TirnakBatmasi.jpg


Tırnak Batması Nedir

Tırnak Batması; En çok ayak başparmaklarında olur. Tırnağın hem medial hem lateralinde veya iki ayakta aynı anda olabilir. Hızlı büyüme evresindeki adolesanlarda , ayakkabı eskimeye fırsat kalmadan ayağın büyüyüp, ayakkabının daralmasından dolayı ve o dönemde daha aktik sportif faaliyetlerle ayaklarına çok yüklendiklerinden daha çok görülür.

Tırnak Batması Nedir? 2022

Tırnağın kenarlarından etin içine doğru büyümesi, yan etlerde kızarma, kalınlaşma, şişme ve sıklıkla enfekte olup akıntıyla gelir. Şiddetli ağrı ve koku yapar, oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Yol açan faktörler arasında parmakları sıkıştıran ayakkabılar başta olmak üzere, tırnakların çok kısa kesilmesi, parmağa, tırnağa alınan darbeler, anormal kıvrımlı tırnaklar sayılabilir.

İhmal edilip, tedavi edilmezse enfeksiyon alttaki kemiğe sıçrayıp (osteomiyelit) ciddi sonuçlar doğurabilir. Kötü kokulu ve akıntılı bir hal alıp, çevresindekileride rahatsız eder. Ağrı dolayısıyla, yüklenemeyip topallamasıyla diğer bölgeler, bacak ve belde ağrıyabilir.


Tırnak batmasının oluşmaması için uygun olmayan ayakkabılardan uzak durmalı, tırnak kesiminde uç kısmını yuvarlamadan düz kesilmeli ve 2 mm uçtan uzun olacak şekilde kesilmelidir. Adolesan dönemde özellikle erkek çocukların ayakkabılarına dikkat etmeli, daha sık yenileyip, mutlaka ayak yapısına uygun ayakkabılar tercih edilmelidir.
Enfeksiyon varsa antiseptik ayak banyoları, sıkı bakım, günlük temizlik, temiz çoraplar giyilmeli, diyabet hastalarının çok daha dikkatli olması gerekir.


Dora Sağlık Bilgi Formu
Doktorunuz, gerekli incelemeyi yapıp sebebi ve derecesini anladıktan sonra ameliyat önerebilir, sonuçları çok iyidir, genellikle tekrarlamaz. Tırnak batması dolayısıyla yapılan ameliyatta aynı zamanda özellikle ayak başparmağını daha estetik duruma getireceğinden, diğer ayağınızda tırnak batması olmamasına rağmen genellikle diğer ayak içinde gidebilirsiniz. Ameliyat günübirlik yapılır, bir kaç sonra eve gönderilir, bacak elevasyonu , buz tatbiki ve ilaçlarla desteklenir, 3 gün istirahat önerilir, 4. Gün ilk pansumandan sonra ödem çözülmüş, ağrılar geçmiş olur ve tam yükle yürümesine izin verilir. 14. günden sonra ayakkabı giyilebilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp