Tiroit-Ameliyati-Fiyatlari-2021-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Tiroit Ameliyatı Fiyatları 2021 Dora Hospital

Tiroit Ameliyatı Fiyatları 2021, hastaların durumuna ve uygulanacak işlemlerin detaylarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Tiroit ameliyatı, bölgedeki hastalığın son evreye gelmesi ve farklı tedavilerin sonuç vermemesi durumunda tercih edilmektedir. Tiroit bezlerinde meydana gelen hastalık türlerine bağlı olarak, hastalar için uygulanacak tedavi yöntemleri değişiklik göstermektedir. Tiroit bezlerinde meydana gelen büyüme ya da küçülmeler, ameliyatla tedaviyi zorunlu hale getirir.

Tiroit Ameliyatı Fiyatları 2021 2022

Bölgedeki hastalığın kalıcı olarak iyileşmesi adına, hastalar tiroit ameliyatıyla tedavi edilmektedir. Boynun ön kısmında yer alan ve ortalama 20 gramlık ağırlığa sahip olan Tiroit bezleri, kelebek şeklini oluşturacak şekilde iki parçadan meydana gelmektedir. Salık içi oldukça önemli bir yapı olan Tiroit bezlerindeki hatalıkların tedavileri ve tiroit ameliyatının genel özellikleri, detaylı şekilde ele alınmıştır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Tiroit Bezlerinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

  Tiroit hastalıkları ve tiroit bezlerinde en fazla karşılaşılan problemler, aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • Guatr
  • Tiroit bezi kanser türleri
  • Tiroidit oluşumu
  • Nodül oluşumu
  • Tiroit bezlerinin normalden daha fazla çalışması
  • Tiroit bezlerinin normalden daha az çalışması

  Yukarıda sıralanan hastalıklar sonucu, hastaların tiroit değerlerinde problemler görülmektedir. Tiroit bezlerindeki problemlerin iyileşmesi için ameliyat öncesi farklı tedavi yöntemleri uygulansa da son aşama olarak, tiroit bezi ameliyatı gerçekleştirilmektedir.  Tiroit Ameliyatının Özelikleri Nelerdir, Tiroit Ameliyatında İz Kalır Mı?

  Tiroit ameliyatının uygulanması esnasında, bölgeye en az kesi atacak teknikler tercih edilmektedir. Özel cihazlar kullanılarak gerçekleştirilen tiroit ameliyatında, minimal ölçüde kesi açılmaktadır. Kesilen yerdeki damar ve bağları dikmeye gerek almadan, bölgenin kapatılmasını sağlayan özel cihazlar kullanıldığından, hastalar ameliyat sonrası kısa sürede iyileşmektedir. Oldukça küçük ölçüde açılan kesi sonrası, tiroit bezleri ve nodüller yerinden çıkarılmakta, bölge tekrardan kapatılmaktadır. Ameliyat sonrası, iz bırakmayan iplerle dikiş yapıldığından, tiroit ameliyatında iz oluşumu oldukça azdır. Tiroit ameliyatı sonrasında, hastaların ses kısıtlaması yaşaması söz konusu değildir.  Tiroit Ameliyatının Riski Var Mıdır?

  Tiroit ameliyatının riskleri arasında, hastalarda görülen ses teli problemi yer almaktadır. Ses tellerinde kısıklığa yol açabilen tiroit ameliyatı, bazı durumlarda kalsiyum düşüklüğüne de yol açabilir. Tiroit ameliyatı sonrasında karşılaşılan ses kısıklığının sebebi, tiroit bezlerinin hemen arkasında yer alan ses tellerinin, ameliyat esnasında kesilmesi ya da zarar göresidir. Tiroit ameliyatı sonrası görülen kalsiyum düşüklüğünün sebebi ise işlem sırasında fark edilmeden, paratiroid bezlerinin dışarı çıkarılmasıdır. Paratiroid bezlerinin yerinden oynaması da bezlerin beslenmesini etkilemekte ve kalsiyum üretimini en aza indirmektedir. Tiroit ameliyatının deneyimli bir endokrin cerrahı tarafından gerçekleştirilmesi durumunda, tiroit ameliyatında görülen riskler ortadan kalkacaktır.  Tiroit Ameliyatı Nasıl Uygulanır, Detayları Nelerdir?

  Tiroit ameliyatının yapılışı ve uygulamanın adımlar, detaylı şekilde listelenmiştir:

  • Tiroit ameliyatı için hastalara genel anestezi uygulanmaktadır.
  • Genel anestezi sonrası hastalar uyuşturulduktan sonra, boynun ön kısmından, ortalama 4-5 cm boyutlarında kesi açılmaktadır.
  • Boyun derisinin alt kısmında bulunan ince kaslar dikkatli şekilde açıldıktan sonra, tiroit bezleri görünür hale gelmektedir.
  • Soluk borusu üzerinde konumlanan tiroit bezleri, kelebek görünümündedir ve her bir kanadı, soluk borusunun bir tarafına yerleşmiştir.
  • İlk olarak bir kanadın soluk borusundan ayrılmasının ardından, ikinci kanadın, soluk borusuyla olan bağlantısı sonlandırılmaktadır.
  • Tiroit bezlerinin alınması esnasında, bezlerin hemen arkasında konumlanan paratiroit bezlerini yerinden oynatmamak ve ses tellerine herhangi bir zarar vermemek, ameliyat sonrası oluşacak yan etkileri ortadan kaldıracaktır.
  • Tiroit bezleri yerinden çıkarıldıktan sonra, boyun derisi ve kaslar dikkatli şekilde yerine yerleştirilmekte, boyun bölgesi hassas şekilde dikilmektedir.

  Ortalama 2 saat boyunca devam tiroit bezi ameliyatının ardından, hastalar odaya çıkarılmaktadır. Ameliyat sonrasında, genel anestezinin etkisinin geçmesi adına, hastalar 1 gece gözlem altında tutulmaktadır. Genel anestezinin en belirgin etkisi olarak, hastalarda mide bulantısı ve kusma görülmektedir. Ameliyatın ertesi sabahı, hastalar uzmanlar tarafından muayene edilmekte ve durumu iyi olan hastalar taburcu işlemleri başlatılmaktadır.  Guatr Nedir, Belirtileri Nelerdir?

  Guatr oluşumu, tiroit bezlerindeki nodüller sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Tiroit bezlerinde en sık görülen hastalıklardan biri olan guatrın genel özellikleri aşağıda ele alınmıştır:

  Tiroit bezinin normalden daha fazla büyümesi sonucu, hastalarda guatr gelişmektedir.
  Tiroit bezinde meydana gelen nodüller, zaman içerisinde guatr oluşumunu tetiklemektedir. Tiroit bezi nodülleri, bir ya da birden fazla şekilde görülmektedir.
  Tiroit bezi nodülleri, içerisinde sıvı biriken bezeler şeklinde görülebilir ya da tamamen sert yapıda olabilir.
  Boynun tamamını kaplayabilen ya da milimetrik boyutlarda görülen tiroit bezi nodülleri, büyük oranda iyi huylu sayılmaktadır.

  Guatr oluşumunun belirtileri, aşağıda sıralanmıştır:

  Boynun ön kısmında gelişen kitleler ve ele gelen büyük bezeler, tiroit bezlerinde guatr oluşumuna işaret etmektedir.
  Boyundaki bezelerin boyutu yükseldikçe, hastaların nefes darlığı ve yutkunma zorluğu artmaktadır.
  Hastalarda ses kısıklığı, sinir, kilo kaybı, kalp ritminde artış, aşırı terleme ve el titremesi gibi etkenleri bulunmaktadır.
  Hastaların sürekli tekrarlanan uykusuzluk hali ve hazımsızlık sorunları / ishal gibi bulgular, guatr oluşumunun belirtileri sayılmaktadır.
  Saçların kırılması, yorgunluk hissi oluşumu, cilt kuruluğu, adet döngüsünde düzensizlik ve saç dökülmesi, tiroit bezinde gelişen guatr hastalığına işaret etmektedir.  Hipertiroidi Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

  Hipertiroidi hastalığı, tiroit bezi çalışmasının normalden daha fazla olması durumunda ortaya çıkmaktadır.

  Zehirli guatr olarak da bilinen hipertiroidi hastalığının belirtileri, aşağıda sıralanmıştır:

  • Kalp çarpıntısı
  • El ve vücutta kontrol edilemeyen titreme
  • Ani kilo kaybı oluşumu
  • Saçların yıpranması ve dökülmesi
  • Vücutta kaşıntı oluşumu
  • Boğazda geçmeyen dolgunluk hissinin oluşması
  • Hastaların sürekli yemek yemesi ve su içmesi
  • Çok fazla terleme
  • Hastaların çok çabuk yorulması
  • Aşırı sinir
  • Çok fazla dışkılama
  • Mide bulantısı
  • Kusma
   İshal

  Nodülsüz guatr olarak da adlandırılan zehirli guatr, aynı anda bütün belirtileri göstermemektedir. Uzun süre belirtisiz olarak varlığını sürdürebilen zehirli guatr, uzmanlar tarafından yapılacak muayene ve biyopsi ölçümleri sonucu teşhis edilmektedir. Nodülsüz zehirli guatr hastalığı bulunan kişilerin, kalp ritmi çok artmakta, elleri titremekte, ellerinde terleme görülmekte ve gözleri ileriye doğru çıkmaktadır.

  Tiroit Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Tiroit ameliyatı sonrası yaşanan durumlar ve hastaların dikkat etmesi gereken konular, aşağıda listelenmiştir:

  • Tiroit ameliyatı tamamlandıktan sonra, hastalar 1 gece boyunca hastanede yatmak zorundadır.
  • Tiroit bezlerindeki kanamayı gidermek adına, bölgeye dren takılmışsa, ertesi gün drenlerden çıkan kan miktarı ölçülmektedir.
  • Hastaların yaşadıkları genel ağrı durumu ve yutkunma oranı incelendikten sonra, hastalar taburcu edilecektir.
  • Tiroit ameliyatı esnasında, hastaların tüm tiroit bezleri alınmışsa, tiroit hormonlarını dengelemek adına ilaç takviyesi başlatılmaktadır.
  • Ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşmaması için hastaların bulunduğu ortamın temiz olması gerekmektedir.
  • Ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyon gelişmemesi için hastaların ani hareketlerden kaçınması, darbelere karşı kendisini koruması ve travma riskine karşı dikkatli olması gerekmektedir.
  • Hastaların herhangi bir travma yaşaması durumunda, bölgedeki dikişler zarar görebilir ve ameliyat yeri açılabilir.
  • Giyilen kıyafetlerin boğazlı olmaması ve yaraya herhangi bir şeyin temas etmemesi önemlidir.
  • Tiroit ameliyatı sonrasındaki ilk banyo için hastaların 2-3 gün beklemesi gerekir. Banyo suyunun çok sıcak ya da çok soğuk olmaması, komplikasyon gelişmemesi adına önemli sayılmaktadır.

  Metabolik Cerrahi, Hemoroid Hangi Bölüm Bakar, Makattan Kan Gelmesi, Kasık Fıtığına Hangi Bölüm Bakar, Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp