Ust-Solunum-Yolu-Hastaliklari-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Üst Solunum Yolu Hastalıkları


Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Üst solunum yolu hastalıkları genellikle mikrobik olarak ortaya çıkan ve vücutta enfeksiyon oluşturan hastalıklar olarak öne çıkmaktadır.

Birden fazla çeşidi olan üst solunum yolu hastalıkları aynı zamanda farklı belirtileri de aynı anda yaşatabilmektedir. Özellikle yaşam tarzından kaynaklı durumlardan dahi oluşabilen bu hastalıklar toplu taşıma araçlarında, kalabalık ortamlarda, kış aylarında başlayan hava soğuması ve hava kirliliği gibi durumlarla çoğalmaktadır.

Üst Solunum Yolu Hastalıkları 2023

Aynı zamanda da sigara ve sigara dumanına maruz kalmakta bu hastalığı önemli derecede hızlandıran bir etken olarak bilinmektedir. Fakat kış aylarında başlayan bu semptomlar özellikle çocuklarda kendini daha şiddetli bir boyutta gösterebilmektedir.

Sinüzit, larenjit, bronşit ve zatürre gibi hastalıklar tümüyle üst solunum yolu hastalıkları olarak bilinmektedir. Oluşan hastalıklar aynı zamanda virüs olarak algılanmaktadır. Havada asılı kalan viral partiküllerin hava yoluyla bulaşma ihtimali oldukça yüksek olarak bilinmektedir. Aynı zamanda hasta olan bir kişinin hapşırması veya başka bir kişiye temas etmesi dâhilinde bile bulaşabiliyor.

Hem bulaşabilen hem de çevresel faktörlere bağlı olarak gelişen üst solunum yolu hastalıkları doğru tedaviler sonucunda bastırılarak yok edilebilmektedir. Fakat teşhisi konulmayan veya tedavisi yapılmayan durumlarda hastalığın kendini öne çıkardığı boyut daha da ilerleyebilmektedir.


Genellikle her insan tarafından belirtileri oldukça net bir şekilde gözlemlenen bu hastalıkların erken tedavi edilme oranı oldukça yüksektir. Bu tür hastalıklarla ilgili önemli durumlardan biri de hastalığın bağışıklık sistemi düşük olan kişileri yakalamasıdır. Normla sağlıklı bir bireye de bulaşabilir fakat vücut direncinin güçlü olmasından dolayı oluşan hastalığı hızla atlatılabilmektedir. Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlü olması adına tüketilen önemli gıdalar vücut direnci açısından çok önemli yer tutmaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuÜst Solunum Yolu Hastalıkları Nedir?

Üst solunum yolu hastalıkları özellikle kış aylarında soğuk algınlığı şeklinde başlayan ve yeni doğan bebeklere kadar etki altında bırakan ve belirli bir süre kişiyi yoğun bir şekilde etkileyen hastalık türü olarak bilinmektedir.

Üst solunum hastalıkları genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Nezle (Rinit)/ Soğuk algınlığı olarak bilinen bu hastalıkta özellikle burun tıkanmaları sıkça yaşanan durumlardan biridir.
 • Öksürme ve hapşırma ile bulaştığı bilinen bir rahatsızlıktır.
 • Grip olarak tanımlanan ınfluenza hali virüs oluşumlarına bağlı olarak saptanan durumlardan biri olarak bilinmektedir.
 • Tıp dünyasında otit olarak yorumlanan orta kulak iltihabı yine üst solunum yolu hastalıkları grubu içinde yer almaktadır.
 • Sinüzit alın, üst çene ve kemikleri hedef alarak uzun süreli ağrılar oluşturduğu bilinen bir rahatsızlıktır.
 • Farenjit ve Akut farenjit
 • Larenjit
 • Bronşiyolit ve pnömoni olarak adı sıkça geçen zatürre

Yukarıda sıralanan hastalıkların tümü genel olarak üst solunum yolu hastalıkları olarak bilinmektedir. Bu hastalık çeşitlerine ek olarak akciğer hastalıkları da kısmen dâhil edilmektedir. Örneğin; son dönemde hızlı büyüyen korona virüs vakaları direkt olarak üst solunum yollarını hedef almakta ve beraberinde akciğer hasarları oluşturarak hastanın yaşamını kaybetmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle akciğer kısmına yönelik ilerleyen hastalıklarında bu kapsam da değerlendirilmesi doğru olacaktır.

Enfeksiyon olarak başlamış bir rahatsızlık giderek akciğerlerin su toplamasına sebep oluşturabilmektedir. Aynı zamanda üst solunum yolu hastalıkları oluşturduğu bilinen sigara kullanımlarına bağlı gelişen hastalıklarda çok fazla görülen hastalık çeşitleri olarak bilinmektedir.Üst Solunum Yolları Hastalıkları Belirtiler

Üst solunum yolu hastalıkları belirtileri arasında oluşan hastalığa bağlı olarak değişkenlik gösteren semptomlar yer almaktadır. Fakat ortak olarak algılanan ve belirlenen semptomlar şu şekilde belirtilmektedir.

 • 39-40 derecelik ateş oluşması
 • Bademciklerin şişip kırmızılaşması
 • Kulak ve boğaz ağrılarının başlaması
 • Yutkunurken yaşanan zorluk, ani şekilde ağrı başlaması ve acıması
 • Vücudun belli eklemlerinde oluşan ağrı çeşitleri
 • Boyundaki lenf bezinde oluşan ağrı ve hassasiyet hali
 • Ses değişmesi veya ses kısılması
 • Ağızda kötü bir koku oluşması ve iştah kaybı
 • Çocuklarda mide bulantısı ve beraberinde kusma başlaması
 • Çocuklarda oluşan karın ağrıları

Yukarıda sıralanan belirtiler genel olarak üst solunum yolu hastalıklarında görülen belirtiler olarak bilinmektedir. Fakat bu hastalıklara bağlı olarak incelendiği vakit belirtileri daha değişik olarak gözlemlenmektedir. Çeşitli üst solunum yolu hastalıkları ve belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Larenjit: ani şekilde başlaması ile bilinen bu hastalığın kalın ses tonu oluşturması en önemli belirtisi olarak görülmektedir.
 • Bronşiyolit: hırıltılı konuşma ve artan öksürüğün beraberinde burun tıkanması yaşanması hastalığın en önemli belirtisi olarak ifade edilmektedir.
 • Bronşit: özellikle balgam çıkarılması ve uzun süre devam eden öksürük biçimi bu hastalığın belirtilerinden biridir. Daha detaylı araştırma açısından akciğer röntgeni çekilmektedir.
  Pnömoni olarak bilinen zatürre hastalığının belirtileri genellikle ilk olarak yüksek ateş, titreme, oluşan baş ağrısı ve şiddetini arttıran öksürük ile belirtilmektedir.

Genel olarak üst solunum yolu hastalıkları belirtileri birbirine benzemektedir. Fakat tam anlamıyla hastalığın kendisiyle ilgili net bir durum bilinmediği için araştırılması ve doğru tanı konulması bakımından en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir.Üst Solunum Yolu Hastalıkları Tedavi Yöntemleri

Üst solunum yolu hastalıkları tedavi yöntemleri hastalığın çeşidine göre çok farklı veya benzer olabilmektedir. Oluşan hastalık belirtileri hekim tarafından dikkatli bir şekilde dinlenme ardından tedavisine hızla geçilen rahatsızlıklardır. Öncelikle ilaç ve antibiyotik tedaviler ile başlayan bu rahatsızlığın giderek farklı boyutlara ulaşmaması açısından erken teşhis çok önemli rol oynamaktadır.

Hastalık çeşitlerine göre tedavi yöntemleri şu şekilde belirtilmektedir.

 • Nezle: bu hastalıkta etkin tedavi şekli duruma göre ilaçlar olarak belirlenmektedir. Eğer hafif semptomlar eşliğinde ilerleyen boyutta ise tedavi başlatılmasına gerek görülmemektedir. Çünkü kendiliğinden bir süre sonra geçtiği bilinir.
 • Grip: grip hastalığında önemli olan tedavi metodu grip aşısı olarak bilinmektedir. Bu aşı sayesinde tedavisi tamamlanan kişiler kolay kolay grip olmamaktadır.
 • Orta kulak iltihabı: otit rahatsızlığında önemli olan tedavi şekli antibiyotik tedavisi olarak öne çıkmaktadır.
 • Sinüzit: orta düzeyde ilerleyen sinüzit tedavisinde hastalığın boyutuna bağlı olarak antibiyotik tedavisi yapılmaktadır.
 • Farenjit: farenjit tedavisinde özellikle hastalığın durumuna bakılarak en uygun antibiyotik tedavisine başlanması gerekmektedir.


 • Larenjit: larenjit tedavisinde özellikle uygulanılan metot soğuk buhar olarak bilinmektedir. Bu hastalık özellikle ses tellerini hedef almasından dolayı ses kısıklığı yapmaktadır. Bu nedenle kortizonlu tedaviler uygulanmaktadır.
 • Bronşiyolit: kış aylarında çok rastlanan bir hastalık olmasından dolayı çok dikkatli takibi yapılması gereken bir hastalıktır. Bu yüzden uygun tedavi şekli açısından hekim muayenesi şarttır.
 • Bronşit: bronşit hastalığına genel olarak çok uygun bir tedavi şekli yoktur. Ayrıca kendiliğinden de geçebilen bir rahatsızlık olmasından dolayı hastalık süresi boyunca kişinin hassas davranması gerektiği belirlenmiştir.
 • Pnömoni: pnömoni olarak bilinen gerçeğinde zatürre olan hastalığın tedavisi durumun seyrine göre hastane de yapılmaktadır. Evde de yapılabilen tedavi şekli vardır. Fakat bu durum hastalığın ilerlediği boyutla ilgilidir.

Genel olarak üst solunum yolu hastalıkları ve tedavi çeşitleri bu şekilde olup benzer belirtiler vermektedir. Ayrıca bu tür hastalıklarda bazı bitki çayları tüketilmesi ve solunum yolunu açacak durumlarda önemli rol oynamaktadır. Ayrıca sigara kullanan kişilerin sigaradan uzaklaşmasında çok büyük fayda vardır. Bu anlamda kişinin kendisine ve yaşam tarzına yapacağı katkı üst solunum yolu hastalıkları bakımından önemli bir tedavi sayılmaktadır.

Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Solunum Yetmezliği, Trakeobronkomalazi, Pulmoner Hipertansiyon

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp