Tirnak-Batmasi-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Tırnak Batması

Tırnak batması insanlar arasında oldukça yaygın olarak görülebilen kimi zaman kolay yöntemlerle geçen kimi durumlarda da cerrahi işlemler yapılan bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak ise insanların ayak başparmaklarında sıklıkla görülen bu sorun farklı nedenlere bağlı olarak da gelişebilmektedir. Tırnağın kenarda ki ete yaptığı baskı ve batması sonucu tanımlanan bu sorun bazı vakalarda ağrı ve farklı etkilerde gösterebilmektedir.Tırnak Batması Nedir?

Tırnaklar el ve ayaklarda parmakların uçlarının ön kısımlarında yer alan ve farklı işlevleri olan vücut parçaları olarak tanımlanmaktadır. Tırnaklarda batma şikâyetleri ise kişilerin yaşabildikleri sorunlar arasında yer almaktadır ve çoğunlukla kısa vadede çözümlenebilen sorunlar arasında yer almaktadır. Bu sorunun en belirgin emarelerinden birkaçı ise tırnak bölgesinde ve et dokusunda şişme, kızarma ve zaman zaman ağrı yaşama olarak tanımlanmaktadır.

Tırnak batması gibi durumlarda kişiler genel olarak sorunun son aşamalarında problemin farkına varabilmektedirler. Bu batma sorunu ise insanların beraberinde acı duydukları bir sorun olarak kategorize edilmektedir. Tırnağın kendi yuvası içinde bağlı olduğu ete doğru yaptığı baskı sonucu oluşan hasar ise bu sorunun bir başka tanım şekli olmaktadır.

Genel olarak ayak parmaklarında ve özellikle ayak başparmak tırnağında görülen bu durum eğer zamanında tedavi edilmezse hastaların o bölgelerinde iltihaba da neden olmaktadır. İltihap ya da enfeksiyon geliştikten sonra ise ortaya çıkan en belirgin rahatsızlık göstergesi enfeksiyon durumuna bağlı olarak gelişen şiddetli ağrı durumları olabilmektedir. Bunun dışında ilerlemesi durumunda ise kişiler yürümek ve ayakları üzerine basmakta da zorluklar yaşayabilmektedirler


Tırnak Batması Bilgi FormuTırnak Batması Nedenleri

Tırnak batması sorunlarına neden olan faktörler genel anlamda kişilere göre farklılık gösteren etkenler de olabilmektedir. Ayrıca tırnak yapısı, kişinin fiziksel durumu ve daha farklı birçok sebep bu sağlık sorununun oluşması için gereken uygun zemini hazırlayabilmektedir. Bu doğrultuda kişiler çoğu zaman fark etmeden de tırnakta ete batmayla sonuçlanan batma sorunlarına kendileri de yol açabilmektedirler.

Yine tırnağın yapı ve fiziksel olarak boyutları ile tırnak yuvası olarak isimlendirilen arasında ki uyumsuzluk gibi nedenlerde bu soruna yol açabilen etkenler arasında kabul edilmektedir. Tırnakların doğu ve zamanında kesilmemesi ya da uygun aletler kullanılmaması gibi faktörler de batma sorunlarının meydana gelmesinde oldukça etkin roller üstelenebilmektedir.

Tırnak batması ve sonrasında başlayan batma belirtileri ile birlikte durum eğer kişiler tarafından dikkate alınmazsa daha ileri boyutlarda sorun ve problemlere de neden olabilmektedir. Farklı sebepler arasında kabul edilen başka bir sebep ise insanların genetik olarak sahip oldukları bazı kalıtsal özellikleri olabilmektedir.

Genel olarak ise kabul edilen batma nedenleri ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Özellikle ayak tırnaklarında meydana gelen yaralanma durumları
 • Dikkatsiz tırnak kesimi ve tırnakları çok derinden kesmek
 • Tırnakların düz değil eğimli olarak kesilmeleri
 • Genetik olarak düz olmayan tırnak yapılarına sahip olunması
 • Yanlış yöntemlerle yapılan pedikür ve manikür
 • Tırnak yuvası ve tırnak arasında ki boyut uyumsuzlukları


Tırnak Batması Belirtileri?

Tırnak batması sorunu birçok kişinin yaşadığı bir problem olabilmektedir bu yüzden belirtileri ise bazı zamanlarda göz ardı edilebilmektedir. Her sağlık sorununda olduğu gibi bu türlü cilt ve tırnak sorunlarında da durumun ciddiye alınması ve erken teşhis edilmesi önemli bir konu sayılmaktadır. Bu sayede yaşanabilecek semptom ve sıkıntılar en aza indirilmiş olmaktadır.

Batma sorunlarında yaşanan ve hemen herkes de ortak olarak görülen en temel belirtilerden bir tanesi ise tırnak bölgesinde görülen ağrı durumu olmaktadır. Ağrı özellikle o bölgeye uygulanan temasla da çok daha şiddetli bir hale gelebilmektedir. Aynı zamanda bu ağrı tırnağın sadece batan kısmında olabileceği gibi her iki kenarda ya da parmağın genelinde de oluşabilmektedir.

Tırnak batması rahatsızlığı ile birlikte görülen bu ağrı durumunun şiddeti ise yine batan kısmın boyutuna ve kişinin temel yapısal durumuna göre de farklılıklar gösterebilmektedir. Özellikle ilerlemiş olan batma durumlarında ise ağrının şiddeti ve boyutları da aynı oranda artış gösterebilmektedir. Yine batma ilgili ortaya çıkabilen bazı belirtiler dışında farklı türde belirtilerde ise bu sorunu yaşayan kişilerin vakit kaybeden bir sağlık kuruluşuna başvurmaları konusu önem taşımaktadır.

Genel olarak batma ile ilgili görülebilecek bazı belirtiler ise şunlardır;

 • Tırnak yuvası ya da yatağı denilen bölgede aşırı hassaslık durumu
 • Tırnak çevresinde ki alanda kızarma
 • Tırnak yuvası ve çevresinde şişkinlik oluşması
 • Tırnak bölgesinde görülen ağrı, ağrıların şiddetli olması durumunda hekime başvurulması gerekmektedir.


Tırnak Batması Nasıl Uygulanır?

Tırnak batması durumuna da diğer bazı rahatsızlıklara olduğu gibi iyi gelen ve sorunun çözümüne katkı sağlayan etkenler söz konusu olabilmektedir. Bu unsurların uygulanması durumunda çoğu zaman bu şikâyetler ortadan kaybolabilirken genel anlamda ise sıkıntı seviyeleri azaltılabilmektedir. Batma sorunu yaşayan kişilerin batma durumunu fark ettikten sonra uygulayacakları kimi uygulamalar ilgili kimi zaman oldukça ağrılı olabilen bu tırnak sorununun risklerini de azaltmaları mümkün olabilmektedir.

Bir diğer önemli olan konuda batma sorunlarında oluşacak enfeksiyon yani iltihaplanma durumları olmaktadır. Enfeksiyon oluşması halinde rahatsızlığın vereceği sıkıntı ve boyutu da negatif yönde ilerleme gösterebilmektedir. Bu açılardan bakılınca sorun yaşandığı zaman hızlı müdahaleler ile problemin enfeksiyon aşamasına gelmeden önlenmesi de mümkün olabilmektedir.

Tırnak batması yaşanması durumunda bu problemi yaşayan kişilerin kendileri ve yaşadıkları alanda farklı uygulamalar yapabilmeleri de mümkün olmaktadır. Çoğu hafif ölçekli sorunlarda yapılan bu işlemler ile olumlu sonuçlar alınması ve sorundan kurtulma da sağlanmaktadır.

Batma sorunları için uygulanacak bazı yöntemler ise şunlardır;

 • Ayağı sıkmayan sağlıklı malzemelerden yapılmış çoraplar giymek
 • Sıkı ve ayağı bunaltmayacak ayakkabılar tercih etmek
 • Özel sabunlarla ayağa sıcak su banyosu yaptırılması, bu uygulamayı sorunun boyutuna göre gün içinde farklı defalar tekrarlamak gerekmektedir.
 • Özel olarak üretilmiş olan batık tırnak koruyucu aparatları kullanmak

Bunlar dışında ağrı düzeyi yüklesen ve iltihap oluştuğu gözlemlenen durumlarda ise en yakın sağlık kurumuna başvurulması önerilmektedir.

Tırnak Batması Tedavi Yöntemleri

Tırnak batması tedavisi genel anlamda başarılı sonuçlar veren ve çoğunlukla ise basit yollarla yapılabilen işlemlerden oluşmaktadır. Bu kapsam içinde her zaman tedavi şeklini ise sorunun boyutu yani hasar ve etki durumu gibi unsurları belirlemektedir. Kişiler hafif ve yüzeysel batma olaylarında kendileri tedavilerini de rahat bir şekilde yapabilmektedirler.

Fakat ilerlemiş ve artık enfeksiyona dönmüş vakalarda ise tedavilerin uzman hekimlerce yapılması gerekebilmektedir. Batık tırnak sorunlarında uygulanan farklı cerrahi işlemler bulunmaktadır bu işlemlerle batık olan tırnak kısmen ya da bütün olarak da alınıp bölge sorundan temizlenebilmektedir. Yine özellikle iltihaplı batık sorunlarında ise başlangıçta hastalara antibiyotik ilaç tedavisi gibi işlemlerde uygulanabilmektedir.

Tırnak batması rahatsızlığından kurtulmak ve yapılan tedavilerin daha başarılı olmasını sağlamak içinde kişilerin yapabilecekleri bazı davranışlar bulunmaktadır.

Bunlar şu şekilde maddeler halinde sıralanabilirler;

 • Ayakların kuru kalmasının sağlamak
 • Sorun devam ettiği sürece tırnakları kesmemek
 • Antibiyotik içerikli krem kullanmak
 • Ayakların ılık su ile ve uygun maddelerle rahatlamasını sağlamak

Bişektomi, Botoks, Doğum Lekesi, Uçuk, Terleme Tedavisi


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp