Sivilce-ve-Akne-Tedavisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Sivilce ve Akne Tedavisi

Sivilce ve akne tedavisi hemen her yaştan insanın karşılaşabileceği fakat belli yaşlarda daha yaygın olarak görülebilen sivilcelere neden olan akne yapılarının tedavisi olarak tanımlanmaktadır. Kişilerin hormonsal durumlarından daha farklı birçok nedene bağlı olarak bu sorunu yaşamam ihtimalleri bulunmaktadır. Akne ya da bilinen diğer ismi ile sivilce sorunları temel olarak ise bir cilt ve deri rahatsızlığı olarak tanımlanmaktadır.

Bu doğrultuda ise uygun yöntem ve tekniklerle tedavi edilmeleri yollarına gidilmektedir. Sivilce insanlar arasında en sık görülen cilt sorun ve rahatsızlıkları içinde yer alan problemlerden bir tanesi olarak belirtilmektedir. Bu durumda toplumlarda çoğu kişinin bu sorunla sıklıkla karşılaşma ihtimali olduğunu göstermektedir.Sivilce Nedir?

Sivilce ve akne tedavisi ve tedavi seçenekleri kişilere ve oluşan cilt sorunlarının nedenlerine göre her zaman farklılık gösterebilmektedir. Bu kapsam altında temel noktaların başında ise akne yapılarına ya da bunlara bağlı olarak gelişen sivilce sorunlarına hangi nedenlerin yol açtığı olmaktadır. Tanı işlemleri ise bu noktada tedavi öncesi bu durumları ortaya çıkarmakta ve hastaların en etkin ve faydalı tedavi yöntemine yönlendirilmelerine olanak vermektedir.

Sivilce sorunun tıbbi olarak tanımlamasında ise, kıl kökü ve yağ bezlerinin tıkanması sonucu oluşan cilt problemleri tanımı genel olarak kabul görmektedir. Yine sivilce ile sonuçlanabilecek akne problemlerine neden olan farklı etkenlerde bulunmaktadır. Bu etkenlerden bazı durumlarda bir tanesi bazı zamanlarda ise farklı çeşitleri aynı anda kişilerde bulunabilmektedir.

Sivilce ve akne tedavisi öncesinde ve sonrasında ise kişilerin uzmanların ve doktorların belirttikleri özel durumlara dikkat etmeleri de önerilmektedir. Yine bazı cilt yapılarının aşırı derece de nemli olmaları durumu da sonuç olarak ölmüş deri hücrelerinin deri katmaları arasında kalmasına neden olmaktadır.

Bu durumda çoğu zaman cilt üzerinde farklı tür sivilce ve benzeri sorunların doğmasına yol açabilmektedir. Sivilce ya da akne oluşmasına zemin hazırlayan ya da bu süreci hızlandıran sebepler ise genel olarak farklı kategoriler altında incelenmektedir. Burada önemli noktalardan bir tanesi de bu sebeplerin temel olarak kaynaklanma ve ortaya çıkma sebepleri olarak ifade edilmektedir.

Sivilce ve akne tedavisi süreci ve sonrasında en olumlu sonuçların alınması açısından genel olarak bu cilt rahatsızlıklarına neden olan sebeplerinde bilinmesi önemli olmaktadır.

Genel anlamda sivilce ve akne oluşumuna neden olan bazı faktörler ise şunlardır;

 • Hormonsal nedenler ve bazı hormon salınımları
 • Cilt dokusunun aşırı derecede yağ oluşturması
 • Deri gözeneklerinin ölü cilt hücreleri tarafından tıkanması
 • Uygun olarak temizlenmemek cildin kirli bırakılması
 • Aşırı derece de sigara ve tütün ürünleri kullanımı
 • Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak
 • Cildin çok fazla nemlenmesi
 • Ergenlik dönemi vücut aktiviteleri
 • Gebelik
 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • Doğum kontrol ilaçları
 • Stres ve aşırı gerginlik
 • Cilt yapısına bağlı nedenler

Sivilce ve Akne Tedavisi Bilgi FormuSivilce ve Akne Belirtileri

Sivilce ve akne tedavisi öncesi bu cilt rahatsızlığının belirtilerinin izlenmesi de son derece önemli bir başka ayrıntıyı oluşturmaktadır. Sivilce ya da aknenin belirtileri ise özellikle bu rahatsızlığın tedavisi için seçilecek olan yöntemlerin tespiti içinde önemli bir dayanak noktası olmaktadır. Kişilerin hangi neden ya da nedenlere bağlı olarak bu cilt hastalığını geçirdikleri konusunda koyulacak ilk tanı noktasında da yine sivilce belirtileri uzmanlar tarafından dikkate alınmaktadır.

Yine akne ya da sivilce oluşumları öncesi ve sırasında meydana gelen belirti ve işaretler bu rahatsızlığın şiddeti ve olası etkileri hakkında da bilgiler verebilmektedir. Kişilerin farklı yapılarda ciltlere sahip olması ve sağlık durumları arasında ki değişkenliklerde bu tür cilt sorunlarının farklı belirtiler ortaya koymasına olanak tanımaktadır.

Sivilce ve akne tedavisi ve tanı işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar ve diğer belirtiler ise farklı açılardan sıralanabilmektedir. Vücut ve cilt yapılarına bağlı olarak değişkenlik gösteren durumlar ve yine bunlara bağlı olarak uygulanan tedaviler de farklı sonuçlar verebilmektedir. Bu nokta altında genel olarak sivilce ve akne belirtileri ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Cilt üzerinde çıkan uç kısımları beyaz olabilen sivilceler
 • Farklı büyüklüklerde meydana gelebilen siyah nokta ve siyah nokta kümeleri
 • Genel olarak küçük olan kırmızı renkli yumru benzeri oluşumlar
 • Cildin yüzey kısmının alt tabakasında oluşan katı yapılı ağrı verebilen nodüller
 • Deri tabakasının yüzey kısmının alt tarafında oluşan içleri irinle dolu olan lezyon ve kistler
 • Cilt üzerinde oluşan kızarık ve hassas oluşumlar


Nasıl Uygulanır?

Sivilce ve akne tedavisi ve tedavi seçenekleri ise diğer cilt rahatsızlıklarında olduğu gibi farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı sivilce ya da akne sorunlarının temel nedenleri ise ergenlik dönemlerinde yaşanan durumlar ve vücudun yaşadığı hormon değişimleri olabilmektedir. Bu noktada bu dönemde kişilerin cilt yapıları içinde doğal olarak üretilen yağ miktarı çok fazla artabilmektedir.

Yağlanmaya bağlı olarak da cilt üzerinde farklı bölgelerde akne ve sivilce rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir. Sivilce ve cilt aknelerinin oluşmasında etkin rol oynayan dış kaynaklı etkenlerden bir tanesi de aşırı ve kontrolsüz olarak kullanılan kozmetik ürünleri olabilmektedir. Farklı sebeplere bağlı olarak gelişen bu cilt hastalıkları için ise yine uygulanan farklı tedavi edici teknik ve yöntemler de bulunmaktadır.

Sivilce ve akne tedavisi başlamadan önce uzmanlar öncelikle kişileri her anlamda analiz etmektedirler. Burada kişinin yaşı ya da genel fiziksel durumu gibi daha farklı birçok etken tedavi sürecinin planlanması açısından son derece önem taşımaktadır. Yine kişilerin kullandıkları zararlı maddeler veya beslenme alışkanlıkları gibi bireysel özellikleri de seçilecek tedaviyi ve tedavi sonrası işlemleri direk olarak etkileyebilmektedir.

Kişilere göre değişebilen bir durumda tedavi için bir ya da daha farklı yöntemin nasıl ve ne şekilde kullanılacak olması durumu olmaktadır. Yine tedavi süreleri için herhangi bir kesin tarih bulunmamaktadır. Fakat genel anlamda sivilce tedavi süreçleri belirli bir zaman dilimini kapsayan tedaviler olmaktadır.Tedavi Yöntemleri

Sivilce ve akne tedavisi olan ve çoğu vakada tedavinin başarılı ve olumlu sonuçlar verdiği bir cilt rahatsızlığı olarak kabul edilmektedir. Bu noktada tedavilerin başarılı bir şekilde işleyip yürüyebilmesi için ise hastalığa sahip olan bireylerin de tedavi sürecinde uyumlu olmaları önem taşımaktadır. Tedaviye destek amaçlı olarak sivilce ya da akneye sebebiyet verebilecek her türlü durumdan kaçınmak ise çok fazla önem taşıyan bir konu olarak görülmektedir.

Cilt rahatsızlıkları içinde farklı türleri ile önemli bir yeri olan bu sağlık sorununun medikal tedavi yöntemleri ise kesinlikle uzman kliniklerde ve uzman hekimler tarafından yapılmaktadır. Bu sayede soruna neden olan etkiler ortadan kaldırılmakta ve ilerleyen zamanlarda aynı rahatsızlıkların ortaya çıkması da engellenebilmektedir.

Sivilce ve akne tedavisi ve bu cilt hastalıklarının tedavileri için kullanılan bazı tedavi yöntemleri ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Antibiyotik içerikli ilaç tedavileri
 • Lazer tedavileri
 • Fototerapi uygulamaları
 • Cerrahi drenaj tedavi yöntemi
 • Benzoil peroksit ilacı ile tedavi uygulaması
 • Retinoid ilaçlarla yapılan tedaviler

Çocuklarda Ürtiker (Kurdeşen), Ben Aldırma


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp