Torasik-Outlet-Cikis-Sendromu-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Torasik outlet sendromu

Torasik outlet sendromu genellikle kadınlarda görülen ve göğüs kısmındaki sinirlerin ve kan damarlarının baskısı sonucu bir ağrı oluşması ve bu ağrının kollar, eller ve omuzlar üzerinde de etkili olmasıdır. Vücudumuzda torasik çıkış olarak adlandırılan yer köprücük kemiğimiz ile ilk kaburga bölgesinin arasında bulunan boşluktur.

Bu boşluğun belirli sebepler dolayısıyla daralma göstermesi ya da hasar alması durumunda da burada bulunan sinir ve kan damarları üzerinde baskıya sebep olur. Bu baskılar sonucunda da ağrılar meydana gelir.Torasik Outlet Sendromu Nedir?

Torasik çıkış sendromu da denen bu hastalık en çok kadınlarda doğum sonrası ya da belirli kazalar sonucu görülebilir. Torasik outlet sendromu nedir diye aratarak siz de ileride başınıza gelirse ne yapmanız gerektiğine dair bilgi elde edebilirsiniz. Bu hastalığa sahip olan kişilerde tanı konması ve tedavi aşaması çok önemlidir.

Vücudumuzun kol bölgesinde özellikle etkili olan hastalık ağrı ya da uyuşma olarak kendisini gösterebilir. Ağrı kişiyi rahatsız edecek kadar yoğundur ve kolların çabuk yorulmasına sebep olur. Yazı yazarken, iş yaparken ya da nesneleri taşırken kollarınızda ağrı ve uyuşma meydana gelir. Belirli bir yaş sınırı olmayan hastalık herhangi bir yaşta gözlemlenebilir.
Voleybol, basketbol gibi sporlarla uğraşan insanlarda daha çok görülme durumları vardır. Teşhis konulduktan sonra tedavisi mümkün olan bir hastalık olup erken teşhis edilmesi önemlidir.


Torasik Outlet (Çıkış) Sendromu Bilgi FormuTorasik Outlet Sendromu Nedenleri

Vücudumuzun ilk kaburga ve köprücük kemiği arasındaki boşlukta birçok sinir, kan damarı bulunur ve eğer bu boşluk olması gerekenden daha darsa ya da hasar alırsa buradan geçen sinir ve kan damarları sıkışır. Bu sıkışma sonucunda da torasik outlet denen hastalık meydana gelir. Torasik outlet sendromu nedenleri kişilere göre farklılık gösterebilir.

İlgili kısımlarda meydana gelen travmalar bu hastalığa neden olabilir. Köprücük kemiği, beyin ve kaburga bölgemizdeki travmalar tokasik çıkış sendromuna sebep olurlar. İş dolayısıyla sürekli yazı yazıyorsanız ya da bilgisayar başında çok fazla zaman harcayarak Mouse kullanıyorsanız bu hastalık görülebilir.

Sporla uğraşan kişilerde semptomların görülmesi sık rastlanır. Voleybol, yüzme ya da tenis gibi sporlar başta gelir. Kişini duruşunda birtakım bozukluklar varsa bu hastalığa sebep olabilir. Aynı şekilde uyku bozuklukları da torasik çıkış sendromuna yol açan nedenlerden biridir.

Sırt bölgesinde meydana gelen yaralanma ve kazalar da Torasik outlet sendromu sebeplerinden olabilirler. Tümör oluşumu hastalığa sebep olan nedenlerden biridir. Göğüs kısmında ya da koltuk altı bölgelerinde oluşan tümörlerin erken teşhisi ve müdahale önemlidir.

Dışarıdan bir etki olmamasına rağmen kalıtsal olarak torasik çıkış bölgesi kendiliğinden dar olabilir ve bu sebeple torasik çıkış sendromu hastalığı oluşabilir. Kadınlarda daha sık görülen bu hastalık hem iç hem de dış etkenler sebebiyle günlük hayatı da olumsuz etkileyebilecek seviyelere çıkabilir.Torasik Outlet Sendromu Belirtileri

Özellikle kol, omuz, el parmakları ve ayak parmakları bölgeleri başta olmak üzere oluşan ağrı ve uyuşma hissi tüm hastalarda ortak olan belirtilerdendir. Torasik outlet sendromu belirtileri bu ağrı ve uyuşmalar dolayısıyla bir süre sonra elleri kullanmada yaşanan problemlere de dönüşebilir.

Bir nesneyi taşırken ya da kavrarken zorlanmak en sık rastlanan belirtilerden biridir. Yalnız eller değil kol kısımları ile kavrama da zor hale gelir. Bir süre sonra hareket ederken kişi kısıtlanır ve istediği gibi rahat hareket edemez. Yalnızca ağrı ve uyuşukluk gibi iç etkenler değil kolların ya da ellerin dış kısımlarında kızarıklık ya da şişlik olarak da kendini gösterebilir.

Ağrı ile beraber gelen şişlik ve kızarıklık olursa muhakkak bir uzman doktora danışılması gerekir. Kollarla birlikte başlayan ağrı bir süre sonra boyun bölgesinde oluşan ağrılar ile de ortaya çıkabilir.

Torasik outlet sendromu belirtilerden en sık rastlananlardan biri de deride mavi bir renk dönüşümü yaşanmasıdır. Bu renk değişimine siyanoz denir ve mavimsi bir görünüme sahip olur.

Ağrı ve uyuşma yaşanan bölgelerde bir süre sonra his kayıpları yaşanır ve ağrıyan bölgeler günlük hayatta işlevselliğini de iyice kaybeder. Kendi kendinizi test etmek için kollarınızı yukarı kaldırdığınızda ağrı ya da uyuşukluk hissinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer torasik sendromu var ise kollarınız hemen ağrımaya ve uyuşmaya başlayacaktır.Torasik Outlet (Çıkış) Sendromu Tanı Yöntemleri

Hastalığın teşhis edilmesi için uzman doktor öncelikle hastanın hikayesini ve şikayetlerinin hangi bölgede olduğunu gözlemler. Torasik outlet sendromu tanı yöntemleri çok bilinen bir hastalık olmadığından her doktorun uzmanlık alanı değildir.

Tanı konulması zor olduğundan dolayı birçok hasta test yaptırmasına rağmen sorunun ne olduğuna dair kesin bir sonuç elde edememiş olabilir. Öncelikli olarak doktor hastayı muayene eder. Ağrı şikayeti olan bölgenin durumunun gözlemlenmesi için o bölgeye baskı uygulama gibi yöntemler denenir.

Bölgeye uygulanan baskı sonucunda çoğu hasta ağrı hissederek bir tepki verir. Fizik muayenesi sonrasında doktor gerek görürse birtakım testler uygulanabilir. Öncelikle tomografi çekilmesi istenebilir. BT tarama yapılarak göğüs kısmı ve torasik çıkış boşluğu incelenerek yapısında hasar olup olmadığı kontrol edilir.

MR görüntüleme ile ağrı olan bölgede herhangi bir tümör oluşumu olup olmadığı kontrol edilir. EMG yöntemi ile kas sisteminin potansiyeli ölçülür. Baskı karşısında ağrı oluşumu olup olmadığı ya da dayanıklılık oranları ölçülür.

Kan damarlarının sıkışması sonucu da Torasik outlet sendromu ortaya çıkabileceği için buna dair tetkikler de yapılabilir. Doppler ultrasonografi, anjiyogram, arteriyografi yöntemleri ile kan dolaşım sistemi kontrol edilir. Anjiyogram eğer hasta görüntüleme yöntemiyle test edilecekse kan damarlarını daha görünür hale getiren bir tür ilaçtır ve damar yoluyla hastaya verilir. Bu yöntemler hastayı zorladıkları için ileri derecede semptom gösteren hastalar için tercih edilir.Torasik Outlet (Çıkış) Sendromu Tedavi Yöntemleri

Semptom gösteren hastaların durumlarına göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ağır belirti göstermeyen hastalar için genellikle egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri tercih edilir. Torasik outlet sendromu tedavi yöntemleri ağır durumlar haricinde cerrahi müdahaleyi tercih etmezler.

Kişi eğer hastalığı taşıyorsa fizik muayenesi ile birlikte torasik çıkış boşluğuna botoks yöntemiyle müdahale edilebilir. Ağrı ve uyuşukluk görülen kol ya da göğüs bölgesine de bu şekilde müdahale edilerek hastanın rahatlaması sağlanabilir.

Bu yöntemler işe yaramıyorsa cerrahi müdahale düşünülür. Ameliyat olması gereken hastalar için cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında ilk kaburga çıkarılarak burada sıkışmış halde olan sinir ve kan damarları kesilir ve oluşan baskı ortadan kaldırılır. Ameliyat için hastanın koltuk altında bir kesi açılarak buradan içeri girilmek suretiyle gerçekleştirilir.

Fakat Torasik outlet sendromu olan kişilerin büyük bir bölümü ameliyata gerek duymadan hastalıktan kurtulabilir. Bunun için geliştirilen egzersiz yöntemleri vardır. Boyun germe hareketleri, omuzlarınızı çevirme, boyun bölgesinde gerçekleştirilen çekmeler bu egzersizlere örnektir.

Kişi hayatında birtakım değişiklikler yaparak da bu hastalıktan kurtulabilir. Örneğin sürekli bilgisayar kullandığınız masa başı bir işiniz varsa iş değiştirebilirsiniz. Kişi kendini korumak için birtakım kurallara da uyabilir. Örneğin boyun ve omuzlarınızı etkileyecek şekilde ağır sırt çantalarının taşınmaması gerekir. Kilolu kişilerde daha sık görüldüğü için doktor kontrolünde diyet uygulaması da hasta için faydalı olur.

Beyin Damar Hastalıkları, Nöroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp