Tiroit-Ameliyatı-Fiyatları-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Tiroit Ameliyatı Fiyatları

Tiroit ameliyatı tiroit nodülünün tespit edilmesi halinde yapılır. Deneyimli hastanelerde tiroit ameliyatının yapılması gerekir. Ancak bu sayede tiroit ameliyatı sonrasında ses telleri yüzde yüz oranında korunabiliyor. Tiroit cerrahisinden günümüzde yaygın olarak faydalanmaktayız. Cerrahi uygulamalar sayesinde boyunda bulunan ve kelebek şeklindeki bu organda meydana gelen hastalıkların tedavi edilmesi mümkün olur.

Tiroit Ameliyatı Fiyatları 2023

Bu organdan vücutta bulunan bir çok işlevin düzenlenmesini sağlayan hormon salgılanmaktadır. Hormonların olması gerektiğinden eksik ya da fazla olması durumlarında ise insanlarda çeşitli şikayetler görülür. Genellikle erkeklerde kadınlara oranla daha çok tiroit hastalıkları görüldüğü bilinmektedir. Hastalık nedeni ile diğer hastalıkların da önü açılabilir. Bu yazımızda Tiroit Ameliyatı Fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Tiroit Bezi İşlevsizliğinde Ameliyat Yapılması Gerekebilir

  Tiroit bezi işlevsizliğinde ameliyat bazı durumlarda gerekli olmazken bazı durumlarda hastanın tek çaresi olabilir. Tiroit ismi Latince kökenlidir ve kalkanbezi anlamına gelmektedir. Bu ismi kalkana benzeyen yapısı nedeni ile almıştır. Bununla beraber organı kelebeğe benzetenler de vardır. Erkeklerde tiroit bezi daha net bir şekilde görülebilir. Bu bezden T4, T3 ve çeşitli hormonların salgısı gerçekleşir. Hormonlar buradan kana karışır. Kanda normal seviyesinde bulunması gereken hormonlar vardır. Bu hormonlar işlevleri kontrol etmekle görevlidir. Her işlevsizlik durumunda ameliyat gerekmez. Ameliyatın gerekli olup olmadığına en iyi hekiminiz yapacağı muayene ve testler sonrasında karar verebilir. Tiroit Ameliyatı Fiyatları hekim muayene ve testler sonrasında karar verilebilir.  İyi Huylu Tiroit Hastalıkları

  İyi huylu tiroit hastalıkları başında tiroid büyümesi yer alır. Halk arasında bu hastalık guatr olarak da bilinir. Tiroidin birkaç bölgesinde ya da dışına doğru görülebilir. Diğer iyi huylu tiroit hastalıkları işlevsel bozucu olanlardır. Yani tiroit bezleri fazla hormon üretmeye başlar. Bu hastalıklar kabaca zehirli guatr olarak bilinir. Az hormon üretilmesi halinde de işlev bozuklukları meydana gelir. Üçüncü grup iyi huylu tiroit hastalıkları iltihapla birlikte gelişir. Bu hastalıklarda kişi kendi dokusunu yabancı olarak algılar. İşlevsel bocukluklar da bulunur.  Tiroit Nodülü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Tiroit nodülü için ameliyat yapılması için öncesinde nodül fark edilmesi ya da kötü huylu bir nodülün bulunması gerekmektedir. Nodül fark edildikten sonra nodülün alınması gerekir. Nodüller ultason, biyopsi gibi farklı tekniklerden yardım alarak belirlenebilmektedir. Nodülün bulunduğu yere göre değişiklik göstermekle beraber bazen tiroit bezinin tamamının bazen de bir kısmının alınması gerekir. Bazı hastalar için ameliyat sonrasında ek tedavi işlemine gerek yoktur. Bazı hastalarda ise hastalığın durumuna göre cerrahi işlem yeterli olmayabilir. Bu durumda geri kalan kısmın alınması icap edebilir.  Tiroit Nodülü için Ameliyat Gerektiren Durumlar Hangileridir?

  Tiroit nodülü için ameliyat gerektiren durumlar olduğunu, her durumda kişinin ameliyat olması gerekmediğini söylemiştir. Yapılan araştırmalara göre bütün tiroid nodüllerinden yalnızca yüzde 5’inin kanser olduğunu ortaya koymuştur. Cerrahi durumlarda iğne biyopsisi sonrasında hekimin kanser şüphesi koyması gerekir. Ya da büyük nodüllerden oluşan guatr söz konusudur ve bu guatr bası yaparak hastaya rahatsızlık verir. Son olarak kişide zehirli guatr varsa ameliyat olunması gerekir. Zehirli guatr, çoklu nodüllerden fazla hormon salgılanması olarak özetlenebilir.
  Bir çok tiroit nodülü incelendiği zaman, bu nodüllerin belirti vermedikleri anlaşılır. Boyutları büyük olan nodüller hekimlerin genel kontrol yapmaları sırasında ortaya çıkar. Bazen hastalar aynaya baktıkları zaman boyunlarında büyük bir yumru görebilirler. Nodüllerin çoğunu elle hissetmek mümkün değildir. Ultrason taraması sırasında tesadüfen nodül olduğu görülür. Nodül boyutunun fazla büyük olduğu durumlarda basıdan dolayı ağrı şikayetleri olabilir. Aynı zamanda yutkunmada zorluk, nefes darlığı gibi şikayetler de görülebilir.  Gebelikte Tiroit Hastalıkları ve Tiroit Ameliyatı

  Gebelik döneminde tiroit hastalığı ve hastalık için ameliyat daha farklı bir öneme sahiptir. Hastalığın tedavi edilmediği durumlarda hem annede hem de bebekte ciddi sağlık problemleri olabilir. Uygun zamanda uygulanması gereken tedaviler uygulanırsa, hastalık ortadan kaldırılabilir. Tiroid problemi normalde olmayan bir kadın, gebe kaldıktan sonra, iyota olan ihtiyacı artacağı için tiroit ile ilgili hastalıklara yakalanabilir. Bunun sebebi hamile vücutta hormonal değişikliklerin ve metabolik gereksinimlerin farklı olmasıdır. İyot ihtiyacının çok fazla olmaması çok etki etmemekle birlikte, dramatik farklar olması halinde anne adaylarında ciddi problemler görülebilir.

  Ağır hipotiroidi görüldüğü durumlarda hamile kalınması bile mümkün olmayabilir. Buna rağmen hamile kalan kadınlar ise:
  -Erken doğum yapma,
  -Bebeğin zeka gelişiminde problemler,
  -Düşük gibi problemler olur.

  Ayrıca anne adayları da hamilelikleri sırasında dayanılması güç problemler ile karşılaşabilirler. Bu problemler arasında:
  -Terleme,
  -Halsizlik,
  -Aşırı yorgun olma hali,
  -Aşırı sinirlilik,
  -Titreme,
  -Kilo alınamaması yer alır.  Gebelikte Tiroit Hastalıklarının Bebeğe Olan Etkileri Nelerdir?

  Gebelik döneminde tiroit hastalığının bebek üzerine etkileri şu şekilde sıralanabilir:
  -Doğum sonrası kanama,
  -Sezaryen olasılığının artması,
  -Bebekte düşük doğum ağırlığı,
  -Plasentanın doğum zamanından önce yırtılması,
  -Gebelikte hiper tansiyon,
  -Çocukta ilerleyen zamanlarda görülecek olan bilişsel bozukluklar,
  -Bebekte düşük olasılığının artması gibi problemler tiroit hastalıklarından kaynaklanır.

  Özellikle medüller tip olan tiroit kanserlerinde genetik testler yapılarak teşhis konulduğu biliniyor. Ailenin herhangi bir bireyinde tiroit hastalığının olması demek, birinci dereceden yakınlarda bu hastalığın görülme riskinin artmasına neden oluyor. Bu oran sanıldığından daha düşük, yalnızca yüzde 10 oranında ailevi tiroit hastalıkları görüldüğü biliniyor.

  Tiroit Hastalıklarında Tuz Tüketimi

  Tiroit hastalıklarında tuz kullanımı için en çok tuzun iyotlu mu yoksa iyotsuz mu kullanılması gerektiği konuşuluyor. Tiroit hormonun ham maddesi iyottur. İyot, vücutta üretilmediğinden mutlaka dışarıdan alınmalıdır. Her sağlıklı bireyin dışarıdan alması gereken iyot miktarı günlük yarım çay kaşığı kadardır. Fakat hamilelik gibi özel durumlarda kişilerin almaları gereken iyot miktarı 250 mcg’ya kadar artabilir. İdeal oranda tuz tüketimi yapıldığı zaman hem kalp hem tansiyon sağlığı başta olmak üzere genel sağlığa katkı sağlanmış olur. Kaya, deniz ve himalaya tuzları son zamanlarda popüler. Fakat bu tuz türleri içerisinde iyot barındırmadığından insan vücudu ihtiyacı olan tuzu alamaz. Her yaş grubunun, zihinsel gelişimi, genel sağlığı için iyot tüketmesi gerekir. Özel durumları olan kişilerin tüketmeleri gereken miktar ve şekillerde değişiklik olabilir. Bu durumlarda en iyisi hekime danışmaktır.

  Tiroit Hastalıklarında Radyoaktif İyot Tedavisi Yapılması

  Tiroit hastalıklarında radyoaktif iyot tedavisi ameliyat için alternatif bir yöntem olarak biliniyor. Yöntem kısa RAI olarak adlandırılıyor. Bu yöntemde hastalar ağız yolu ile kapsül ya da sıvı formda ilaç alıyorlar. Radyo iyot adı verilen bu ilaç hastanın sindirim sisteminden emiliyor. Ardından ilaç guatr adı verilen tiroit bezlerinde toplanıyor. İlaç radyasyon yaydığı için, tiroit hücrelerinin fazla büyümesinin önüne geçiyor. Aynı zamanda fazla faaliyeti engeller. Bu sayede ilaçtan sonra tiroit fonksiyonu normalde dönmüş olur. İstenmeyen fazla dokulardan kurtulunmuştur. Kullanılacak olan iyot dozu belirlenirken tiroit hastalığının özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Düşük doz verilmesi halinde hastaların yatak dinlenmesi yapması da gerekmez, anında hastaneden çıkarlar. Tiroit ameliyatı ve ameliyata alternatif tedavi yöntemleri için fiyat bilgisi almak isterseniz bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Tiroit Ameliyatı Fiyatları Dora Hospital Çağrı Merkezi yetkilileri ile konuşarak öğrenebilirsiniz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp