Skolyoz-Omurga-Eğriliği-Nedir-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Skolyoz Nedir?

Skolyoz Nedir?

Skrolyoz eğriliği ya da diğer adı ile omurga eğriliği, omurganın sırt ve bel bölgesinin yana doğru eğilmesi durumudur. Skolyoz oldukça ciddi bir hastalıktır ve dikkatli bir şekilde tedavi edilmesi gereklidir. Skolyoz teşhisi, yüzde 80 oranında gelişme çağındaki çocuklarda görülmektedir.Skolyoz hastalığının oluşma nedeni kesin olarak bilinmemektedir fakat son yıllarda yapılan araştırmalarda doğum sonrası oluşan komplikasyonların ve genetik faktörlerin skolyoz oluşumuna neden olduğu düşünülmektedir. Skolyoz, omurganın sağa ya da sola eğrilmesinde olduğu gibi kendi etrafında dönmesi sonucu da oluşmaktadır.

Whatsapp Üzerinden Bilgi Alabilirsiniz.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz belirtileri erken dönemlerde anlaşılamayabilir. Skolyoz kız ve erkek çocuklarının gelişme döneminde daha kolay teşhis edilebilir ve tedavi uygulanmaya başlanabilir. Skolyoz, kişilerde şikayet durumu oluşturmadığı için fark edilemez. Skolyozun başlıca belirtileri:

  • Omurganın yana doğru eğriliği,
  • Nefes darlığı ve yorgunluk,
  • Sırt ve bel ağrısı,
  • Omuz ve kalçanın simetrik olarak durmaması,
  • Omurganın yan ve öne doğru eğriliği,

Omuzlardan birinin öne doğru ilerlemesi başlıca belirtiler arasındadır.

Skolyoz Tanısı Nasıl Konulur?

Skolyoz tanısı için mutlaka doktor kontrolü gereklidir. Muayene sırasında çocuklara bakan doktorlar, omurgada yer alan asimetriyi fark edebilir. Aile hekiminin fark etmesi durumunda fizik tedavi rehabilitasyon ya da hastaneye sevk edilerek detaylı olarak muayene yapılır.


Skolyoz tanısının konulması için ilk aşamada röntgen çekilir. Bu sayede tanı doğrulama ve eğrilik noktasının tespit işlemleri yapılır. 6 aylık aralıklarla skolyoz röntgeni çekilir ve skolyoz durumu sürekli takip edilir. Radyografi sayesinde teşhis doğru ve sağlıklı bir şekikde konulmaktadır.

Whatsapp Üzerinden Bilgi Alabilirsiniz.
Whatsapp Üzerinden Bilgi Alabilirsiniz.

Skolyoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Skolyoz tedavisi için erken teşhis konusu büyük önem taşımaktadır. Skolyoz kendi kendine düzelen bir eğrilik değildir. Cerrahi müdahale kapsamına girip girmeme konusu eğrilik derecesi ile ilişkilidir.
Cerrahi müdahale olmayan durumlarda uygulanan tedavi yöntemleri:

  • Skolyoz korsesi kullanımı,
  • Skolyoz egzersizleri,
  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları,
  • Yoğunlaştırılmış skolyoz rehabilitasyonu yöntemleri uygulanmaktadır.

Skolyoz derecesinin 50 derece ve üzeri olduğu durumlarda cerrahi müdahale gereklidir. Cerrahi müdahale sonrası uygulanan fizik tedavi yöntemleri ile skolyoz tamamen iyileşmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Yorum Yapın

Eposta adresiniz gösterilmeyecektir. İşaretli alanların doldurulması gereklidir *


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp