Uveit-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Üveit


Üveit

Üveit, şişlik oluşturan ve göz dokularını tahrip eden bir grup iltihaplı hastalığı tanımlayan genel bir terimdir. Üveit göz hastalığı kişilerde görüşü kısıtlayabilir hatta tedavi edilmezse görme kaybına neden olabilmektedir.

Üveit terimi, hastalıkların genellikle gözün uvea adı verilen bir bölümünü etkilemesi nedeniyle kullanılmaktadır. Bu hastalıklar aynı zamanda lensi, retinayı, optik siniri de etkileyerek görme azalması veya körlüğe neden olur.

Üveit 2023

Üveit, gözde meydana gelen problemler veya hastalıklardan kaynaklanabilir veya vücudun diğer kısımlarını etkileyen enflamatuar bir hastalığın parçası olabilir. Üveit, kısa süreli ya da uzun süreli olabilmektedir. Üveitin en şiddetli formları birçok kez yeniden ortaya çıkar.

Göz sağlığı uzmanları, hastalığı bulaşıcı veya bulaşıcı olmayan üveit olarak da tanımlayabilir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuÜveit Nedenleri

Üveit, göz içindeki enflamatuar yanıtlardan kaynaklanır. Enflamasyon, vücudun doku hasarına, mikroplara veya toksinlere verdiği doğal tepkidir. Bazı beyaz kan hücreleri, saldırıyı kontrol altına almak veya ortadan kaldırmak için vücudun etkilenen kısmına koşarken şişme, kızarıklık, ısı üretir ve dokuları yok eder.

Üveit şunlardan kaynaklanabilir:

 • Vücudun kendi bağışıklık sisteminden bir saldırı (otoimmünite)
 • Göz içinde veya vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen enfeksiyonlar veya tümörler
 • Gözdeki morluklar
 • Göze nüfuz edebilecek toksinler

Hastalık, görme azalması, ağrı, ışığa duyarlılık ve uçuşan cisimlerin artması gibi semptomlara neden olacaktır. Çoğu durumda nedeni bilinmemektedir.Üveit Türleri

Üveit genellikle gözde meydana geldiği yere göre sınıflandırılır.

Ön üveit

Ön üveit gözün önünde oluşur. En yaygın üveit türüdür ve çoğunlukla genç ve orta yaştaki insanlarda görülmektedir. Pek çok vaka sağlıklı insanlarda meydana gelir ve sadece bir gözü etkileyebilir, ancak bazıları romatolojik, deri, gastrointestinal, akciğer ve bulaşıcı hastalıklarla ilişkilidir.

Ara üveit

Orta düzey üveit genellikle genç erişkinlerde görülür. Enflamasyonun merkezi genellikle vitrözde görülür. Arka üveit çeşitli bozukluklarla birlikte görülmektedir (sarkoidoz ve multpl skleroz gibi).

Arka üveit

Arka üveit, üveitin en az görülen şeklidir. Genellikle gözde bulunan retinayı ve koroidi tutan gözün arka kısmında meydana gelmektedir. Genellikle korodit veya korioretinit olarak adlandırılır. Posterior üveite neden olan birçok enfeksiyöz ve enfeksiyöz olmayan sebep vardır.

Panüveit

Panüveit, gözdeki 3 ana bölümün (ön, arka, ara) iltihaplanmsı durumunda ortaya çıkan durumdur. Behçet hastalığı, pan üveitin en bilinen formlarından biridir ve retinaya büyük zarar verir.

Orta, arka ve panüveit, üveitin en şiddetli ve oldukça tekrarlayan formlarıdır. Tedavi edilmezse genellikle körlüğe neden olurlar.Üveit Belirtileri

Üveit, bir veya iki gözü etkileyebilir. Semptomlar hızla gelişebilir ve şunları içerebilir:

 • Bulanık görme
 • Görüşte karanlık, yüzen noktalar (uçuşan cisimler)
 • Göz ağrısı
 • Gözde kızarıklık
 • Işığa duyarlılık (fotofobi)

Göz ağrısı, şiddetli ışık hassasiyeti ve görmede herhangi bir değişiklik olan herkes derhal bir göz doktoru tarafından muayene edilmelidir. Üveitin belirti ve semptomları iltihabın türüne bağlıdır.

Akut anterior üveit bir veya iki gözde ortaya çıkabilir ve yetişkinlerde göz ağrısı, bulanık görme, ışığa duyarlılık, küçük bir göz bebeği ve kızarıklıkla karakterizedir. Orta dereceli üveit, bulanık görmeye ve uçuşan cisimlere neden olur. Genellikle ağrı ile ilişkilendirilmez. Arka üveit görme kaybına neden olabilir. Arka üveit çıplak gözle tespit edilemez, yalnızca göz muayenesinde tespit edilebilmektedir.Üveit Tanı Yöntemleri

Üveit teşhisi, kapsamlı bir muayene ve hastanın tam tıbbi geçmişinin kaydını içerir. Bir enfeksiyonu veya bir otoimmün bozukluğu dışlamak için laboratuar testleri yapılabilir.

Genellikle pars planit ile ilişkili multipl skleroz olup olmadığını belirlemek için, pars planit adı verilen bir ara üveit alt grubuna sahip hastalarda bir merkezi sinir sistemi değerlendirmesi yapılacaktır.

Kullanılan göz muayeneleri şunları içerir:

 • Bir Göz Çizelgesi veya Görme Keskinliği Testi:  Bu test, bir hastanın görmesinin azalmış olup olmadığını ölçer.
 • Bir Funduskopik Muayene:  Göz damlasıyla göz bebeği genişletilir (dilate edilir) ve ardından gözün iç kısmının arkasını invazif olmayan bir şekilde incelemek için oftalmoskop adı verilen bir aletle ışık gösterilir.
 • Oküler Basınç:  Tonometre veya tonopen gibi bir alet, göz içindeki basıncı ölçer. Bu test için gözü uyuşturan damlalar kullanılabilir.
 • Yarık Lamba Muayenesi:  Yarık lamba, gözün çoğunu noninvaziv olarak inceler. Gözün ön ve arka kısımlarını inceleyebilir ve bazı lambalar, göz basıncını ölçmek için bir tonometre ile donatılabilir. Muayene sırasında göze kan damarlarının daha kolay görülmesini sağlayan floresein adı verilen bir boya eklenebilir. Boya yalnızca geçici olarak gözü lekeler.


Üveit Tedavi Yöntemleri

Üveit tedavileri öncelikle iltihabı ortadan kaldırmaya, ağrıyı hafifletmeye, daha fazla doku hasarını önlemeye ve herhangi bir görme kaybını düzeltmeye çalışır. Tedaviler, hastanın gösterdiği üveit tipine bağlıdır. Kortikosteroid göz damlası ve göz çevresine veya göz içine enjeksiyonlar gibi bazıları, yalnızca gözü hedef alabilirken, ağızdan alınan bu tür immünosupresif ajanlar gibi diğer tedaviler, hastalık her iki gözde meydana geldiğinde kullanılabilir.

Bir göz doktoru genellikle, göz damlası olarak alınabilen, hap olarak yutulabilen, gözün etrafına veya içine enjekte edilebilen, intravenöz olarak kana verilen veya cerrahi olarak bir kapsül aracılığıyla göze salınabilen steroidal anti-enflamatuar ilaçları reçete edecektir gözün içine implante edilir. Uzun süreli steroid kullanımı mide ülseri, osteoporoz (kemik incelmesi), diyabet, katarakt, glokom, kardiyovasküler hastalık, kilo alımı, sıvı tutulumu ve Cushing sendromu gibi yan etkilere neden olabilir. Hastaların 3 aydan uzun süre orta veya yüksek dozda oral steroide ihtiyaç duyduğu görülürse, genellikle diğer tedavilere başlatılır.

Yaygın olarak kullanılan diğer immünosupresif ajanlar arasında metotreksat, mikofenolat, azatioprin ve siklosporin gibi ilaçlar yer alır. Bu tedaviler, olası yan etkileri izlemek için düzenli kan testleri gerektirir. Bazı durumlarda biyolojik yanıt değiştiriciler (BRM) veya adalimumab, infliksimab, daclizumab, abatacept ve rituximab gibi biyolojikler kullanılır. Bu ilaçlar, bağışıklık sisteminin belirli unsurlarını hedef alır. Bu ilaçlardan bazıları kanser olma riskini artırabilir.Ön üveit tedavileri

Ön üveit şu şekilde tedavi edilebilir:
İris ve siliyer cisimdeki kas spazmlarını önlemek için göz bebeğini genişleten göz damlaları almak
İnflamasyonu azaltmak için prednizon gibi steroid içeren göz damlaları almak

Orta, arka ve panüveit tedavileri

Orta, arka ve panüveit genellikle göz çevresine yapılan enjeksiyonlar, ağızdan verilen ilaçlar veya bazı durumlarda cerrahi olarak gözün içine yerleştirilen zaman salımlı kapsüller ile tedavi edilir. Diğer immünosüpresif ajanlar verilebilir. Bir doktor, bu tedavilere devam etmeden önce hastanın enfeksiyonla savaşmadığından emin olmalıdır.

Çok Merkezli Üveit Tedavi Denemesi olarak adlandırılan yakın zamanda NEI tarafından finanse edilen bir çalışma, bir hastanın tüm bağışıklık sistemini baskılayan bu üveit formları için geleneksel tedavinin güvenliğini ve etkililiğini, özellikle iltihabı baskılayan yeni bir lokal tedavi ile karşılaştırdı. etkilenen göz.

Konvansiyonel olarak tedavi edilen hastalara başlangıçta 1 ila 4 hafta boyunca bir kortikosteroid ilaç olan yüksek dozda prednizon verilmiş ve bu daha sonra kademeli olarak düşük dozlara düşürülmüşken, lokal olarak tedavi edilen hastalar yavaş yavaş flüosinolon salan bir kapsüle sahiptiler; etkilenen gözler. Her iki tedavi de görmeyi benzer derecede iyileştirdi ve hastalar bir göz çizelgesinde neredeyse bir çizgi kazandılar.

Geleneksel tedavi birkaç yan etki yarattı. Aksine, implant daha fazla göz problemi yarattı, anormal derecede yüksek göz tansiyonu, glokom ve katarakt gibi. Her iki tedavi de gözdeki iltihabı azaltmasına rağmen, implant bunu daha hızlı ve daha büyük ölçüde yaptı. Bununla birlikte, görsel iyileşmeler, geleneksel tedavi verilen hastalarınkine benzerdir.

Yaygın Göz Hastalıkları, Göz Seğirmesi, Göz Lazer Çeşitleri, Göz Kuruluğu, Göz Kapağı Tedavisi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp