Obezite.jpg


Şişmanlık (Obezite)

Tüm dünyada ve ülkemizde hızla artan ve hayatımıza giren bir hastalık olan obezite ( şişmanlık ) bızleri ne yazık kı sadece fiziksel olarak değil, kronik birçok hastalığa davet çıkararak metabolik açıdanda sıkıntıya sokmaktadır. Şişmanlık, besinlerle alınan enerji miktarı ile enerji harcanması arasındaki kronik dengesizliğe bağlı olarak vucut yağ kütlesinin, yağsız kütleye göre aşırı artması kaynaklı bir hastalıktır.

Şişmanlık (Obezite) 2022


Günümüzde Türkiye’de çok yüksek rakamlara ulaşmış her 3 kişiden birisi obez olmuştur. Obezite tedavi edilmesi gereken en önemli hastalık türklerınden olan ve tek tedavisi kişiye özel uygun bir beslenme programıyla diyet tedavisidir Şişmanlık ile birlikte kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, safra kesesi hastalıkları, bazı kanser türleri, kemik-eklem rahatsızlıkları, solunum rahatsızlıkları, adet düzensizlikleri, kısırlık gibi hastalıkların oluşum riski artmaktadır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Şişmanlık (Obezite) Nedenleri

  • Kalıtımsal faktörler.
  • Enerji alımı ve harcanmasındaki dengesizlikler.
  • Fiziksel aktivite azlığı.
  • Hormonal etmenler.


  Şişmanlık Saptanması

  Şişmanlığın teşhisinde birçok yöntem kullanılmaktadır Bunlar arasında en pratik yöntem Beden Kütle İndeksi (BMI) adını verdiğimiz formüldür. Bu formüle göre beden ağırlığınız hakkında bir fikir edinmek için ağırlığınızı (kg), boyunuzun metre cinsinden karesine (m2) bölüp aşağıda ki skalada hangi bölüme girdiğinize bakmanız yeterlidir BKI Ağırlık (kg) / Boy (m2)

  BKI DEĞERLERİ;

  • 18 9 kg/m2’nin altında olanlar – ZAYIF
  • 19-24 9 kg/m2’nın arasında olanlar – NORMAL
  • 25-29 9 kg/m2’nın arasında olanlar – TOPLU (HAFİF ŞİŞMAN)
  • 30-34 9 kg/m2’nin arasında olanlar – ŞİŞMAN (OBEZ) (SAĞLIK AÇISINDAN RİSKLİ !)
  • 35-uzeri olanlar – AŞIRI ŞİŞMAN (SAĞLIK AÇISINDAN ÇOK RİSKLİ)
  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp