Vajinal-Estetik-Ameliyatlari-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Vajinal Estetik Ameliyatları


Vajinal Estetik Ameliyatları

Vajinal estetik ameliyatları kadınlar tarafından hem kozmetik nedenlerle hem de işlevsel nedenlerle tercih edilmektedir. Doğru uzmanlık ve teknik ile yapılan estetik ameliyatları estetik kazançlar sağlarken aynı zamanda seksüeli psikolojik ve tıbbi alanda da yarar sağlamaktadır.

Vajinal Estetik Ameliyatları 2022

Uygulanan estetik ameliyatları kadınların yaşlarına, ihtiyaçlarına ve maddi durumlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Genç kadınlarda klitoris, vulva ve labia estetik talebi fazlayken, daha ileri yaşlarda bu istekler vajina genişliği, vajina dudaklarındaki orantısızlık ve sarkmalar, kararmalar ya da doğum izleri üzerine istek görülmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuEn sık yapılan vajinal estetik ameliyatları

Dünya ve ülke genelinde en çok tercih edilen 5 ameliyat bulunmaktadır. Vajinal estetik ameliyatları dış ve iç genital organda olmak üzere iki başlıkta incelenir.

Vajinanın dışına yapılan estetik operasyonları:

 • Labiopilasti (Vajina dudaklarının küçültülmesi)
 • Labium majuslara ( Vajinal dudakların büyütülmesi)
 • Pubis estetiği

Vajinanın içine yapılan estetik operasyonları:

 • Hymenoplsti (kızlık zarı onarımı)
 • Vajinoplasti ( Vajinanın daraltılması)


Labioplasti

Vajinanın dışında görülen dudaklar bazı kadınlarda daha uzun ve büyük olabilmektedir. Bunun en büyük etkeni genetiktir. Bu durum iç dudak sarkması olarak da bilinmektedir. Mayo ya da dar pantolon giyildiğinde dikkat çeken dudaklar kadını rahatsız edebilmektedir. Bu nedenle vajinal estetik ameliyatları bir seçenek olarak görülür.

Labioplasti operasyonu uzman doktorlar ile yaklaşık yarım saat kadar sürmektedir. Eğer hasta isterse işlem genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilebilir. Uyuşturma işlemi gerçekleştikten sonra vajina iç dudakları sarkmayacak derecede küçültülür. Genel olarak kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmaktadır.

İç dudak estetiği ameliyatı sonrası hasta birkaç saat içerisinde evine dönebilir. Hijyen ve bakım konusunda cerrah bilgi verecektir. Ayrıca kullanılması gereken ilaçlar da doktor tarafından hastaya verilmektedir. Ameliyattan 24 saat sonrasında hasta duş alabilir. Bir hafta içerisinde spor yapmak, havuza girmek gibi aktivitelerden kaçınılması önerilmektedir.

Vajinal estetik ameliyatları sonrası atılan dikişler 2 ya da 3 hafta içerisinde yok olurlar. Bu süre sonrasında hasta cinsel hayatına dönebilir. Ayrıca hastanın ameliyat sonrası bölge temizliğine dikkat etmesi gerekmektedir. Dikkat edilmediği ve antibiyotik kullanılmadığı durumlarda enfeksiyon gözlenebilir.

Hastanın dikişleri kaybolmadan önce zorlayıcı cinsel ilişki, dikişlerin açılmasına ve kanamasına neden olabilir. Gerekli önlemleri alan hastalarda herhangi bir komplikasyon gözlenmez. Labioplasti sonrası iç dudaklarda büyüme gözlenmez. Yara izi kolayca iyileşir.Labium Majuslara

Büyük vajina dudakları bazı kadınlarda sarkık ve buruşuk görünebilmektedir. Bunun nedeni genetik olabileceği gibi daha çok 30 yaşı üzerindeki kadınlarda görülmektedir. Bu durumdan rahatsız olan kadınlar için istenen görüntü vajinal estetik ameliyatları ile sağlanabilmektedir.

Vajina dış dudaklarında doldurma işlemi için tercih edilen ilke dolgu maddesi kişinin kendi yağlarıdır. Yağ enjekte edilmesi ameliyatında lokal ya da genel anestezi uygulanır. Genelde kadının karın bölgesinden alınan yağlar büyük dudakları dolgunlaştırmak için kullanılır. Hastalar 1-2 saat içerisinde evlerine dönebilmektedir.

İşlem sonrasında vajina dudaklarında şişme gözlenebilir. Normal olan bu durum birkaç gün içerisinde düzelir. Hastanın kullanacağı antibiyotik ve ağrı kesiciler yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Bu vajinal estetik ameliyatları sonucu sadece enfeksiyon sorunu görülebilir. Bu durum da hastanın hijyenine dikkat etmesi ile ortadan kaldırılır ve antibiyotik ile tedavi edilebilir.Hymenoplsti (kızlık zarı onarımı)

Kızlık zarının dikilmesi operasyonu estetik ya da sağlık açısından gerekli değildir. Ancak sosyal yaşam ve içerisinde bulunulan toplum nedeniyle yırtılan kızlık zarının onarılması sıkça tercih edilen bir operasyondur.

Kızlık zarı Latince ismi ile Hymen vajinanın girişinde bulunan ince bir et parçasıdır. Bu zar çoğu kültürde bakireliğin sembolü olarak nitelendirilmektedir. Fizyolojik ve insan anatomisi açısından bilinen bir görevi bulunmamaktadır. Ortasında bulunan delik sayesinde adet kanının ve vajina salgısının akışı görülür.

Kızlık zarı kişilerde yapısal olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Bu yapısal farklılık esneklik, şekil ve bulunan deliğe göre değişir. En sık görülen şekil Annuler yani halka yapıdaki kızlık zarıdır. Bazı kişilerde zarın ortasında bulunan delik zar olduğu fark edilemeyecek kadar büyüktür. Çok nadiren görülen bir durum da kızlık zarı bulunmamasıdır (Imperfore hymen).

Yarım ay şeklinde olan kızlık zarı (Semilunare) genelde cinsel ilişki sırasında değil doğumda yırtılır. Carnous (etli, kalın) olan kızlık zarı ise fazla kalın olduğu için ilişki sırasında yırtılması zor olabilir ve yırtılma sonrası fazla kanama görülebilir. Bu durumda cerrahi işlem gerekebilmektedir.Kızlık zarının yırtılması ilişkiden sonra 7 ile 10 gün içerisinde tespit edilebilir. Daha fazla süre geçmişse zarın yırtılma zamanının tespiti mümkün olmamaktadır. Yırtılan kızlık zarı hiçbir şekilde kendi kendine iyileşmez ve eski haline dönmez.

Kızlık zarının parçaları yok olmadığı sürece vajinal estetik ameliyatları ile tamir edilmesi mümkün olmaktadır. Ancak kızlık zarı yırtılan kişi çok fazla doğum yapmışsa ya da cinsel ilişki sayısı fazlaysa kızlık zarının kalan parçalarının bulunması mümkün olmayacağından tamiri de mümkün olmamaktadır.

Tamir edilen kızlık zarı ilişkiye girilen kişi tarafından fark edilmeyecektir. Bu durumu ancak uzman doktorlar tespit edebilir.

Vajinal estetik ameliyatları içerisinde olan kızlık zarı tamiri için hasta çoğu aman genel anesteziye alınır. Bunun nedeni kişinin psikolojisini etkilememesidir. İşlem lokal anestezi ile de gerçekleştirilebilir ve yaklaşık olarak yarım saat sürmektedir.

Prosedürden birkaç saat sonra hasta normal yaşamına dönebilmektedir. Hijyenine ve verilen ilaçlara dikkat etmesi bir sorun ile karşılaşılmasının önüne geçecektir.

Kızlık zarının parçaları yerinde durduğu sürece onarım işlemi bir defadan daha çok yapılabilmektedir. Kişinin iyileşme süreci göz önünde bulundurularak doktor kızlık zarının ilişkiden ne zaman önce dikileceğine karar verir. Bu süre iki gün olabilirken iki aya kadar uzaya da bilir.Vajinoplasti ( Vajinanın daraltılması)

Vajinal estetik ameliyatları içerisinde olan vajina daraltma operasyonu daha çok normal doğum yapan kadınlara uygulanır. Normal doğum sırasında vajinadaki kaslarda gevşeme görülür, bu durum cinsel ilişkide kişilerin zorluk yaşamasına neden olabilir. Kadın partnerini iyi kavrayamaz ve ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi sık görülür.

Vajinanın genişlemesi ilerleyen yaşlarda kadının idrar kaçırmasına, idrar torbasında ve kalın bağırsağında sarkmaya ve hatta rahimde sarkıklık olmasına neden olabilmektedir. Kadın vajinasına yerleştireceği iki parmağını rahatlıkla kavrayamıyor ve sıkamıyorsa genişleyen vajinadan söz edilebilmektedir. Bu sorun yapılan vajina daraltma ameliyatı ile çözülebilir.

Vajinadaki gevşemeye neler neden olur?

 • Genetik olarak büyük olan vajina,
 • Kadının çok fazla normal doğum yapması,
 • Doğumda oluşan yırtıklar,
 • Müdahale gerektirecek zor doğumlar,
 • Doğum sonrası yapılan dikişlerde açılma ve enfeksiyon,
 • Doğan bebeğin iri olması,
 • İlerleyen yaşta görülen esneklik kaybı.

Vajinoplasti ameliyatı, kadınların psikolojisini olumsuz etkileme riski olduğu için genel anestezi ile yapılmaktadır. Prosedür yaklaşık olarak 45 dakika sürer ve en çok tercih edilen vajina daraltma yöntemi vajinanın arka duvarlarına yapılan işlemdir.

Vajinal estetik ameliyatları sonrası kişi aynı tün içerisinde evine dönebilmektedir. Prosedür sonrası vajinanın içerisine koyulan tampon ameliyattan sonraki gün çıkartılır. Doktor kendiliğinden yok olan dikişler kullanacağı için dikiş alımı gerektirmez.

Kişinin verilen ilaçları kullanması ve hijyenine dikkat etmesi yeterli olacaktır. Kişinin en çok dikkat etmesi gereken konu cerrahi işlem sonrasında 6 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durmasıdır. Ayrıca ameliyat sonrası yapılan ilk ilişkide kayganlaştırıcı kullanılması önerilmektedir.

Popo Büyütme, Labioplasti, Kombine Estetik, Karın Estetiği, Kalça Estetiği

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp