Trakeobronkomalazi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Trakeobronkomalazi


Trakeobronkomalazi

Trakeobronkomalazi hastalığı genel olarak solunum yolu hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Nefes yolu ile solunan havanın oksijen ve karbondioksit şeklinde değişim yaşanması hali olarak özetlenen bu durum alveol denilen keseciklere taşınması esnasında sorun oluşturması olarak ifade edilmektedir.

Trake ve bronş adı verilen kıkırdak yapısına sahip olan borularda tıkanma oluşması sonucu Trakeobronkomalazi hastalığı oluştuğu bilinmektedir. Genel belirtileri arasında nefes darlığı ilk sırada gelmektedir.

Trakeobronkomalazi 2023

Trakeobronkomalazi hastalığı ilerlemeye başladığı vakit ilk olarak solunum borularını tıkamaya başlar. Kıkırdakların yumuşamaya başlaması sonucu solunum hali zorlaşmaktadır. Nefes aldığınız zaman solunumu gerçekleştiremeyen sistem otomatik olarak çökmeye başlar. Bu doğrultuda kişinin günden güne solunum güçlüğü çekmesi öne çıkan en büyük sorunlardan biri haline gelmektedir.

Hava yolunda oluşan solunum sorunu giderek ciddi boyutlara ulaşabilen ve beraberinde ölümcül sonuçlar doğurduğu bilinen bir hastalık olarak öne çıkmaktadır. Kişinin yaşam kalitesini düşürmesiyle bilinen hastalığın ilk evresinden itibaren devamı oldukça güç durumlar yaratabilmektedir.


Bu hastalığın görülme sıklığı doğumsal faktörlerle gelişip aynı zamanda da kendiliğinden ileri yaşlarda da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle hastalığın beraberinde oluşan belirtiler göz ardı edilmemesi gereklidir. Trakeobronkomalazi hastalığına neden olduğu bilinen en önemli hastalık tipi KOAH hastalığı olarak bilinmektedir. Özellikle yaş ortalaması yüksek olan erkeklerde daha sık görülmesiyle bilinen hastalığın sigara kullanımına bağlı olarak geliştiği belli başlı nedenleri arasındadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuTrakeobronkomalazi Nedir?

Trakeobronkomalazi hastalığı solunan hava keselerinin dönüşüm sağladığı sistem ile bağdaştırılan bir hastalık olarak bilinmektedir. Alveol keselerinin oksijen ve karbondioksit değişimlerini tamamlayamaması sonucunda trake ve bronş borularında tıkanmalar oluşmaktadır. Oluşan durumun tam olarak meydana getirdiği hastalık ise Trakeobronkomalazi olarak adlandırılmaktadır.

Trake ve bronş duvarlarının hasar görmesine neden olan en önemli durum ise kıkırdağın yumuşaması sebebinden kaynaklıdır. Bu sayede solunum güçlüğü çekmeye başlayan kişide ciddi kronik hasarlar görülebilmektedir. Çeşitli nedenlerle öne çıkan hastalığın kendiliğinden oluşması mümkün olduğu gibi aynı zamanda doğumdan sonrada görülebilen bir durum olduğu bilinmektedir.

Normalde dik durduğu bilinen yapısının oluşan hasar nedeniyle katlanması hastalığa sebebiyet veren en önemli durumlardan biri olarak bilinmektedir. Kıkırdağın bozuk yapısı veya normal düzeyin altında yumuşaması nedeniyle solunum yetmezliği oluşturduğu ile öne çıkan hastalıktır. Özellikle yaşa ve cinsiyete bağlı olarak ta değişkenlik gösterebilen bu hastalık türü çoğunlukla sigara kullanan kişilerde görülen bir durum olarak bilinmektedir. Aynı zamanda hava kirliliği veya benzer risk faktörlerinden de oluştuğu bilinmektedir. Trakeobronkomalazi hastalığı akciğer obstrüktif hastalığı geçiren kişilerde çok sık görülebilen bir durum olmakla birlikte özellikle 40 yaş üzeri erkeklerde görülmektedir.

Kişinin yaşam tarzına ve kullanmakta olduğu maddelere de bağlı olarak değişkenlik gösteren bu durum ileri safhalara ulaştığı zaman hasta kayıpları oluşturmaktadır. Bu nedenle ciddi bir hastalık olup hastalığın bilincine vararak davranmak çok önemli rol oynamaktadır.Trakeobronkomalazi Nedenleri

Trakeobronkomalazi hastalığının tam olarak belli bir nedeni yoktur. Fakat araştırmalar ve yapılan tetkik incelemeleri doğrultusunda belirtilecek bazı durumlar bu hastalığın oluşmasında tetikleyici durumlar olarak öne çıkmaktadır. Özellikle KOAH hastalığı ile birlikte sigara kullanımındaki artış oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Geri kalan Trakeobronkomalazi nedenleri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Hastane yatışlarında uzun süreli kullanılan solunum tüpleri
 • Nefes alınabilmesi amaçlı boyun kısmından cerrahi delik açılmış olması (trakeostomi)
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)
 • Uzun süreli yaşanan hastalık durumlarında oluşan tahribat
 • Trake ve bronşlarda oluşabilen tümör veya kistler
 • Sigara kullanımı

Genel olarak yukarıda sıralanmış Trakeobronkomalazi nedenleri hastalığın net bir şekilde oluşumuna destek verdiği bilinen durumlar olarak öne çıkmaktadır. Sigara dumanına maruz kalma durumu ise bu hastalığı sonradan geliştirebilen en önemli durumlardan biri olarak bilinmektedir. Aynı zamanda doğum sonrası çeşitli tarama tetkikleri ardında da bebeklerde kalıtsal bir şekilde ortaya çıkabilmektedir.

Hastalığın ciddiyeti oldukça fazla olup bilinçli bir yaklaşım tarzı yaşanan evrelerde önemli rol oynamaktadır. Örneği bu hastalığa sahip kişilerin hastalığı tetikleyen durumlarda dikkatsiz davranış sergilemesi de trakeobronkomalazi nedenlerinden biri olarak görülmektedir.Trakeobronkomalazi Belirtileri

Trakeobronkomalazi hastalığının belirtileri arasında ilk olarak hastada gözlemlenen durumlar nefes alıp verme konusunda güçlük yaşamaya başlamasıdır. Konuşurken hırıltılı bir ses tonu ile konuşmaya çalışması ve sıkça yaşanan durumlardan biri olarak bilinen ağıza balgam gelmesi şeklinde kendini gösterebilmektedir. Trake ve bronşların zedelenmesi sonucu ortaya çıkan hastalığın genel belirtileri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Nefes yollarında sorunlar oluşması
 • Hırıltılı nefes alıp verme
 • Nefes alma konusunda zorlanma
 • Kronik şekilde öksürük başlaması
 • İdrar yolu enfeksiyonları

Yukarıda sıralanan belirtilere ek olarak kişinin yaşamsal faaliyetlerinde dahi zorlanmaya başlaması da görülmektedir. Bununla birlikte hastalığın belirtilerinden biri de özellikle sigara kullanan kişilerde ani olarak gelişen öksürükler ve nabız düşmesi olarak kendini gösterebilmektedir. Yaşanan hastalığın durumu ve boyutu ile ilgili belirti kısmen az veya çok olabilmektedir. Bu durum kişinin aynı anda farklı hastalık yaşamasıyla da örtüşmektedir.Trakeobronkomalazi Tanı Yöntemleri

Trakeobronkomalazi hastalığının tanı yöntemleri arasında ilk olarak hekim tarafından yapılan fiziki muayene esnasında tıbbi geçmiş dinlenmektedir. Hastanın şikâyetleri doğrultusunda belirli tetkikler sırasıyla yapılmaktadır. Her hastalıkta benzer tetkikler yapılsa da ayrıntılı inceleme açısından bazı hastalık gruplarında tetkikler farklı yol izlemektedir. Bunun için trakeobronkomalazi hastalığı ile ilgili yapılan tetkikler şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Hastalığın evresini ölçmek amaçlı akciğerlere uygulanması ile bilinen pulmoner fonksiyon testi (PFT)
 • Detaylı inceleme yapılabilmesi açısından bilgisayarlı tomografi çekimleri (BT)
 • Solunum yollarındaki tıkanıklıkları teşhis edebilme amaçlı Bronkoskopi testi yapılması

Genel olarak bu hastalıkla ilgili uygulanan tanı yöntemleri bu şekilde olup hastanın durumuna bağlı olarak ta değişkenlik göstermektedir. Ayrıca hastanın var olan şikâyetleri de klinik açıdan teşhis yapılma da önemli rol oynamaktadır.Trakeobronkomalazi Tedavi Yöntemleri

Trakeobronkomalazi hastalığının tedavi yöntemleri arasında ilk olarak fiziki muayenelerde gerekli kontroller ve tetkikler yapılması sonrası uygun tedavi yöntemine geçilmektedir.

Tedavi yöntemlerinde genel olarak hastalığı tetikleyen durumlarda öne çıkacağından bazı konularda hastanın da özenli davranması olumlu sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Özellikle sigara kullanan kişilerin sigarayı bırakması trakeobronkomalazi hastalığında çok önemli etkiye sahiptir. Genel olarak tedavi yöntemleri trakea ve bronşların çökme oranına bağlı kalarak ilerlemektedir. Yapılan tedavi yöntemleri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

İlk olarak cerrahi operasyon ile çökmüş olan trakea bölümü çıkartılmaktadır. Geri kalan kısım birleştirilerek hastanın sağlığına kavuşması amaçlanmaktadır.
Solunum yollarında sorun oluşmaması ve hava yolunu açık tutabilme amaçlı stent takılma işlemi yapılmaktadır. Bronkoskopi olarak adlandırılan bu tedavi biçimi kısmen cerrahi işlem sayılmaktadır.
İleri dereceye ulaşmış trakeobronkomalazi hastaları için nefes yollarını sürekli açık tutabilme amaçlı CPAP cihazı takılmaktadır. Bu sayede hastalığı yaşayan kişinin rahat bir şekilde nefes alıp vermesi sağlanmaktadır.

Yukarıda sıralanan tedavi metotları hastalığın boyutuna göre uygulanmaktadır. Yani hastalık başladığı an mevcutta bulunan 3 tedavi şekli de uygulanmamaktadır. Kişinin yaşadığı semptomlara bağlı olarak uygulanan tedavi yöntemleri de evrelere göre uygulanmaktadır. Bu tedavilerin yanı sıra kişinin kullanmakta olduğu zararlı madde kullanımı bulunuyor ise acilen bıraktırılması gerekmektedir.

Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Solunum Yetmezliği, Pulmoner Hipertansiyon

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp