Sigiller-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Siğiller


Siğiller

Siğiller ya da siğil olarak bilinen cilt üzeri oluşumları temel olarak HPV olarak isimlendirilen ve farklı türleri olan bir virüsün yol açtığı bir tür cilt hastalığı olarak tanımlanmaktadır.

Bu hastalığa nende olan HPV virüsü ise İnsan Papilloma Virüsü olarak tanımlanan son derece bulaşıcı özellikler taşıyabilen virüsler kategorisine girmektedir.

Siğiller 2023

Bu durumda doğal olarak siğil olarak tanımlanan deri ve cilt sorunun da bulaşıcı özellikler taşıması sonucunu doğurabilmektedir.

Bu cilt problemi genel olarak ise yaş grubu ya da cinsiyet ayrımı gözetmeksizin farklı gruplarda kişilerde de görülebilmektedir. Siğil ya da oluşan kitle ya da benzeri durumlar genel anlamda kişiler için ciddi ve hayati sonuçlar doğurmayan sağlık sorunları olarak kabul edilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenel Tanıtım

Siğiller insanların yaşamları sürecinde farklı zaman dilimlerinde yaşayabilecekleri bir sağlık sorunu olmaktadır. Bu oluşumlara neden olan virüs ya da virüs türleri ile temas eden çoğu kişi de siğil oluşumları meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra bazı durumlarda ise HPV virüsü almış olan kişilerde herhangi bir siğil olmamaktadır.

  • Siğil vakarlıyla ile hastanelerde Dermatoloji yani Cildiye bölümleri ilgilenmektedir.

Oluşan lezyonlu yapının durumuna, büyüklüğüne ve etki alanına bağlı olarak ise uzman hekimler bir tedavi planlaması yapabilmektedir. Siğillerin oluşabildikleri yani ortaya çıktıkları cilt bölgeleri de kişilerden kişilere göre farklılıklar taşımaktadır. Yine alt gruplara ve farklı çeşitlere ayrılan bu oluşumların vücudun farklı yerlerinde gözlenebilen çeşitleri de bulunmaktadır.

Siğiller için yapılan tanı ve tarama işlemlerinin ardından ise bu oluşan hastalıklı yapıların alınması için farklı tedavi işlemleri de uygulanmaktadır. Genel olarak ise oluşan bu virüs kaynaklı lezyon yapıları iyi huylu kitleler olmaktadır. Bazı siğil türleri haricinde kişilerin sağlıkları açısından hemen hemen hiç biri ciddi tehlikeler oluşturmamaktadır.

Farklı siğil çeşitleri ise yine insanların fizyolojik durumlarına göre kötü huylu birer kanser yapısına da evrilebilmektedir. Bu noktada ise bu gibi olumsuz durumların yaşanmaması için bu sorunu yaşayan kişilerin farklı belirtileri görmeleri durumunda bir uzmana başvurmaları önerilmektedir. Yine kişiler arasında hızlı bir bulaşma özelliği taşıyan siğil rahatsızlığı aynı insanın vücudu üzerinde de yayılım ya da dağılma gibi durumlarda ortaya koyabilmektedir.Siğil Nedenleri

Siğiller ya da daha yalın bir ifade ile siğil oluşumun meydana gelmesinin etkeni dışarıdan alınan bir virüs olan HPV virüsü olarak kabul edilmektedir. Bu noktada farklı siğil türleri tek bir virüs tipinden meydana gelmemektedir yani her virüs şekli farklı ve değişik türde bir siğil oluşumuna neden olabilmektedir.

Bu kapsam altında ise tedavi ya da gözlem aşamalarında siğile neden olan ana etkenin bilinmesi ise uzmanların çok önem verdiği konuların başında gelmektedir. Yine oluşan her değişik virüs tipi ise hem görünümü hem de yayılma alanı gibi konular bakımından da birbirinden farklı özellikler taşıyabilmektedir. Virüslerin etkileri ve kişiler üzerinde ki oluşumlarında insanların temel sağlık düzeylerinin de etkisi olduğu vurgulanmaktadır.

Siğiller meydana geldiği bölge de bazı durumlarda estetik açılardan da olumsuz görüntüler meydana getirebilmektedir. Kişiyi fiziksel sağlık açısından olumsuz olarak etkilemeyen çoğu siğil lezyon yapısı ise bu konu bakımından insanları rahatsız edebilmektedir. Özellikle ellerin üst bölgesinde ve parmaklarda meydana gelen oluşumlar ve yüz ve göz çevresinde ortaya çıkan siğiller için uygulanacak tedavi yöntemine de konusunda uzman doktorlar karar verebilmektedir.

Bu nokta altında siğili ortaya çıkaran neden olan HPV virüsünün en yaygın olarak görülen ve farklı siğil alanları oluşturan türleri ise, HPV-TİP 1-2-3-4-10-27-28 ve 58 tipinde ki virüs grupları olabilmektedir.Siğil Belirtileri ve Türleri

Siğiller farklı özellikleri ve temel etken olan etken virüs tiplerine göre şu şekilde bir gruplandırmaya tabi tutulabilirler;

  • Genital bölgede oluşan siğil yapıları, bulaşıcı olma potansiyeli yüksek olan siğillerdir ve genel olarak cinsel ilişkiler sırasında bulaşabilmektedirler.
  • İpliksi siğil oluşumları, özellikle gözaltları ve kenarlarında ortaya çıkabilen ipliğe benzeyen siğil çeşitleridir. Görülme durumu ise daha çok ilerlemiş yaştaki insanlarda olmaktadır.
  • Seboreik siğil, bu türde yine çoğunlukla yaşı ileri olan insanlarda görülmektedir ve birçok türe göre ise bulaşıcılık oranı çok daha az olabilmektedir.
  • Düz siğil kitleleri, birçok kişide ve her yaştan bireyde görülebilen siğil türleri içine girmektedir. Bu türler farklı renklerde meydana gelebilmektedir. Yine çoğunlukla bireylerin el, kol, uyluk ve yüz gibi cilt bölgelerinde ortaya çıkabilmektedir.

Siğiller ve siğil oluşumu gibi konular incelenirken ve tedavi seçenekleri belirlenirken dikkat edilen önemli detaylardan bir tanesi de bu yapıların çeşitleri yani türleri olmaktadır. Temel olarak ise oluşan siğil yapılarını meydana getiren virüs kendi içinde çok fazla alt türe yani çeşide ayrılmaktadır.

Farklı virüs tipleri ise farklı yapıları gereği değişik özellikler taşımaktadırlar, bu sayede ise siğil türleri de farklı şekillerde oluşabilmektedir. Yine bu rahatsızlık gruplandırılırken görüldüğü alan yani vücut bölgesi gibi konu başlıkları açısından da bir ayrıma tabi tutulmaktadır. Bu kapsam içinde oluşan siğil kitlesinin yapısı ve hangi tür olduğu uygulanacak tevdi yöntemini de temel olarak etkileyen bir husus olmaktadır.Tanı Yöntemleri

Siğiller ve bu cilt hastalıklarının tanı yöntemleri içinde uzman hekim ve sağlık personelleri farklı teknikler ve yöntemler kullanabilmektedir. Ayrıca bu deri yüzeyi oluşumları yani siğil yapıları belirli bir virüs kaynaklı lezyonlar oldukları için son derece bulaşıcı hastalıklar sınıfında kabul edilmektedir.

Bu bulaşmanın oluşması için ise çoğu zaman siğil olan bölgeye temas etmek yeterli bir neden olabilmektedir. Bu durum ise siğil sorunlarının kişilerde uzun süreler devam edebilen bir sağlık sorunu olmasına zemin hazırlayan bir etken olabilmektedir. Siğil kişinin kendi cilt yapısı üzerinde de hızlı bir yayılım gösterebildiği için kişilerin kendilerinin de bu konuya dikkat etmeleri önem arz etmektedir.

Siğiller tanıları konulduktan sonra farklı göstergelere bakılarak değerlendirilen ve ona göre tedavi yöntemi seçilen sorunlar olmaktadır. Siğil tanısı konulurken ise hem göze muayene hem de laboratuar analizleri istenebilmektedir. Yine bazı siğil türleri için uzmanlar Biyopsi seçeneklerini de uygulamaktadırlar. Bu noktada siğile sahip olan bireyin ve çevresinde yer alan kişilerin bu rahatsızlığın yayılmaması ve bulaşmaması için ise dikkat etmeleri gereken bazı konular bulunmaktadır.

Genel olarak ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar ise şu şekilde sıralanabilirler;

  • Siğil meydana gelmiş olan bölgeye hiçbir şekilde temas etmemek ve dokunmamak
  • Özel eşya ve araçları kullanmamak
  • Toplu kullanılan alanlarda dikkatli olmak
  • Her zaman yakın temastan uzak durmak


Siğil Tedavi Yöntemleri

Siğiller tedavi edilirken farklı çıkış noktaları ele alınarak bir tedavi işlemi uygulanabilmektedir. Bu kapsam içinde en önemli konulardan bir tanesi ise hasta kişinin temel fizyolojik ve sağlık durumu olabilmektedir. Bağışıklık bakımından güçlü ve fizyolojik açıdan iyi durumda olan kişilerde temel olarak virüs etkin bir varlık gösterememektedir. Bunun dışında daha zayıf kişilerde ise siğil oluşumu oldukça çabuk meydana gelebilmektedir.

Tedavi seçenekleri uygulamaya koyulduktan sonra ise kişilerin özellikle bağışıklık sistemlerine dikkat etmeleri de önem taşıyan bir konu olmaktadır. Siğil tedavisinde ise uzman hekimler genel olarak, ilaç tedavileri, lazerle yakma işlemleri, Kriyoterapi uygulamaları ve cerrahi ameliyat gibi seçenekleri tercih edebilmektedir.

Deri Kistlerinin Alınması, Çocuklarda Ürtiker (Kurdeşen), Sivilce ve Akne Tedavisi, Ben Aldırma

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp