Vajina-Daraltma-Dora-Hospital-Hastanesi-1200x679.jpg

Vajina Daraltma


Vajina Daraltma Dora Hospital

Vajina daraltma ameliyatı kişinin vajinasının hem estetik hem de sağlık açısından eski haline kavuşması için yapılan cerrahi operasyonlar olmaktadır. Bu ameliyatın diğer adı ise vajinoplasti olarak da geçmektedir. Vajinoplasti ameliyatı genellikle vajinanın daraltılması ve estetik olarak daha iyi görünmesi için yapılsa da bu nedenlere ek olarak his kaybı, cinsel tatmin düşüklüğü ve orgazm sorunu yaşayan kişilerin tıbbi olarak tedavi olması için de yapılan bir operasyon olmaktadır.

Vajina Daraltma 2022

Vajina daraltma ameliyatı genellikle kişilerin cinsel ilişki esnasında zevk almaması, cinsel ilişki esnasında hoş olmayan seslerin oluşması ve idrar torbası, barsak sarkması düzeltme, orgazm yaşamama, vajinal enfeksiyon veya özgüven düşüklüğü olan her kadında uygulanacak bir cerrahi operasyon olmaktadır. Özellikle normal doğum ile bebeklerini dünyaya getiren kadınlar doğum sonrasında sıklıkla bu durum ile karşı karşıya kalmaktadır. Çünkü doğum ile birlikte vajinada kalıcı hasarlar meydana gelmekte bu da genişlemeler ve gevşemelere neden olmaktadır. Bu durum hem sağlık açısından hem de çiftlerin cinsel ilişkiden gerekli tatmini alamamasına sebep olabilmektedir.


Cinsel tatmin düzeyi sağlanamaması ile birlikte de kadın sorunu hep kendinde arayarak özgüven düşüklüğüne, cinsel isteksizliğin ortaya çıkmasına ve cinsel tatmin durumunun oldukça düşmesine neden olmaktadır. Son zamanlarda vajina daraltmayla ilgili birçok bilginin konuşulması ve kadınların bu anlamda ayıp veya diğer toplumsal normları aşmasından dolayı ise tıbbi bir çözüm olarak sıklıkla tercih etmektedir. Böylelikle de vajina daraltma ameliyatı hem estetik açısından hem de yaşam kalitesi açısından kişiye olumlu faydalar yaratmaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuVajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı kişiden kişiye göre değişse de ortalama olarak 45 ila 60 dakika arasında değişen bir sürede tamamlanmaktadır. Genellikle kişiler bu süreçte hafif uyku halinde ve lokal anestezi altında olmalarından dolayı herhangi bir şekilde ağrı veya acı hissetmemektedir.

Ameliyat esnasında istenilen daralmanın sağlanması için 6 ila 7 cm arasında vajinada ilerlemenin yapılması gerekmektedir. Bu kısımda bulunan fazla dokular yapılacak olan işlemler ile çıkartılmakta ve daha sonrasında bu operasyon için üretilmiş olan özel iplikler ile dikim yapılarak dokular birleştirilmektedir.

Operasyon bu şekilde tamamlandıktan sonra kişiler ortalama 4 ila 6 hafta arasında tamamen iyileşme göstermektedir. Dikişte kullanılan ürünler ise genellikle vücut tarafından kolay bir şekilde emilim göstermesinden dolayı belli bir süre sonra hastaneye dikiş almak için gitme gibi bir durum olmamaktadır. Ameliyat biraz uzun sürse de gün içerisinde taburcu olduktan sonra rahatlıkla günlük yaşama aktif bir şekilde katılmak mümkün olmaktadır.

Vajina daraltma ameliyatı uygun olup olmadığını bilmek için ise bu alanda uzman olan doktora giderek muayeneler yapılması gerekmektedir. Jinekolojik bir durum olmasından dolayı da bu operasyonları gerçekleştiren jinekolog hekimler ile görüşülmesi gerekmektedir. Kişi gerekli olan şartları sağlaması durumunda ise en kısa süre içerisinde bu operasyon gerçekleştirilmektedir.Vajina Daraltma Ameliyatı Nedir?

Vajina daraltma ameliyatı kadınların vajina bölgesinde genişleme gerçekleşmesi durumunda eski halini alması için gerçekleştirilen operasyonlar olmaktadır. Genişleme birçok nedene bağlı olarak gerçekleşmesi mümkün olabilmektedir. Bu nedenler bazı kadınlarda genetik olarak ortaya çıkmakta bazı kadınlarda ise normal doğum sonrasında da olabilmektedir.
Vajinal genişlemenin ortaya çıkması ile birlikte genellikle kadınlar cinsel anlamda zevk alamaz, orgazm olamaz ve cinsel olarak isteksiz bir hale bürünmektedir. Bu yüzden de vajinal daraltma operasyonları yapılarak kişinin cinsel hayatı daha iyi bir hale gelmesi sağlanmakta hem de estetik görünüm açısından daha hoş bir hale gelmesi sağlanmaktadır. Operasyonun gerçekleşmesi ve iyileşmenin tamamlanması ile birlikte de birçok kadından buna bağlı olarak gerçekleşen özgüven düşüklüğü ortadan kalkmaktadır.Vajina Daraltma Ameliyatı Neden Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı genellikle kadınların cinsel ilişki esnasında zevk alamaması, cinsel ilişki yaşanırken tuhaf ve hoş karşılanmayan seslerin ortaya çıkması, idrar torbasında sarkmaların meydana gelmesi, orgazm yaşayamama ve vajinal enfeksiyonlar ile sürekli olarak karşı karşıya gelinmesi durumunda kullanılan bir operasyon yöntemi olmaktadır.

Genellikle kadınlarda normal doğum ile birlikte vajinanın büyümesi ve daha sonrasında kalıcı bir hasar alarak vajina bölgesinde genişleme ile gevşemeler ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu durum sonrasında ise kadın cinsel ilişki esnasında hem yeterli tatmini yaşayamamakta hem de eşine yaşatamamaktadır.

Zamanın geçmesi ile birlikte de genellikle özgüven düşüklüğü ve cinsel isteksizlik durumları ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Böyle durumlarda ise kadınların ilerleyen zamanlarda hem vajinal sağlığını korumak hem de cinsel hayatını gerekli olan düzeye geri çekmek için yapılan bir ameliyat türü olmaktadır.

Son yıllarda kadınların toplumsal normları kırması, vajinal estetiğe ilgisinin daha çok artması ve cinsel sağlık konularını daha rahat bir şekilde konuşması ile birlikte daraltma ameliyatları daha sık bir şekilde gerçekleştirilmeye başlanmıştır.Vajina Daraltma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Vajina daraltma ameliyatı genellikle kişilerin lokal anestezi yani belden aşağısının uyuşturulması ile yapılmaktadır. Buna ek olarak da kişinin hafif uykulu bir düzeyde olacak kadar anestezi malzemeleri verilmektedir. Kişinin durumuna göre ise operasyon süresi 45 ila 60 dakika içerisinde değişmektedir. Operasyon tamamlandıktan birkaç saat sonra kişi kendini iyi hissetmesi ile birlikte sosyal yaşamasına hızlı bir şekilde dönmesi mümkün olmaktadır.

Vajina daraltma ameliyatı süresinin yanı sıra ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlar olmaktadır. Bu durumlar ise şunlardır:

  • Önerilen sıklıklar ile pansumanlar yapılmalı ve gerekli olan ağrı kesici, antibiyotik gibi ilaçlar düzenli bir şekilde mutlaka kullanılması gerekmektedir.
  • İdrar veya dışkılama sonrasında normalinden daha hassas bir şekilde temizliğe önem gösterilmesi gerekmektedir.
  • Ameliyat sonrasında ki birkaç hafta kabız olmamak için yüksek lifli besinlerin tüketimine önem gösterilmesi gerekmektedir.
  • Operasyon sonrasında önerilen buz kalıbı ile belli aralıklarla kompres işlemi yapılması gerekmektedir. Böylelikle de istenilen iyileşme hızlı bir şekilde görülmektedir.
  • Havuz, küvet, hamam veya deniz gibi mikrop kapma riskinin yüksek olduğu alanlardan uzak durulması gerekmektedir. Bu yüzden de kişilerin duş alırken ayakta alması gerekmektedir.
  • İyileşme süreci tamamlanmadan yani ortalama olarak bir ila bir buçuk ay boyunca cinsel ilişkiden kaçınılması gerekmektedir. Doktorun onay vermesi ile herhangi bir sorun olmamaktadır.
  • İlk cinsel birleşme sırasında ise kayganlaştırıcı kullanarak kadının zorlanmaması engellenmektedir. Zorlanmasa da kanamaların ortaya çıkması oldukça normal olsa da gerekenden fazla olması veya beklenmeyen bir durumda gerçekleşmesi durumunda ise mutlaka doktor ile görüşülmesi gerekmektedir.
  • İyileşme sonrasında kişi pelvik taban egzersizleri yani kegel egzersizleri yaparak uzun vadeli daha olumlu sonuçlar almasına yardımcı olunmaktadır.


Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatları

Vajina daraltma ameliyatı enfeksiyona oldukça açık bir operasyon olmasından dolayı mutlaka hastane veya steril bir klinikte yapılması gerekmektedir. Klinik gibi yerlerde yapılması durumunda ise seçilecek olan doktorun deneyimi, bilgisi ve uzmanlık alanının bu yönde olup olmadığı gibi birçok detaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Vajinal daraltma operasyonlarının fiyatları genellikle yapan doktora ve yapıldığı bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Bunlara ek olarak da hastanın durumunun nasıl olduğu da fiyatı etkileyen etkenler arasında yer almaktadır. Bu yüzden de kişilerin operasyonu gerçekleştirmeyi düşündüğü hekime muayene olması ve muayene sonrasında ne kadar bir fiyat isteyeceği hakkında görüşme yapması gerekmektedir. Böylelikle daha net bir sonuca ulaşmak mümkün hale gelmektedir.

Liposuction, Vaser Liposuction, Vajinal Estetik, Popo Büyütme, Labioplasti

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp