusun sorununun eşler tarafından hekime başvurmadan çözülmeye çalışılması da mümkün olmaktadır. Ancak bu durumlar kadının kendini yetersiz hissetmesine ve duygusal olarak travmatik durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kadında ortaya çıkan bu durumların doğru bir şekilde tedavi edilmemesinde ise erkekte de cinsellik algısında bozulmalar ve bu algıya doğru orantılı şekilde sertleşme problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden de cinsel birliktelik esnasında problem yaşanması ile jinekologlara mutlaka başvurulması gerekmektedir. Böylelikle de istenmeyecek daha büyük durumlar ortaya çıkmadan rahatsızlığı tedavi etmek mümkün olmaktadır.

Adet Düzensizliği, Adet Gecikmesi, Adet Sancısı, Anne Karnında Tedavi Ve Cerrahi, Beta HCG

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp