Spina-Bifida-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Spina Bifida


Spina Bifida

Spina bifida hastalığı bebeklerde bulunan ayrık omurga hastalığı olarak bilinmektedir. Bu hastalığın anne karnında iken başlayıp gelişmesi mümkündür. Ayrıca Türkiye’de her 1000 bebekten 3’ünde görülebilen bir rahatsızlık olarak öne çıkmaktadır.

Spina Bifida 2022

Spina Bifida Nedir?

Spina bifida hastalığında açık kalan sinirler ve boşlukları omurların arasından çıkması nedeni ile bebeğin sırt kısmında yumru oluşturmaya başlamaktadır. Vücutta tüm işlemleri yöneten mekanizmaya zarar veren bu durum neticesinde bebekte henüz küçük yaşlarda dahi sorunlar gözlemlenmektedir.

Genellikle oluşan yumru sonrasında çocuklarda felç kalma durumu çok yüksektir. Aynı zamanda çocuğun tüm işlevsel faaliyetlerinde başarılı olamayışı gözlemlenmektedir. Bağırsak ve mesane problemleri oluşturan Spina bifida beraberinde hidrosefali ve ileriki dönemde skolyoz adı verilen hastalıkları başlatmaktadır.

Spina bifida hastalığının en önemli oluşum sebepleri arasında annelerin gebelik dönemlerinde kullanması gereken folik asit olarak öne çıkmaktadır. Yetersiz alım veya kullanılmayan durumlarda ayrık omurga hastalığı oluşabilmektedir. Sinir sistemi mekanizması açısından gerekli olan folik asit bu açıdan büyük rol oynamaktadır. Kan ve ultrason testleri ile saptanabilen bu durum gebelik sürecinde anlaşılması mümkün olabilmektedir.

Spina bifida rahatsızlığı ile doğan bebeklerin ilk 35 saat içinde ameliyat edilmesi halinde yaşanabilecek diğer olumsuz durumlardan ve Spina bifida hastalığından tamamen kurtulmak mümkün olmaktadır.


Bu hastalığı takip eden nöroloji bölümleri ve rehabilitasyonlar hastalığın çok çeşitli evrelerini de inceleyerek tedavi sunmaktadır.

Ameliyatlar sayesinde kısmi anlamda veya tamamen düzelebilen sorunun tümü sonrasında oluşabilecek durumları da engellemektedir. Engellenmediği takdirde ayakta durmada zorluk çekilmesi, gaita ve idrar kaçırma gibi sorunlar gözlemlenmeye başlamaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuSpina Bifida Nedenleri

Spina bifida nedenleri arasında tek bir neden olmadığı gibi tam anlamıyla bir şey belirtmek doğru olmayacaktır. Fakat hekimlerin tecrübeleri ve araştırmalar neticesinde gebelik dönemlerinde folik asit kullanılması Spina bifida rahatsızlığını önlemektedir. Bu nedenle folik asit kullanılmadığı takdirde Spina bifida oluşmaktadır.

Aynı şekilde gebelik döneminde kullanılan bazı ürünler, ilaçlar da sorun oluşturabilmektedir. Bunun dışında hastalığın oluşmasını tetikleyen bir durum olarak yorumlanan diyabet hastalığı da bebeklerde ayrık omurga oluşumu açısından problem yaratabilmektedir.

Beraberinde kilo problemi olan kadınlar Spina bifida rahatsızlığı olan bebek doğurması mümkün olabilmektedir. Bu nedenle gebelik dönemlerinde folik asit kullanımı çok önemli rol oynamaktadır. Ayrıca doktor kontrollerinizi de düzenli yaptırmanız gerekmektedir. Doğum sonrası başlayacak olan zor dönemler can sıkıcı olmaması nedeniyle düzenli folik asit kullanımı ve hekim kontrolleri önemli yer tutmaktadır.Spina Bifida Tanı Yöntemleri

Spina bifida tanı yöntemleri genel olarak gebelik döneminin ikinci üç aylık bölümünde yapılan tarama testleri doğrultusunda tespit edilmektedir. Ayrıca ultrason, kan testleri ve gerekli görüldüğü taktirde amniyosentez yöntemi Spina bifida hastalığının tanısını koymak açısından yeterlidir.

Toplamında üçlü test sonrasında yapılan tetkiklerde AFP değeri normal seviyenin üzerinde çıkmışsa bebeğin Spina bifida rahatsızlığına sahip olduğu saptanmaktadır. İleriki dönemde çok zorluk yaşatabilen ayrık omurga hastalığı, bebeğin hayatını tümden etkilemekte ve zorluk oluşturmaktadır.Spina Bifida Tedavi Yöntemleri

Spina bifida rahatsızlığına sahip olan bebeğin doğumuna karar verilme sonrasında doğum zamanının hemen sonrası ve 36 saat içinde yapılması gereken en önemli işlem ameliyat olarak bilinmektedir. Bu esnada yapılacak ameliyat ilerleyen dönemde oluşabilecek birçok rahatsızlığın önüne geçmektedir. Ayrıca doğumuna karar verilmesinin nedeni bebekte oluşabilecek ve beklenen öngörüleri ortadan kaldırma amaçlı yapılmaktadır.

Spina bifida rahatsızlığı tam anlamıyla tanısı konulduğu vakit hekim kararı neticesinde doğum sürecini doldurmamış bebekler alınabilmekte ve ameliyatları yapılabilmektedir. Bu ameliyat esnasında meningoseli işlemi de yapılmaktadır. Meningoseli omurilik ve çevresini koruyan bir zar görevi görmektedir. Çıkan omuriliğin yerine gelmesi açısından önemli rol oynayan meningoseli, omuriliğin tekrar yerine konulması sonrasında açığı kapatmaya yaramaktadır.Spina Bifida Hastalığının Aşamaları

Spina bifida rahatsızlığında erken davranılması çok önemli bir adım sayılmaktadır. Çünkü tedavisi yapılması gereken başlamış bir rahatsızlık türünün erken müdahale edilerek tedavi edilmesi başlayan rahatsızlığı tümden bitirebilmektedir. Spina bifida hastalığı için önemli 3 aşama şu şekilde belirtilmektedir.

  • Erken müdahale açısından erken tanı konması
  • Tanısı konulmuş bebeklerde acilen doğum işlevinin gerçekleştirilmesi ve oluşabilecek tüm olumsuz durumların önlenmesi ve sistemli çalışılması
  • Tedavisi erken süre zarfında yapılmış bebeklerin tedaviden sonraki sürede takip edilmesi

Sayılan bu aşamalara hekim kararı sayesinde farklı durumlarda eklenebilmektedir. İnsan hayatının doğumdan itibaren etkileyen bir rahatsızlık türü olduğundan Spina bifida mutlaka takip edilmesi gereken ve tedavi olunması şart olan rahatsızlık olarak bilinmektedir. Ayrıca erken yapılan her müdahale çocuğun yaşama kazandırılmasını sağlayacağı gibi aynı zamanda da çocuğun yaşayabileceği hastalıkları ve ileri boyutlara ulaşabilen rahatsızlıkları da engellemektedir.Spina Bifida ve Anne Karnında Yapılan Cerrahi İşlem

Spina bifida rahatsızlığı genellikle bebeğin anne karnında iken oluşan bir sorun olarak gözlemlendiği için anne karnında cerrahi işlem yapılması mümkün olan bir ameliyata da teşvik etmektedir. Bu ameliyat türüne fazla rastlanmadığı için yaygınlık kazanmadığı da bir gerçektir. Fakat yapılacak ameliyatta anne karnı cerrahi işlemle açılarak omurilik üzerindeki açıklık kapatılmaktadır. Bu işlem rahim alanına girilmesi şeklinde ilerlemektedir. Yapılması uygun görülen süre ise bebeğin 26. Haftası olarak bilinmektedir. Gelişmeye başlayan kemik yapısında sorunlar oluşmaması için bu cerrahi işlem gerekli görülmektedir.Spina Bifida Rahatsızlığının Oluşturduğu Durumlar

Spina bifida rahatsızlığının oluşturduğu birçok durum bebeğin doğum sonrasında gelişim ve büyüme derecesi ile gözlemlenmektedir. Erken tanı koyulmamış veya dikkate alınmamış Spina bifida rahatsızlığı bebeklerde ilk olarak ayrık omurga çıkıntısı oluşturmaktadır. Yaş ilerledikçe veya bebek büyüdükçe ortaya çıkabilecek olası durumlar şu şekilde belirtilmektedir.

  • Yürüme bozukluğu
  • Hareket kısıtlılığı
  • Motor becerilerini kullanamama
  • İdrara sık çıkma isteği veya idrarını kaçırmaya başlama
  • İleride yaşanabilecek skolyoz hastalığı

Yukarıda sıralanan olası durumların tümü aslında Spina bifida rahatsızlığında beklenen durumlar olarak bilinmektedir. Bu nedenle gebelik döneminde çekilen ultrason ve kan testleri bu hastalıkta önemli rol oynamaktadır. Çekilen her ultrason bebeğin sağlık durumunu gösterdiği gibi aynı zamanda da hayati bir tehlike olup olmadığının da habercisi sayılır.

Spina Bifida Ameliyat Sonrası

Spina bifida tüm hayatı etkileyen bir hastalık türü olduğundan hastanın hayat boyu izlenmesini gerektiren bir rahatsızlık olarak bilinir. Spina bifida ameliyatı yapılmasının ardın belirli aralıklarda hekim kontrolleri şarttır. Yani ameliyat oldubitti diye bir şey olmamakla birlikte tam tersi çocuk yakından takip edilerek durumu sürekli kontrol altında tutulmaktadır.

Çocuk beyin cerrahisi, nörolog, nefroloji ve çocuk ürolojisi Spina bifida rahatsızlığı yaşayan çocukları muayene etmektedir. Kontrollerin 4 ayda bir yapıldığı bu hastalıkta ameliyat sonrasındaki zamanda önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü dikkatten kaçan her durum farklı bir soruna yol açabilmektedir. Özellikle beyin sistemi ve beyincikte ilave problemlere yaratabilen bir hastalık olduğu için ameliyat sonrasında her 4 ayda bir çocuğun kontrol ettirilmesi gereklidir.

Ayrıca bu kontrollerin tek bir hekim tarafından da yapılıp takip edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle belirtilen tıp bölümlerindeki uzman hekimlerin kontrol etmesi ve bifida poliklinikleri Spina bifida hastalığı yaşayan çocuklar açısından çok önemli yer tutmaktadır.

Trigeminal Nevralji, menenjit, Hipofiz tümörleri, Çocuk Nöroşirurjisi, Beyin Pili

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp