TopukDikeni.jpeg


Topuk Dikeni

Topuk dikeni, ayak topuğunun en sık sebebidir. Plantar fascia dediğimiz ayak tabanındaki fibröz gergin dokunun topuk kemiğine (kalkaneus) yapıştığı yerde başlayan enflamasyonla başlar.

Özellikle sabahları ilk basmada topuklarda oluşa şiddetli ağrılarla başlayıp bir kaç adım yürüdükten sonra rahatlayan, bir kaç dakika oturduktan sonra, kalkınca ilk basmalarda yine ağrıyan plantar fasit dediğimiz bir durumla başlar.

Topuk Dikeni 2022

40-60 yaş gurubunda daha sık görülür. Topuğun yere çarpmasını, aşırı yüklenmesini gerektiren ritmik sporlar (bale, aerobik, maraton koşuları vb.) daha erken yaşlarda da ortaya çıkarabilir. Düz taban (pes planus), sedir ayak (pes cavus) gibi ayak yapısal bozukluğu olanlarda veya yürüme şeklinde bozuklukları olanlarda daha sık görülür. Obez veya uzun süre ayakta kalması gerekenlerdede fazladır.


Dora Sağlık Bilgi FormuKorunmak için ne yapabilirim?

Kilo fazlanız varsa bunu vermeniz, özel topukluk vaya tabanlıklar kullanmanız, ayakkabı alırken yumuşak alt destekli ayakkabılar tercih etmeniz gerekir. Spor yapıyorsanız bunu jogging veya koşu yerine, bisiklet veya yüzmeyle değiştirmelisiniz. Küçük su petlerini buzlukta dondurup, günde 3 veya 4 kez topuklarınız ve ayak altında üzerine bastırarak 20’şer dakika yuvarlayarak buz masajı, ağrıyı ve enflamasyonu azaltarak çok yardımcı olur. Günlük germe egzersizleride sabah oluşacak ağrıyı azaltmada etkilidir.Topuk dikeni olup olmadığımı nasıl anlarım?

Sabahları ilk basmada şiddetli, giderek azalan ağrılarınız veya gün içinde 10 dakika sandalyede oturduktan sonra, basıp yürümeye çalıştığınızda oluşan ağrınız varsa bu topuk dikeni işaretidir, doktorunuza başvurmalısınız.Tedavisi nasıl yapılıyor?

Topuk dikeni inatçı bir rahatsızlıktır. Tedavisi aylar, bazen yıllarca sürebilir. Buz masajları, ayakkabı, tabanlık, kilo vermek, egzersizler, fizik tedavi yetmeyebilir. Yapılacak şey, bölgeye doktorunuz tarafından yapılacak steroid enjeksiyonu, buda yetmediyse ameliyat gerekir. Tenex prosedürü denen perkutan olarak hastalıklı doku çıkarılabilir veya topuk kısmında plantar fascia eksizyonu yapılabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp