Trigeminal-Nevralji-Dora-Hospital-1-1200x679.jpg

Trigeminal Nevralji


Trigeminal Nevralji

Trigeminal nevralji, tic douloureux olarak da isimlendirilmekte olup hisleri, yüzden beyne aktaran trigeminal sinire tesir eden kronik bir ağrı durumudur, yani bir yüz ağrısıdır. Trigeminal nevralji durumu olan kişiler için diş fırçalamak ya da makyaj yapmak benzeri yüz dolayında gerçekleştirilmiş olan çok hafif uyarıcı fiiller dahi katlanılamaz bir ağrının baş göstermesine sebep olabilmektedir.

Trigeminal Nevralji 2023

Trigeminal nevraljinin ilk evrelerinde kişiler hafif, kısa ataklar geçirebilmektedir. Yalnız bu durum ilerleyebilmekte ve daha uzun, sık ve aşırı can yakıcı ağrı nöbetlerine neden olabilmektedir. yaşanılan bu ağrı hissi sebebiyle kişiler gündelik hayatlarını sürdürmekte güçlük çekebilir. Dolayısı ile yaşam kalitelerinde ciddi bir düşüşün yaşanması da söz konusu olabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuTrigeminal Nevralji Nedir?

Trigeminal nevralji, bayanlar arasında erkeklere nazaran daha sık görülmekte ve 50 yaş üzeri erişkin kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.

Günümüzde var olan muhtelif çağdaş tıbbi tedavi alternatifleri vesilesi ile trigeminal nevraljisi olan fertlerin, muhakkak acı dolu bir hayata mecbur olması kaçınılmaz değildir. Tıp mütehassısları trigeminal nevraljiyi genelde ilaçlar, iğneler ya da cerrahi müdahalelerle tesirli bir biçimde yönetebilmektedirler.Trigeminal Nevraljinin Nedenleri

Trigeminal nevralji halinde vazifesi yüzdeki hisleri beyne iletmek olan trigeminal sinirin fonksiyonu bozulmaktadır. Pek çok hadisede esas problem, standart bir kan damarıyla beynin zemininde bulunan trigeminal sinir arasında gerçekleşen kontaktır. Bu kontak sinire baskı uygulamakta ve zaman içinde hatalı sinyaller göndermesine neden olmaktadır.

Trigeminal nevralji, kimi hadiselerde yaşlanmanın bir neticesi olarak ortaya çıkabilmekte ya da birtakım sinirleri muhafaza eden omuriliğin kılıfına hasar veren multipl skleroz veya benzeri bir bozuklukla ilişkili olabilmektedir. Trigeminal nevraljiye, trigeminal sinire baskı uygulayan bir iyi veyahut kötü huylu ur da neden olabilmektedir.

Kimi durumlarda trigeminal nevralji bir beyin lezyonu ya da başka anormallikler sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Yine başka olaylarda cerrahi yaralanmalar, felç veya yüz sarsıntısı trigeminal nevralji uygulamasının ortaya çıkmasından sorumlu olabilmektedir.

Kişide var olan muhtelif tetikleyicilerden ötürü ağrı belirtisi göstermeye başlayabilmektedir. Bu tetikleyiciler içerisinde bir rüzgâr esintisiyle karşılaşmak, diş fırçalamak, tebessüm etmek, yemek yemek ya da bir şeyler içmek, yüze dokunulması ya da yüzü yıkamak gibi etkinlikler bulunabilmektedir.Trigeminal Nevraljinin Belirtiler

Trigeminal nevralji belirtileri arasında muhtelif ağrı modelleri bulunmaktadır. Bu ağrı modelleri kişide aşağıda belirtilen listeden biri ya da aynı anda birden çoğu biçiminde gözlemlenebilmektedir.

 • Ağrı kişinin yüzünde yegâne bir noktaya odaklanmakta ya da daha geniş bir düzende yayılabilmektedir.
 • Bir kerede yüzün bir tarafına etki eden ağrı, kısmen yüzün her iki tarafına da etki edebilmektedir.
 • Birkaç saniyeden birkaç dakikaya dek devam eden ağrı nöbetleri görülebilmektedir.
 • Elektrik çarpması gibi hissedilebilen şiddetli, yanıcı ya da delici ağrı dönemleri ve atakları görülebilmektedir.
 • Günler, haftalar, aylar ya da daha uzun süre devam eden birkaç atak dönemleri olabilmektedir. Bu durumların kimilerinde fertlerin hiç ağrı hissetmediği dönemler olabilmektedir.
 • Trigeminal nevralji, spazm benzeri bir ağrıya dönüşmeden evvel devamlı ağrı veya yanma gibi hissiyatlar ortaya çıkabilmektedir.
 • Yanak, çene, dişler, diş etleri, dudaklar ya da daha az sık olarak göz ve alın dâhil olmak üzere trigeminal sinir tarafından etki altında tutulan bölgelerde de ağrı gelişebilmektedir.
 • Yüze temas etme, çiğneme, diş fırçalama veya konuşma gibi yüzle etkileşimin akabinde tetiklenen kendiliğinden gelişen ağrı ya da ataklar olabilmektedir.
 • Zaman içerisinde ağrı atakları daha yoğun ve şiddetli bir hale gelebilmektedir.

Bilhassa uzun vadeli ya da yineleyen ağrı olmak üzere yüz ağrısı yaşamakta olan fertlerin beraberinde, reçetesiz satılan ağrı kesiciler tarafından geçmeyen yüz ağrısı yaşamakta olan kişilerin bir an evvel doktora başvurması gerekmektedir.Trigeminal Nevralji de Tanı Yöntemleri

Trigeminal nevralji teşhisini temel olarak kişinin yapmış olduğu ağrı tanımını baz alarak kesin olarak koyacaktır. Buna göre ağrının çeşidi, yeri ve tetikleyici mekanizması mühimdir.

 • Trigeminal nevraljiyle bağlantılı ağrı pek çok durumda ani, şok benzeri ve kısadır.
 • Kişinin yüzünün ağrıdan etkilenen bölümleri doktora ağrının trigeminal sinirin denetlendiği kısımlarla ilişkisinin olup olmadığını gösterecektir.
 • Trigeminal nevraljiyle bağlantılı ağrı, genelde yemek yemek, konuşmak ve hatta serin bir esintiyle karşılaşmak benzeri hallerde yanakların uyarılmasıyla ortaya çıkmaktadır.
 • Doktor, trigeminal nevralji tanısı koymak ve durumun altında yatan sebepleri tayin etmek için pek çok farklı test çeşidinden yararlanabilmektedir.
 • Uygulanacak nörolojik muayene vetiresinde doktor tarafından kişinin yüzünün değişik noktalarına temas edilmesi ve yakından tetkik edilmesi doktorun ağrının eksiksiz olarak nerde ortaya çıktığını ve şayet kişide trigeminal nevralji var ise trigeminal sinirin hangi kısımlarının etkilenebileceğini saptamasına yardım edebilmektedir.
 • Doktor tarafından yapılacak refleks testleri de belirtilerin ayriyeten sıkışmış bir sinirden mi yoksa diğer bir durumdan mı kaynaklandığının belirlenmesi hususunda yardımcı olabilmektedir.
 • Doktor, multipl skleroz ya da bir urun trigeminal nevraljiye sebep olup olmadığını saptamak adına baş bölümünde MRI taraması yani manyetik tınlaşım görüntüleme yapılmasını talep edebilmektedir.

Bazı vakalarda, doktor arterlerle damarları görmek ve kan akışının düzenini vurgulamak için bir kan damarına bir boya enjekte ederek manyetik tınlaşım anjiyografisi çekilmesini isteyebilmektedir. Yüz ağrıları pek çok farklı durumdan kaynaklanıyor olabilmekte, bu sebeple doğru teşhis yapılması, doğru tedavinin uygulanabilmesi için son derece önemlidir. Doktor diğer şartların mevcudiyeti olasılığını ortadan kaldırabilmek için ek testlerin yapılmasını gerekli görebilmektedir.Trigeminal Nevralji Tedavi Yöntemleri

Trigeminal nevralji tedavisi genelde ilaçlarla başlamaktadır. Bazı vakalarda ilaçlar haricinde ilave tedavi yapılmasına gerek olmamaktadır. Bununla beraber diğer vakalarda zaman içerisinde trigeminal nevralji belirtileri ilaçlara karşı pozitif cevap vermeyi bırakabilmekte ya da kişi için hoş olmayan yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu kişiler için iğneler veyahut cerrahi müdahale, trigeminal nevralji için öteki tedavi alternatiflerini oluşturmaktadır.

Şayet durum multipl skleroz gibi diğer bir nedenden kaynaklanıyorsa, tedavi süreci bu altta yatan durumun üzerine odaklanarak devam edecektir. Doktor trigeminal nevraljiyi tedavi etmek adına, beyne iletilen ağrı sinyallerini azaltacak ya da toptan engelleyecek ilaçları reçete edecektir.Şayet kişinin kullanmış olduğu ilaçlar etkinliklerini kaybetmeye başlarlarsa, doktor ya bu ilaçların dozunu artırabilmekte veya başka ilaç türünü reçete edebilmektedir. Trigeminal nevralji tedavisinde kullanılacak olan kimi ilaçların yan tesirleri içerisinde baş dönmesi, zihinde bulanıklık, uyuşukluk ve mide bulantısı sayılabilmektedir.

Birtakım kas gevşetici yani spazm giderici ajanlar tek olarak ya da bazı ilaçlarla beraber birleşim halinde kullanılabilmektedir. Bu ajanların yan tesirleri içerisinde de yine zihinde bulanıklık, mide bulantısı ve uyuşukluk sayılabilmektedir.

Trigeminal nevralji cerrahi ameliyatı izleği, sinirin bozulmasını engellemek için trigeminal kökle temas halinde olan kan damarlarının yerini değiştirmeyi ya da bu damarları çıkarmayı kapsamaktadır. Trigeminal cerrahi ameliyatı esnasında, doktor yüzün ağrının olduğu tarafında, kulağın hemen arkasına ufak bir kesi yapmaktadır.

Bunun ardından, cerrah kafatasında açılmış olan ufak delikten trigeminal sinirle bağlantı halinde bulunan bütün arterleri sinirden uzaklaştırmaktadır. Sonrasında sinirle arterler arasına yumuşak bir yastık yerleştirmektedir. Şayet sinire baskı uygulayan bir damar varsa cerrah bunu çıkarabilmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp