Sever-Hastaligi.jpg


Sever Hastalığı

Sever hastalığı (kalkaneal apofizit olarak da bilinir) büyüyen çocuklarda ve ergenlerde topuk ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir.

Kalkaneustaki (topuk) büyüme kıkırdağının iltihabıdır. Sever hastalığı, topuğa tekrarlayan yüklenmeden kaynaklanır ve çoğunlukla kemikler, kaslar, tendonlar ve diğer yapılar hızla değiştiğinden, büyüme sırasında ortaya çıkar. Atletizme katılan – özellikle koşma ve atlama sporları – çocuklar ve ergenler bu durum için yüksek risk altındadır. Bununla birlikte, daha az aktif olan ergenler de, özellikle çok düz ayakkabılar giyerlerse, bu sorunu yaşayabilir.

Sever Hastalığı 2022

Sever hastalığı vakalarının çoğunda, dinlenme, ilaç kullanımı, ayakkabılarda değişiklik, tabanlık, germe ve güçlendirme egzersizleri gibi basit önlemler ağrıyı hafifletecek ve günlük aktivitelere geri dönüş sağlayacaktır.

Çocukların ve ergenlerin kemikleri, kemiğin büyüme kıkırdağı olarak adlandırılan özel bir alana sahiptir. Büyüme kıkırdakları, kemiklerin uçlarına yakın yerleşmiş büyüme alanlarıdır.


Dora Sağlık Bilgi FormuBir çocuk tamamen büyüdüğünde, büyüme plakaları kapanır ve yerine katı kemik gelir. Bu gerçekleşene kadar, büyüme kıkırdakları, yakınındaki tendonlardan ve bağlardan daha zayıftır ve travmaya karşı savunmasızdır.

Sever hastalığı, büyüme kıkırdağının,ayakta kemik büyümesinin gerçekleştiği topuğun arkasındaki kısmını etkiler.Bu büyüme alanı, Aşil tendonu için bağlanma noktasıdır. Bacağın arkasındaki baldır kaslarını topuk kemiğine bağlayan güçlü doku bandı.

Koşma, atlama ve diğer yüksek etkili aktivitelerden kaynaklanan tekrarlayan yüklenme, topuğun bu büyüme bölgesinde ağrı ve iltihaplanmalara neden olabilir.Aşil tendonunun bağlantı noktasında çekilmesinden kaynaklanan aşırı yüklenme, bazen alanı daha fazla tahriş edebilir.Sever Hastalığı Belirtileri

Ağrılı semptomlar sıklıkla koşma, zıplama ve sporla ilgili diğer aktivitelerle ortaya çıkar. Bazı durumlarda, her iki topuğunda da ağrı vardır, ancak bir topuk diğerinden daha kötü olabilir.

Belirtiler şunları içerebilir:

  • Topuk ağrısı ve topuk altında hassasiyet
  • Topukta hafif şişlik
  • Yürürken koşarken aksama


Sever Hastalığı Tedavisi

Topuk pedleri, Spor ayakkabıların içine yerleştirilen topuk yastıkları, topuk ve ayak bileği üzerindeki etkiyi emmeye yardımcı olur.
Hafif yükseltilmiş bir topuklu ayakkabı giymesi. Topuğu yükseltmek, büyüme plakası üzerindeki baskının bir kısmını hafifletebilir.
Germe egzersizleri. Aşil tendonu için germe, topuktaki stresi azaltabilir, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ve hastalığın tekrarlamasını önleyebilir.
Steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar. İbuprofen ve naproksen gibi ilaçlar ağrının ve şişliğin azalmasına yardımcı olabilir.
Buz uygulama. Günde bir kaç kez 15 er dakika, topuğa buz gezdirme şeklinde yapılır.
Aktivite kısıtlaması. Atlama zıplama gerektiren yüksek darbeli, yerçekimine karşı yapılan sporlardan, yüzme, bisiklet gibi darbesiz sporlara geçiş tavsiye edilir.1 Yıla kadar sürebilir.
Sever hastalığının tekrar etmesi olağan değildir. Bu genellikle, çocuk bir kez daha spor aktivitelerini arttırdığında olur. Ayağa ve topuğa iyi destek veren spor ayakkabıların giyilmesi, nüksün önlenmesine yardımcı olabilir.

Çocuk tamamen büyüdüğünde ve topuktaki büyüme kıkırdağı katı kemiğe dönüştükten sonra Sever hastalığı tekrarlamaz.

Kürek Kemiği Ağrısı, Bebeklerde Boyun Eğriliği, Kol Ağrısına Hangi Bölüm Bakar, Eklem Ağrılarına Hangi Bölüm Bakar, Kuyruk Sokumu Ağrısı Hangi Bölüm Bakar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp