Solunum-Yetmezligi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Solunum Yetmezliği


Solunum Yetmezliği

Solunum yetmezliği hastalığı genel anlamda akciğerlerin aldığı oksijen seviyesi miktarını dışarı karbondioksit olarak verememesi olarak tanımlanmaktadır. Vücutta biriken karbondioksit seviyesi kana karışarak asitli bir hal oluşturmaktadır. Bununla birlikte vücutta bulunan sıvılarda asitli hale gelmektedir. Solunumsal asidoz oluşması nedeniyle ortaya solunum yetmezliği rahatsızlığı çıkmaktadır.

Solunum Yetmezliği 2022

Solunum yetmezliği rahatsızlığı iki şekilde incelenmektedir. Kendi içinde ikiye ayrılan solunum yetmezliği şu şekilde özetlenmektedir.

 • Tip 1 hipoksemik olarak adlandırılan solunum yetmezliği kan orantısındaki oksijen miktarının yetersiz hali olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Tip 2 hiperkapnik olarak adlandırılan solunum yetmezliği kan dolaşımlarında yer alan fazla karbondioksit miktarı ile oluşması şeklinde ortaya çıkmasıdır.

Yukarıda yer alan her iki durum neticesinde de solunum yetmezliği oluşmaktadır. Ayrıca her iki durum aynı anda da görülebilmektedir. İki durumun aynı anda yaşanması sonucunda çok ciddi olarak gözlemlenen sorunlar oluşabilmektedir.


Çeşitli risk faktörleri solunum yetmezliği rahatsızlığını oluşturma konusunda ilk nedenler arasında görülmektedir. Solunum yetmezliği hastalığı son dönemde gelişen korona virüs nedeniyle de hızla yükselmektedir. Bu nedenle bulaşıcı virüslere karşı sağlam bünyeye sahip olunması ve her daim bağışıklık sisteminin güçlü tutulması önemli rol oynamaktadır. Beraberinde ise bu hastalığı tetikleyici en önemli durumlardan biri de sigara kullanımı olarak bilinmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuSolunum Yetmezliği Nedir?

Solunum yetmezliği çeşitli hastalıklar ve virüsler nedeniyle oluşabilen ve kişinin yaşam tarzı ile bütünleşmiş olduğu bilinen rahatsızlık olarak adlandırılır. Halk arasında nefes tıkanması veya nefes darlı olarak ifade edilen bu durum genel olarak solunan havanın dışarı normal seviyede atılamaması olarak ifade edilmektedir.

Akciğerlere giren oksijenin karbondioksit miktarını atamaması sonucunda ise solunum yetmezliği oluşmaktadır. Kendi içinde ikiye ayrılan solunum hastalığı aynı anda iki kısmı da vücutta barındırabilmektedir.

Solunum yetmezliği rahatsızlığına sebebiyet oluşturacak bazı hastalıklar vardır. Fakat yaşam tarzı ve kişinin kullandığı zararlı maddelerde solunum rahatsızlıklarını öne çıkarabilmektedir. Bu yüzden hayatınızla ilgili önem arz eden konularda daha duyarlı davranışlar sergilemeniz gerekmektedir.

Özellikle sağlığa zarar veren maddelerin kullanımında çok daha dikkatli davranmanız şarttır. Çünkü sigara kullanan kişilerin çocuklarında dahi solunum yetmezliği görülebilmektedir. Bu durum kendinizle birlikte çocuğunuza da zarar verdiğinizin açık göstergesi sayılır. Tip 1 ve tip 2 olarak adlandırılan solunum yetmezliği tahribatı KOAH, astım, zehirlenme, akciğer ödemi, korona virüs, zatürre, Bronşiektazi ve akciğer hastalıkları nedeniyle oluşabilmektedir. Genel olarak nedenleri daha geniş durumlara bağlı olarak ilerleme gösterebilmektedir. Kan ve vücut yapısındaki oksijen seviyesinin yetersiz kalmaya başladığı anlarda karbondioksit miktarı artışa geçer. Biriken karbondioksit nedeniyle solunum yetmezliği meydana geldiği bilinmektedir.Solunum Yetmezliği Nedenleri

Solunum yetmezliği nedenleri arasında belli başlı pek çok farklı sebep ortaya çıkabilmektedir. Özellikle geçmişe dayalı araştırmalarda bazı hastalıklar önemli rol oynuyorken gündemdeki yerini uzun süredir koruyan ve hızlı bulaştığı bilinen korona virüs etkisi de nedenleri arasında yer aldığı bilinmektedir.

Kişinin günden güne yaşamsal faaliyetlerini düşüren bu hastalığın pençesine düşmüş kişilerin büyük çoğunluğu yaşam savaşında olumsuz sonuçlar almaktadır. Bu nedenle çok önemli ve ciddi bir hastalık olarak bilinmektedir. Kendi içinde ikiye ayrılan bu hastalığın nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır.

Tip 1 olarak adlandırılan hipoksemik tarzı solunum yetmezliği nedenleri:

 • Pnömoni, astım, akciğer hastalıkları ve KOAH
 • Pulmoner ödem oluşması
 • Obezite hastalığı
 • Korona virüs rahatsızlıkları

Tip 2 olarak adlandırılan hiperkapnik tarzı solunum yetmezliği nedenleri:

 • Çeşitli ilaç zehirlenmeleri
 • İleri derece astım hastalığı
 • Akciğer hastalıkları
 • Beyin ve omurilik hastalıkları
 • Kas hastalıkları
 • Akciğerlerde oluştuğu bilinen ödemler

Solunum yetmezliği rahatsızlığı her iki tip kısımda da görülmektedir. Ayrıca aynı anda da görülmesinden dolayı kişiyi ciddi derece de etkileyen bir rahatsızlık olarak nitelendirilmektedir. Hastaların belirgin şikâyetlerinde nefes alamama veya boğulacakmış gibi bir his oluşturması bu hastalığın önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Yukarıda sıralanan nedenler haricinde kişinin yaşam tarzı da rol oynamaktadır. Bu bakımdan belirlenen diğer yaşamsal nedenler şöyle açıklanmaktadır.

 • Sigara kullanımı
 • Metal, kâğıt ve maden işçiliği yapma
 • Radyasyon
 • Kimyasal temizlik ürünleri

Belirtilen bu nedenler çeşitli akciğer hastalığı oluşturmasından dolayı solunum yetmezliği hasarını da oluşturmaktadır. Bu nedenle hastaların yaşam şekli de bu hastalıkta önemli konulardan biri sayılmaktadır.Solunum Yetmezliği Belirtileri

Solunum yetmezliği kandaki oksijen miktarının yetersiz kalması olarak adlandırılmaktadır. Oksijen seviyesi düşüşe geçtiği vakit kişide solunum yetmezliği ile ilgili şu belirtiler meydana gelmektedir.

 • Nefes darlığı başlaması
 • Siyanoz
 • Kalp atışında hızlılık
 • Hırıltılı konuşma şekli ve beraberinde gelişen öksürük
 • Baş ağrısı, panik atak, uyku bozukluğu, bayılma hissi
 • Nöbet geçirme, yüksek tansiyon başlaması ve titreme
 • Kafa karışıklığı başlaması veya konsantre bozukluğu

Yukarıda belirtilen durumlara ek olarak farklı semptomlar da eşlik etmektedir. Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterir. Çünkü solunum yetmezliğine sebep olan farklı bir hastalık varsa aynı anda farklı durumlar da öne çıkabilmektedir. Örneğin; korona virüs nedeniyle oluşan solunum yetmezliğinde bazı kişilerde yüksek ateş görülürken bazılarında bu durum hiç yaşanmamaktadır. Bu yüzden genel belirtiler baz alınarak hastalığın teşhisi yapılmaktadır.Solunum Yetmezliği Tanı Yöntemleri

Solunum yetmezliği tanı yöntemleri öncesinde ilk olarak hekim tarafından hastanın fiziki anlamda muayenesi yapılmakta ve tıbbi geçmişi dinlenmektedir. Hastanın yaşadığı belirtiler neticesinde hekim kararıyla bazı tanı yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemler şu şekilde öne çıkmaktadır.

 • Kandaki mineral seviyesi ve oksijen seviyesini ölçmek anlamında artelyal gazı testi yapılır.
 • Kandaki oksijen ve karbondioksit seviyesini anlayabilme amaçlı kan tetkiki yapılmaktadır.
 • Akciğer hastalıklarından kaynaklı bir durum olup olmadığını anlamak açısından akciğer röntgeni çekilmektedir.
 • Akciğer anatomisini tam olarak anlamak açısından bilgisayarlı tomografi çekimi yapılmaktadır. Bu çekim sayesinde daha ayrıntılı bakılabilmesi de mümkündür.
 • Solunum yetmezliğine sebep olan bazı hastalık türlerinin olup olmadığına bakmak açısından solunum testleri yapılmaktadır. Özellikle astım veya KOAH hastalıklarında sık yaşanan bir durum olmasından dolayı solunum testleri tanı yöntemleri arasında çok önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir.

Yukarıda sıralanan tanı yöntemleri solunum yetmezliği rahatsızlığının başlaması nedeniyle uygulanan tanı yöntemleridir. Solunum yetmezliği rahatsızlığına neyin sebep olduğu bulunduğu vakit hastanın iyileşme süreci de hızla başlayacaktır. Bu nedenle uygulanan yöntemler hem erken teşhis açısından hem de var olan rahatsızlığı bitirmek açısından büyük bir adım sayılır.Solunum Yetmezliği Tedavi Yöntemleri

Solunum yetmezliği tedavi yöntemleri arasında öncelik olarak hastanın mevcut halde kullandığı zararlı madde kullanımlarını bırakmasıyla başlamaktadır. Genel olarak tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Solunum yolu tıkanıklığını giderme açısından hekimin vereceği bazı ilaçlar
 • Oksijen tedavileri veya ozon tedavisi
 • Non-invazif ventilasyon sayesinde hastanın yüzüne maske şeklinde takılan uygulamadır. Bu sayede solunum hareketleri ölçülmektedir.
 • Mekanik ventilasyon uygulanması sayesinde hastanın belli bir bölgesi cerrahi delik açılması işlemi olarak uygulanmaktadır.

Yukarıda sıralanan durumlar solunum yetmezliği tedavilerinde uygulanan yöntemler olarak bilinmektedir. Fakat durum ciddiyetini arttırmış bir seviyede ise geç kalınması nedeniyle yaşam savaşını kaybeden birçok insan sayısı hayli yüksektir. Bu yüzden bağışık sistemini güçlendirmek, açık havada spor yapmak ve sigara kullanmamak kişinin kendisine yapacağı en önemli takviyeler olarak bilinmektedir.

Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Trakeobronkomalazi, Pulmoner Hipertansiyon

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp