Üroloji


Üroloji genel bakımda insan vücuduna yönelik mesane ve idrar işlevlerinin üriner sistem yapısında incelendiği bir tıp alanı olarak bilinmektedir. Yetişkin ve çocuklara yönelik araştırma yapılan üriner sistem ile ilgili oluşabilen hastalıklarda bulunmaktadır. Mesane yolunda atılması gereken idrar yapısının beraberinde üriner sisteme yönelik oluşan çeşitli üretra sorunlarının incelendiği üroloji bölümünde çok çeşitli hastalıkların teşhisi ve tedavisi yapılmaktadır.

Tek başına üriner sistemi olarak ifade edilen tıp alanı gerçekte çok geniş hastalıklar kapsamında incelenen bir tıp dalı olarak ifade edilmektedir. Çünkü insan vücudunda üriner sisteme yönelik birden fazla durum oluşabilmektedir. Onkoloji anlamında da önemli bir rolü bulunan bu bölümle ilgili en çok öne çıkabilen durum testis kanser, prostat kanseri ve mesane kanseri şeklinde bilinmektedir. Ek olarak en sık kadınlarda ve çocuklarda oluşan idrar yolu enfeksiyonu bu bölüm içerisinde incelenen ve tedavisi yapılan hastalık çeşidi olarak bilinmektedir.

Üroloji genel bakımdan kişide oluşabilen kanser çeşitlerine yönelik cerrahi tedavi sunma özelliği taşımaktadır. İlk sırada prostat ve mesane TUR ameliyatları olmak üzere taş kırma ameliyatları yapıldığı bilinmektedir. Bununla birlikte erkeklerde gelişebilen cinsel işlev bozukluğu bu alana yönelik incelenen ve tedavisi yapılan bir rahatsızlık türü olarak belirtilmektedir. Ayrıca ürolojik kanser yapısına yönelik doğru teşhis veya tanı yapabilme durumu bulunan sistem şeklinde ifade edilmektedir. Çocuklarda oluşabilen üriner sisteme yönelikte ilaç ve ameliyat tedavi şekli bulunduğu bilinmektedir.

Prostat rahatsızlıkları ve kanser oluşumunda tanı ve tedavi yapan bölüm beraberinde mesane ve idrar yolu rahatsızlıklarını da tedavi edebilmektedir. Uygulanan yöntemler arasında ilaç tedavisi, cerrahi yöntemler, lazer tedavi, Holep, feedback termoterapi gibi uygulamalar bulunmaktadır. Hastalığın durumuna yönelik yapılacak tedavi şekli de değişken olabilmektedir.Üroloji Rehberi


No more posts

Üroloji Nedir?

Üroloji genel bakımdan üriner sisteme dayalı hastalıkların teşhis ve tedavisini gerçekleştiren tıp alanı olarak ifade edilmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde oluşabilen mesane, idrar, cinsel işlev, prostat kanseri vb. durumlarda tanı yapabilen alan olarak bilinmektedir. Özellikle sıkça gözlemlenen rahatsızlıklardan prostat kanseri erkeklerde görülen bir rahatsızlık olarak ifade edilirken kadınlarda görülen durum ise idrar yolu rahatsızlıkları şeklinde öne çıkmaktadır. Ayrıca yaşa bağlı gelişen mesane ve cinsel işlev bozukluklarıyla da ilgilenen bir tıp alanı olarak bilinmektedir.

Bu nedenle hastalık çeşitleri ve tedavi yöntemleri bakımdan geniş bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. İdrar yolu rahatsızlıkları ve BPH olarak belirtilen prostat kanseri tedavisinde genellikle ilk tedavi şekli ilaç tedavisi ve beraberinde cerrahi yöntem şeklinde bilinmektedir. Cerrahi tedavi şekillerinde kullanılan yöntemleri TUR, greelight lazer HPS, greenlight lazer PVP, Holmium lazer şeklinde yapıldığı bilinmektedir. Sayılan bu yöntemler genel bakımdan BPH durumuna bağlı gerçekleştirilmektedir.

Üroloji bölümünde uygulanan tedaviler arasında holep, feedback termoterapi, prostat taraması da yapıldığı bilinmektedir. Ek olarak prostat rahatsızlıklarının tümüyle ilgilenen bir tıp dalı olmasından dolayı teşhis, tarama ve tedavi bakımından çok geniş uygulamalar eşliğinde kullanılan bir sağlık yönü bulunmaktadır. Prostat sağlığına yönelik her ayrıntıyı incelemesi nedeniyle oluşabilen kanserin teşhisi veya oluşmadan önceki evresi üroloji bölümü sayesinde saptanabilmektedir.

Erkeklerde oluşabilen prostat rahatsızlıkları özellikle 50 yaş üzerinde görülmeye başlanan bir problem olmasından dolayı sıkça yaşanmaya başlanan sorunlar eşliğinde gözlemlenmektedir. Kişinin fiziksel ve ruhsal açıdan zorlanmaya başlaması sonucunda normal hayat düzeninin de değişmeye başladığı bilinmektedir. Ayrıca oluşan rahatsızlık türü ilerleyen yapısı nedeniyle kanseri de oluşturabilen bir durum olarak öne çıkmaktadır. Bu bakımdan üroloji tek açıdan incelenen bir tıp alanı değildir. Çünkü onkolojik rahatsızlıklarda da önemli bir payı bulunmaktadır.

Üroloji ve Üroonkoloji

Üroloji tıp alanının içerisinde yer alan üroonkoloji sistemine yönelik yapılan en önemli ameliyat çeşitlerinden mesane ve prostat kanseri yer aldığı bilinmektedir. Bu uygulamalar prostat kanserine yönelik prostatektomi, mesane kanserinin cerrahi işleminde radikal sistektomi şeklinde ifade edilmektedir.

Her iki uygulamanın özelliği de sinir koruyucu olması şeklinde bilinmektedir. Bu yüzden önemli bir kısım şeklinde incelenmektedir. Bu tedavi haricinde üroonkoloji bölümünde böbrek kanseri ve testis kanseri gibi diğer ürolojik sorunlarında tedavisi yapılmaktadır. Anestezi ve yoğun bakım desteği ile birlikte iş birliği içinde olan üroonkoloji bölümü kişinin yaşadığı önemli rahatsızlıklarda çok önemli bir paya sahiptir.

Üroloji alanına yönelik teşhis edilmiş olan kanser vakalarında yapılan üroonkoloji kapsamındaki tedavi çeşitlerinde medikal onkoloji ve radyoterapi tedavi metotları da bulunmaktadır. Normalde yapılması gereken tedavi dâhilinde planlanan bu durum üroloji bölümündeki hekimlerin kararları sayesinde eş zamanlı şekilde uygulanabilmektedir.

Üroloji ve Taş Hastalıkları

Üroloji taş hastalıkları ve endoüroloji kısmına yönelikte tanı ve tedavi yapabilen bir bölüm olarak bilinmektedir. Sadece mesane rahatsızlıkları ile ilgilenmeyen alan aynı zamanda böbrek rahatsızlıklarına yönelikte tedavi imkânı sunmaktadır. Özellikle taş hastalığı konusunda uygulanan cerrahi yöntem kapalı yöntem şeklinde bilinmektedir.

Kapalı yöntem sayesinde sağlıklı ve başarılı sonuçlar öne çıkaran üroloji sistemi ciddi açıdan önemli bir bölüm olarak yorumlanmaktadır. Böbrek taşı tedavisine yönelik cerrahi uygulama yapılan bölüm içinde taş kırma operasyonları da bulunmaktadır. Bu bakımdan kişide meydana gelen soruna yönelik tedavi hizmeti sunan bir tıp alanı olarak bilinmektedir.

Üroloji ve Kadın Ürolojisi

Üroloji ve kadın ürolojisi birlikte incelenmesi gereken önemli bir durum olarak yorumlanmaktadır. Çünkü erkeklerde oluşan prostat sorunları gibi kadınlarda da en fazla görülen sorun idrar yolu rahatsızlıkları olarak bilinmektedir.

Kadın ürolojisine yönelik öne çıkan bu durum genellikle üşütme sonucu veya anneden çocuğa şekilde geçebilen kalıtsal sorun olarak ifade edilmektedir. Oluşan rahatsızlığın takibi açısından kullanılan ürodinamik inceleme önemli bir role sahiptir. Tedavi açısından da üro-radyolojik sistem kullanıldığı bilinmektedir.

Üroloji ve Androloji

Üroloji dalında incelenen durumlardan biri de Androloji olarak ifade edilen ve erkeklerde oluşan cinsel işlev bozuklukları olarak öne çıkmaktadır. Oluşan sorunların başında erektil disfonksiyonu (sertleşme ve boşalma) gelmektedir. Geri kalan sorunlar ise şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Erkeklerde oluşan kısırlık sorunları
  • Erkeklerde oluşan testis problemleri
  • Erkeklerde cinsel işlev bozukluğu
  • Erken boşalma ve sıkça yaşanabilen sertleşme sorunu

Erkek infertilitesi kısmına yönelik tedavi yapıldığı bilinmektedir. Tıptaki ismi infertilite olarak belirtilen durum sadece erkekte oluşan kısırlık durumu olarak bilinmektedir. Tıp alanındaki diğer bölümlerle birlikte yapılacak tedavi programı ayarlanarak gerçekleştirilmektedir. Hastada oluşan reaksiyonlar, şikâyet ve belirtilerin eşliğinde durum takibe alınarak belirli süre zarfında kontrol altında tutulmaktadır.

Üroloji ve Çocuk Ürolojisi

Üroloji bölümde bakılan durumların içinde çocuk ürolojisi kısmı da bulunmaktadır. Anne karnında oluşan veya kalıtsal şekilde anneden çocuğa direkt olarak geçebilen üriner ve genital sisteme dayalı problemler incelenmektedir. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda bu konuda görülen en önemli sorun idrar yolu rahatsızlıkları olarak bilinmektedir. Ayrıca hidrosel oluşumu veya kordon kisti rahatsızlığı da bu bölümde incelenmektedir.

Beraberinde inmemiş testis, sünnet, testis ve torbalarına yönelik oluşabilecek rahatsızlıklar dâhilinde başvurulan bölüm olarak bilinmektedir. Çocuklarda gelişen idrar yolu çıkışının kısmen biraz daha aşağıda bulunması dâhilinde cerrahi onarma yapılması da mümkün sayılmaktadır. Sayılan uygulamalar üroloji dalında olup kişide veya çocukta oluşan rahatsızlığa göre uygulanmaktadır. Geniş ve önemli bir tıp alanı olması sebebiyle hastalığın teşhisi, tedavisi ve rutin kontrolleri de önemli yer tutmaktadır.Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp