Ters-Omuz-Protezi.jpg


Ters Omuz Protezi

Bu hastalar için, total omuz protezi ağrıyı geçiremeyip, sınırlı hareket ile sonuçlanabilir. Ters total omuz protezi, klasik omuz protezine kıyasla daha iyi bir seçenektir.

Açıklama

Ters total omuz protezi, manşet yırtılma kireçlenmesi olan insanlar için idealdir, çünkü kolu hareket ettirmek için farklı kaslara dayanır. Sağlıklı bir omuzda, rotator manşet kasları hareket aralığı boyunca kolu konumlandırmaya ve güç vermeye yardımcı olur.

Ters Omuz Protezi 2022

Klasik bir protez düzgün çalışması için rotator manşet kaslarını kullanır. Büyük bir rotator manşet yırtığı ve manşet yırtığı kireçlenmesi olan bir hastada, bu kaslar artık çalışmaz. Ters total omuz protezi, kolu güçlendirmek ve konumlandırmak için rotator manşet yerine deltoid kas üzerine dayanır.


Dora Sağlık Bilgi FormuEğer aşağıdakilerden birisi veya bir kaçı varsa, ters total omuz protezi işlemi önerilebilir:

Tamir edilemeyen tamamen yırtılmış rotator manşet
Manşet yırtığı kireçlenmesi
Başarısız omuz protezi
Şiddetli omuz ağrısı ve kolunuzu başınızın üzerine kaldırmada zorluk çekmek
Omuz ekleminin çok parçalı kırıkları
Kronik bir omuz çıkığı
Omuz eklemi tümörü
Omuz ağrısını hafifletmeyen dinlenme, ilaçlar, kortizon enjeksiyonları ve fizik tedavi gibi diğer tedavilerle geçmeyen kireçlenme.Tıbbi Değerlendirme

Ameliyattan önce tam bir fiziksel muayene olmalıdır.Ameliyat olacak ve iyileşmeyi tamamlayacak kadar sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için bu gereklidir.Kalp hastalığı,diyabet gibi kronik tıbbi durumu olan hastalar, ameliyattan önce bir kardiyoloji ve anestezi uzmanı tarafından da değerlendirilmelidir.Bazı ilaçların ameliyattan önce durdurulması gerekebilir.Bazı ilaçlar aşırı kanamaya neden olabilir ve ameliyattan 2 hafta önce durdurulmalıdır:

Aspirin, ibuprofen ve naproksen sodyum gibi steroidal olmayan iltihap önleyici ilaçlar
Kan inceltici alıyorsanız, doktorunuz ya da kardiyologunuz, bu ilaçları ameliyattan önce bırakmanız konusunda size tavsiyede bulunur.

Ameliyatınızdan sonraki ilk birkaç hafta boyunca yüksek raflara ve dolaplara ulaşmak zor olacaktır.Ameliyatınızdan önce evinizde daha sonra ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları düşük raflara yerleştirdiğinizden emin olun.
Hastaneden eve geldiğinizde, giyinme, banyo yapma, yemek pişirme ve çamaşır yıkama gibi günlük işlerde birkaç hafta boyunca yardıma ihtiyacınız olacak.Ameliyattan hemen sonra evde herhangi bir destek alamayacaksanız, daha bağımsız hale gelene kadar bir rehabilitasyon tesisinde kısa bir süre kalmanız gerekebilir.Ameliyat

Omuz ekleminizi yapay bir cihazla değiştirme işlemi genellikle yaklaşık 2 saat sürer.

Cerrahınız, omzunuzun önüne veya üstüne bir kesi yapacaktır. Hasarlı kemiği çıkartır ve omuz ters protez ameliyatınızı yapar. Ters omuz protezi oldukça teknik bir prosedürdür. Cerrahınız özel durumunuzu dikkatlice değerlendirecek ve ameliyatın risklerini sizinle tartışacaktır. Ameliyattan sonra, doktorunuz enfeksiyon riskinizi azaltmak için birkaç doz antibiyotik ve sizi rahat ettirmek için ağrı kesici ilaç verecektir. Hastaların çoğu, ameliyattan bir gün sonra katı yiyecekler yiyebilir ve yataktan kalkabilir. Ameliyattan sonra ikinci veya üçüncü gün eve gidebileceksiniz. Ameliyattan sonra biraz acı hissedeceksiniz. Bu, iyileşme sürecinin doğal bir parçasıdır. Doktorunuz ve hemşireler ameliyattan daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilecek ağrınızı azaltmak için ilaçlarınızı verir.

Hastaneden ayrılırken kolunuz askıda olacak. Cerrahınız hareket kabiliyetinizi ve dayanıklılığınızı arttırmak için hafif hareket egzersizleri yapmanızı önerebilir. Omzunuzu güçlendirmek ve esnekliği artırmak için bir fizik tedavi programı da önerilebilir. Rehabilitasyondan sonra, kolunuzu omuz yüksekliğinin hemen üstüne kaldırabilecek ve dirseğinizi başınızın üst kısmına veya bir dolaba ulaştıracak şekilde bükebileceksiniz. Ters omuz protezi ameliyatından sonra hasta memnuniyeti çok yüksektir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp