Terleme-Tedavisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Terleme Tedavisi


Terleme Tedavisi

Terleme tedavisi vücudun kendi içinde sıcaklık ve ısı dengelerini sağlamak için meydana getirdiği normal terlemelerden çok daha yüksek boyutlarda meydana gelen terleme sorunlarının çözümü olarak tanımlanmaktadır. Terleme eylemi her insanın vücudunun ortaya çıkardığı ve temel olarak vücut ısılarının denge kontrollerinin yapıldığı ve yapılmasının sağlandığı bir fiziksel eylem olarak ifade edilmektedir.

Terleme Tedavisi 2023

Bu noktada terleme durumunun tedavi gerektirecek bir sorun hale gelmesinin en önemli etkenlerinden biri ise hiç bir sebebe bağlı olmaksızın ve sürekli olarak terlemek gibi unsurlar olabilmektedir. Bu bağlamda aşırı terleme hemen herkeste görülebilecek yine temelinde farklı sebeplerin yattığı ve değişik sonuçlara neden olabilecek bir sağlık sorunu olarak nitelendirilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuTerleme Tedavisi Nedir?

Terleme tedavisi ve bu tedaviye konu olabilecek aşırı terleme rahatsızlığı yaşayan insanların aşırı derecede terlemeleri için hiçbir fiziksel ya da kondisyon gerektiren davranış içine girmelerine de gerek olmamaktadır. Bu noktada bu hastalar stabil olarak durdukları yerde bile özellikle avuç içlerinden ciddi miktarlarda ter atabilmektedirler.

Aşırı terleme sorunun da vücudun farklı bölgeleri ter çıkış noktaları olma özellikleri de gösterebilmektedir, bu kapsam içinde özellikle kişilerin koltukaltları el ve avuç içleri gibi bölgeleri ciddi derecede terleme kısımları olarak ortaya çıkabilmektedir. Netice itibariyle normal terleme ile vücudun kendi metabolik yapısını ve düzenlerinin kontrolü sağlanması için işleyen bir eylem olmaktadır. Fakat aşırı terleme olayında ise vücudun kontrolü söz konusu olmamaktadır

Terleme tedavisi ise görülen farklı türdeki terleme ve aşırı terleme hastalıklarının çeşitlerine etkilerini ve olası belirtilerine göre değişiklik gösteren şekiller alabilmektedir. Aşırı terleme hastalığı farklı şekil ve görünümler ile ortaya çıkabilen bir hastalık da olabilmektedir. En sık karşılaşılan aşırı terleme rahatsızlıkları içinde ise bölgesel yani vücudun belli bir bölgesinde görülen kontrol dışı terleme durumları yer almaktadır.

Bunların dışında herhangi bir eylem yaparken aşırı terleme ya da yemek yerken, su içerken, konuşurken terleme gibi hastalık ve rahatsızlıklarda aşırı terleme hastalığı içinde değerlendirilen diğer konu başlıkları olmaktadır. Bu bağlamda herhangi bir tür aşırı terleme rahatsızlığına sebeple olacak etkenler tedavi öncesinde uzman doktorlar tarafından araştırılıp, ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır.

Terleme tedavisi öncesinde ya da geç teşhis gibi durumlarda ise aşırı terlemeye bağlı olarak vücut ve cilt üzerinde farklı olumsuz etkiler ve komplikasyonlar da görülebilmektedir. Tedavi sürecinin geciktirilmesine ya da terleme sorununun boyutunun çok ileri derecede olmasına bağlı olarak bu sorunlar meydana gelebilmektedir.

Ayrıca kişilerin genel sağlık durumları, kilo, boy ve yapısal özellikleri gibi etmenlerde oluşturabilecek olumsuz etkilerin varlıklarını arttırabilen unsurlar olarak kabul edilmektedir.

Bu bağlamda aşırı terleme hastalığına bağlı olarak gelişebilecek bazı olumsuz durumlar ise şu şekilde sıralanabilirler;

  • Cilt üzerinde egzama hastalığı başlaması
  • Cilt ve deride döküntü yaraların oluşması
  • Özellikle yoğun terleme görülen bölgelerde mantar oluşumları
  • Psikolojik olumsuz duyguların oluşabilmesi


Terleme Hastalığı Belirtileri

Terleme tedavisi ve tedavi seçenekleri aynı zamanda tedavi sonrası uygulamaların başlangıç noktalarının ilki ise Hiperhidroz yani aşırı terleme hastalığına bağlı olarak ortaya çıkabilen belirtiler olmaktadır. Her hastalık ve sağlık sorunu gibi bu rahatsızlıkta kendine özel ve genel bazı belirtiler ve semptomlar ortaya koyabilmektedir. Bu bağlamda görülen belirtiler ve semptomların uzun süreli olarak devam etmesi ciddi bir rahatsızlığın ortaya çıkabileceğine dair önemli işaretler olarak sayılabilmektedir.

Bu sorunları yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden konunun uzmanı olan doktorlara başvurmaları, herhangi bir hastalığın erken tanı ve teşhisi için oldukça fazla önem taşıyabilmektedir. Ayrıca yine hastalığın başarılı bir şekilde tedavi  edilebilmesi açısından da belirtilerin dikkatle takip edilmesi son derece önem taşımaktadır.

Terleme tedavisi öncesinde ortaya çıkan hastalığın  tanımlanabilmesi için de birer öncül olan belirtiler şu şekilde sıralanabilirler;

  • Özellikle farklı bölgelerde görülen ve uzun süren aşırı terleme durumları
  • Kısa aralıklarla meydana gelen şiddetli terleme durumları
  • Terleme durumlarında belirli bir oranın ve simetrinin meydana gelmiş olması
  • Uyurken herhangi bir  aşırı terlemenin konuşmaması

Bu unsurlar genel anlamda bölgesel aşırı terleme hastalığının öncülleri ya da belirtileri olarak da kabul edilebilmektedir. Hastalara aşırı terleme teşhisi konulabilmesi için bu belirtilerin bir kaçının ve aynı zamanda uzun süre devam eden terleme ataklarının da bir arada bulunması gerekebilmektedir.Terleme Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Terleme tedavisi konunun uzmanı olan hekimler tarafından farklı teknikler, cihazlar yöntemler ya da ilaçlar kullanılarak yapılabilmektedir. Bu noktadaki en önemli aşamalardan birisi ise kişiye tam olarak terleme hastalığının ya da aşırı terleme hastalığının tanısının konulabilmesi olmaktadır. Bu aşamadan önce akut ya da farklı nedenlere bağlı olarak gelişen aşırı terleme durumlarının da ortaya çıkarılması önem arz edebilmektedir.

Tanı koyabilmek ve teşhisi uygun bir şekilde verebilmek için ise farklı unsurların aynı anda ve birbirleriyle olan ilişkileri bakımından değerlendirilmeleri de gerekmektedir. Ayrıca aşırı terleme tanısı konulan kişinin genel olarak hastalık ve sağlık öyküsü de uzmanlar tarafından dikkate alınıp, araştırılıp, incelenmektedir.

Terleme tedavisi öncesinde özellikle bölgesel meydana gelebilen Hiperhidroz durumlarında herhangi başka bir ek tetkik ya da test yapmak genel olarak çok tercih edilmemektedir. Fakat aşırı terleme sorunu vücudun geneline yayılmış ve uzun süreler boyunca da devam etmekte ise bu noktada farklı  test ve tanı kiti uygulamaları da yürürlüğe sokulabilmektedir.

Özellikle vakalarda kişilerden tansiyon, kilo ve farklı sağlık ölçütlerinin bilgileri alınabilmektedir, bu sayede insanların farklı bir nedene bağlı olarak mı yoksa akut olarak mı bu sorun yaşadıkları da ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. Devamında ise seçilen en uygun tedavi şekli ya da şekilleriyle hastalığın ortadan kaldırılması ve tekrarlamaması sağlanmaya çalışılmaktadır.Terleme Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Terleme tedavisi tam tanı konulduktan ve teşhis uzman tarafından onaylandıktan sonra gelinen aşama olarak ifade edilmektedir. Bu aşamada ise en önemli nokta hastaların sahip olduğu hastalığın bölgesel ve geçici mi yoksa genele yayılmış ve uzun süre etkili olan bir terleme hastalığı mı olduğu noktası olmaktadır. Bu uygulanacak tedavinin bütün genel hatlarını etkileyebilen öneme sahip olabilen bir konu başlığı olarak kabul edilmektedir.

Bu aşamadan sonra bölgesel vücut terlemelerinde ise ilaca ve çeşitli tekniklere dayalı tedavi seçenekleri kullanılmaktadır. Bazı vakalarda ve bölgesel aşırı terleme durumlarında ise hekimler tarafından operasyonel yani cerrahi tedavi seçenekleri de uygulanabilmektedir. Özellikle bölgesel görülen hastalıklarda ilaçlar ve farklı etkileşimli yöntemlerle tedavi aşamalarına başlanmaktadır.

Terleme  tedavisi için kullanılan farklı bir tedavi yöntemi de Botoks uygulamaları olabilmektedir. Botoks yöntemi ile yapılan terleme tedavileri özellikle el içleri, ayak tabanları ve koltukaltı merkezli aşırı terleme durumlarında da işe yarayabilen tedavi seçenekleri arasında sayılmaktadır. Yine başta koltukaltı vücut bölgeleri olmak üzere uzun süre devam eden ve geçmeyen aşırı terleme durumlarında ise o bölgedeki sinir uçlarını yönelik ameliyatlar gerçekleştirilebilmektedir.

Yapılan cerrahi işlemlerin en ileri seviyelerinden biri ise koltuk altlarında yer alan ve terlemeye yol açan ana etken olan ter bezlerinin cerrahi müdahalelerde alınması işlemleri olabilmektedir. Bunun dışında geliştirilmiş farklı tür cihaz ve araçlarla da kişilerin sahip oldukları bu rahatsız edici hastalığın tedavisi sağlanmaya çalışılmaktadır.

Deri Kistlerinin Alınması, Çocuklarda Ürtiker (Kurdeşen), Sivilce ve Akne Tedavisi, Ben Aldırma

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp