Uretra-Darligi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Üretra Darlığı


Üretra Darlığı

Üretra darlığı (üretral striktür), genellikle üretrada yaralı değişikliğe dayalıdır.

Erkekler özellikle etkilenir. Üretranın daralması genellikle idrar akışında bir değişiklik veya idrar yolu enfeksiyonlarında artış olarak fark edilir. Üretra darlıklarını tedavi etmek için bir dizi cerrahi seçenek vardır. Daha kısa üretra nedeniyle, kadınlarda çok daha az görülür. Üretral daralma yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltabilir ve bu nedenle erken tedavi edilmelidir.

Üretra Darlığı 2023

Üretra Darlığı Belirtileri

Üretra daralmasının ana semptomlarından biri, değişmiş bir idrar akışıdır. Genellikle ışın zayıflar. Ancak yönü ve şekli açısından da değiştirilebilir. Zor idrara çıkma nedeniyle, etkilenenler genellikle idrar yapmak için bilinçli olarak bastırmak zorunda kalırlar. İdrar akışı normal ise bu gerekli değildir. Ayrıca üretra darlığı varsa öncelikle daralmanın aşılması gerektiği için tuvalete giderken idrar yapma gecikir. Üretral darlık, idrar yaptıktan sonra idrarın mesanede kalmasına neden olabilir.


Bu artık idrar oluşumu ve azalan idrar akışı, idrar yolu enfeksiyonu riskini artırır. Etkilenenler ayrıca idrara çıkmadaki ani kesintilerden, damlama ve kontrolsüz idrar kaybından endişe duyabilirler. Üretral daralmanın bir başka belirtisi de sık idrara çıkma ihtiyacıdır, ancak genellikle sadece az miktarda idrar atılır. Ayrıca idrarda kan ve idrar taşları sıklıkla üretra darlığında görülür.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuÜretra Darlığı Nedenleri

Vakaların yaklaşık yüzde 30’unda üretra darlığı için bir açıklama bulunamaz. 45 yaşın altındaki hastalarda bile üretral daralmanın nedeni genellikle belirsiz kalır veya darlık bir pelvik kırık veya hipospadias ameliyatının sonucudur.

Hipospadias, üretranın konjenital bir malformasyonudur:

  • Bu kısalır ve çok erken başlar – erkeklerde, örneğin penisin alt tarafında, kadınlarda ön vajinal kubbede.
  • 45 yaş üstü hastalarda, genellikle tıbbi müdahaleler yaralanmalara ve ardından üretranın daralmasına neden olur.
  • Kadınlarda üretral daralma genellikle pelvik tabandaki bir kramptan (spazm) kaynaklanır.

Erkeklerde üretral daralma sıklıkla ön üretrada, yani pelvik taban ile penis arasındaki bölümde meydana gelir. Mesane ile pelvik taban arasında bulunan posterior üretra nadiren daralır. Burada bir üretra darlığı meydana gelirse, neden genellikle travmatik üretral yırtık veya kanser için radyasyon tedavisidir.Üretra Darlığı Tanı Yöntemleri

Bir üretra darlığını tanımlamak için doktorun kullanabileceği birkaç tanı yöntemi vardır. İdrar yolu enfeksiyonlarını veya böbrek hasarını tespit etmek ve olası uzun vadeli etkilerin boyutunu değerlendirmek için idrar ve kan testleri de önemlidir.

  • Üroflow ölçümü: İdrar yaparken idrar akışının basıncının ve akışının incelenmesi (üroflow ölçümü) üretral daralma teşhisi için çığır açıcıdır. Muayenenin sonuçları, örneğin üretral darlık veya iyi huylu prostat büyümesi gibi semptomların nedeni hakkında sonuçlara varılmasını sağlar. Üretra darlığı varsa bu muayenede idrar akımı her zaman eşit derecede zayıftır.
  • Ultrason muayenesi (sonografi): Doktor, idrar yaptıktan sonra mesanede kalan idrar olup olmadığını kontrol etmek için bir ultrason muayenesi kullanır. Ayrıca geride kalan idrar miktarını da belirleyebilir. Ayrıca üretra ve mesanede herhangi bir görünür değişiklik olup olmadığını da belirler. Mesane kası kalınlaşabilir. Eğitimli bir muayene uzmanı, üretrayı doğrudan değerlendirmek ve herhangi bir daralmayı görmek için ultrasonu da kullanabilir.
  • Röntgen muayeneleri: İlk muayeneler üretral daralma şüphesini doğrularsa, genellikle x-ışınları takip eder. Doktor, röntgen kontrast maddesini dışarıdan üretraya yerleştirir (retrograd üretrografi olarak adlandırılır). Bu şekilde mesane ve üretranın boşluklarını görünür kılar. Bu muayene yardımı ile doktor üretra darlığı derecesini ve uzunluğunu belirleyebilir.
    Bazı değişiklikler mesanedeki basınçtan etkilenir; örneğin, daralmanın önündeki üretral genişlemenin boyutu. Bu tür değişiklikler genellikle retrograd üretrografta tanınmaz bile. İdrar yaparken mesane ve üretranın gösterildiği röntgenler (miksiyon kisti ürogramı) bu nedenle daha bilgilendiricidir. Bu tür dinamik (hareketli) kayıtlar öncelikle cerrahi planlama için kullanılır.
  • Sistoskopi: Bir ile mesane ve urethraloscopy çok ince bir tüp, endoskop yoluyla – doktor daralma doğrudan bir görünümü vardır. Lokal anestezi altında üretraya yerleştirilir (esnek üretroskopi). Bu prosedür genellikle sadece diğer invaziv olmayan muayene yöntemleri net bir sonuç vermiyorsa gereklidir.


Üretra Darlığı Tedavi Yöntemleri

Taze, iltihaplı ve yaralanmaya bağlı darlıklar genellikle ilk üç ay içinde ameliyatsız olarak tedavi edilir. Bu amaçla idrar bir kateter aracılığıyla karın duvarı yoluyla doğrudan mesaneden boşaltılır. Üretra darlığı olan hastaya uygun antibiyotik verilir.
Hastalığın nedenine ve seyrine bağlı olarak, bunu genellikle bir ameliyat takip eder.

Olası cerrahi prosedürler, daralma alanında üretranın endoskopik olarak kesilmesinden açık bir operasyonda üretral plastik cerrahiye kadar uzanır. Prosedürün seçimi, darboğazın nerede olduğuna, ne kadar uzun olduğuna ve önceden nasıl tedavi edilip edilmediğine bağlıdır. Diğer önemli hususlar, ilgili kişinin yaşı ve sağlık durumudur. Nüksleri tedavi etmek özel bir zorluktur.

Özellikle basit cerrahi prosedürler, yüksek nüks riski ile ilişkilidir. Ancak hastanın sağlık durumu daha umut verici, daha karmaşık bir operasyona izin vermiyor olabilir.Dilatasyon (buji)

En basit ve en eski üretra darlığı tedavi yöntemi, üretranın sözde bujini (genişlemesi) yöntemidir. Bazen etkilenen kişi, talimatları izleyerek bile, tekrar tekrar yağlayıcı kaplı tek kullanımlık kateterleri üretraya (uzun süreli dilatasyon) yerleştirebilir. Bununla birlikte, bu prosedür yalnızca semptomları geçici olarak hafifletebilir. Ayrıca, bu tedavi küçük yaralanmalara bile neden olur. Muhtemel sonuç: darboğaz daha da uzar ve daha belirgin hale gelir. Bu nedenle böyle bir buji sadece istisnai durumlarda yapılmalıdır.

Stent

Üretral daralmayı bir stent (ince bir tel ağ) yardımıyla açık tutmak da kolaydır. Stentler neredeyse her zaman mikroplarla kolonize olduğundan ve daha sonra kronik bir idrar yolu enfeksiyonu içerdiğinden, burada uzun vadeli başarı da olası değildir. Çoğu durumda, stentin ağından yara dokusu da büyür. Bu üretra darlığı tedavi prosedürü, zayıf uzun vadeli sonuçları nedeniyle yalnızca istisnai durumlarda kullanılır.Üretral yarık

Bir darlık ilk ortaya çıktığında ve bir buçuk inçten uzun olmadığında, endoskopik üretral yarık genellikle başarılı olur. Üretra daha sonra yaklaşık bir gün boyunca idrar sondası ile atellenir. Ameliyat süresi ve takip tedavi süresi kısadır. Bu tedavinin nüks oranı yüzde 50 civarındadır. Relapsları yeniden dilme ile tedavi etmek çok az başarı sağlar. Ek olarak, tekrarlayan dilme, daha sonraki bir üretral cerrahinin başarı şansını azaltabilir. Bu husus özellikle genç hastaların danışmanlığında ve tedavisinde dikkate alınmalıdır.Üretral cerrahi

Penis şaftı (bulbar üretra) bölgesindeki uzunluğu yaklaşık iki santimetreye kadar olan kısa daralmalar doktor tarafından tamamen çıkarılabilir ve üretranın uçları tekrar birbirine dikilir. Üretral plastik cerrahi genellikle daha uzun daralmalar için gereklidir: Bu, üretral duvardaki boşlukların oral mukoza veya nakledilen deri ile (genellikle hastanın sünnet derisinden) kapatılmasını içerir.

Bu üretra darlığı ameliyatlarından sonra nüks oranı, yüzde beş ila yüzde 20 arasında nispeten düşüktür. Bununla birlikte, bu tedaviler teknik olarak daha zordur ve bu nedenle genellikle uzun ameliyat süreleri (bir ila üç saat) ile ilişkilidir. Bu nedenle, ciddi komorbiditeleri olan çok yaşlı hastalar için genellikle söz konusu değildir.

Ameliyattan sonra genellikle yaklaşık iki ila üç hafta boyunca idrar sondası gerekir. Hastaların çoğu, beş gün hastanede kaldıktan sonra kalıcı bir idrar sondası ile eve gidebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu, İdrar Kaçırma ve Mesane Sağlığı, Hpv Aşısı, Frengi, Hematüri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp