SerebralPalsi.jpg


Serebral Palsi Teşhisi

Serebral palsili çocukların çoğu, yaşamlarının ilk 2 yılında teşhis edilir.Ancak belirtiler hafifse, bir sağlık kuruluşu 4 veya 5 yaşından önce tanı koyamayabilir.

Büyüme ve gelişme
Kas tonusu
Hareketin kontrolü
İşitme ve görme
Duruş
Koordinasyon ve denge

Serebral Palsi Teşhisi 2023

Bir sağlık uzmanı muayene sırasında serebral palsi belirtileri bulursa, beyindeki hasarı aramak için bir veya daha fazla beyin tarama yöntemi kullanabilir.Bu yöntemler aşağıdakileri içerebilir:

Ultrason ,Bu yöntem, sıklıkla, yüksek riskli erken doğmuş bebeklerde beynin fotoğraflarını çekmek için kullanılır.


Dora Sağlık Bilgi FormuBilgisayarlı tomografi (BT) BT, beyin fotoğraflarını çekmek için X ışınlarını kullanır ve hasar görmüş alanları gösterebilir.
Manyetik rezonans görüntüleme (MRI).MR, beynin görüntüsünü oluşturmak için bir bilgisayar, manyetik alan ve radyo dalgaları kullanır.Hasarın yerini ve türünü CT’den daha ayrıntılı olarak gösterebilir.

Elektroensefalogram (EEG).Bir çocuğun nöbet geçirmesi durumunda, bir sağlık kuruluşu bu testi epilepsi gibi başka bir bozukluğu ekarte etmek için isteyebilir.Beynin aktivitesini ölçmek için kafa derisine elektrot denilen küçük diskler yerleştirilir.

Bir sağlık kuruluşu çocuğunuzun serebral palsili olduğunu düşünüyorsa, çocuğu bir çocuk nöroloğu (beyin ve sinir sistemi konusunda uzmanlaşmış doktor), gelişimsel bir çocuk doktoru (çocuk gelişimi konusunda uzmanlaşmış doktor) gibi uzmanlara yönlendirebilir, spesifik semptomlara bağlı olarak bir göz doktoru (göz doktoru) veya bir otolog (işitme doktoru) gerekebilir.Bu sağlık hizmeti sağlayıcıları daha doğru bir teşhis koymanıza ve bir tedavi planı oluşturmanıza yardımcı olabilir.Serebral palsinin ortak tedavileri nelerdir?

Çocuğun belirtilerinin ne kadar şiddetli olduğuna ve vücudun hangi bölümlerinin etkilendiğine bağlı olarak bir veya birkaç farklı tedavi türüne ihtiyaç duyabilir.Tedavi, her birinin özel ihtiyaçlarına bağlı olarak kişiden kişiye değişir.Beyindeki ilk hasar tersine çevrilemese de, erken ve agresif tedaviler, genç sinir sistemi ve kas-iskelet sistemi için fonksiyon ve ayarların iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Serebral palsi için yaygın tedavi türleri arasında

Fiziksel terapi ve rehabilitasyon ,Serebral palsili bir çocuk genellikle bu tedavilere yaşamın ilk birkaç yılında veya hemen teşhis konduktan sonra başlar.Fizik tedavi, tedavinin en önemli kısımlarından biridir.Kas gücünü, dengesini ve hareketini koruyabilen veya geliştirebilen egzersiz ve aktiviteler içerir.Fiziksel bir terapist çocuğun oturmak, yürümek veya tekerlekli sandalye kullanmak gibi becerileri öğrenmesine yardımcı olur.Diğer terapi türleri şunlardır:

Uğraş tedavisi ,Bu terapi türü, çocuğun giyinme ve okula gitme gibi günlük aktiviteleri yapmasını sağlar.
Rekreasyonel terapi ,Sanat programlarına, kültürel etkinliklere ve spora katılmak, bir çocuğun fiziksel ve entelektüel becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir.
Konuşma ve dil terapisi ,Bir konuşma terapisti, çocuğun daha net konuşmayı öğrenmesine, yutma problemlerine yardım etmesine ve işaret dili veya özel bir iletişim cihazı kullanmak gibi iletişim kurmanın yeni yollarını öğretebilir.

Ortez cihazları .Etkilenen uzuvlara diş telleri, ateller veya yürüme cihazları yerleştirilebilir ve hareket ve dengeyi artırabilir.Harekete ve duruşa yardımcı olabilecek diğer cihazlar arasında tekerlekli sandalyeler, tekerlekli yürüme yolları ve elektrikli scooterlar bulunmaktadır.
Yardımcı cihazlar ve teknolojiler.Bunlar arasında bilgisayar tabanlı özel iletişim makineleri, Velcro tutturulmuş ayakkabılar veya günlük hayatı kolaylaştıracak koltuk değnekleri vardır.İlaç.Bazı ilaçlar sert veya aşırı hareketli kasları gevşetebilir ve anormal hareketi azaltabilir.Ağız yoluyla alınabilir, etkilenen kaslara enjekte edilebilir(BOTOX) veya omuriliğin etrafına yerleştirilmiş bir pompa aracılığıyla omuriliği çevreleyen sıvıya infüzyon edilebilir.Serebral palsi ve epilepsisi (nöbet) olan çocuklar için standart epileptik ilaçlar düşünülmelidir, ancak bu ilaçların gelişmekte olan beyin üzerinde de olumsuz etkileri olabilir.

Cerrahi.Semptomlar şiddetli ise çocuğun ameliyat olması gerekebilir.Örneğin, cerrahi sert ve sıkı olan kasları uzatabilir.Bir cerrah ayrıca kollarını veya bacaklarını daha iyi pozisyonlara getirebilir veya anormal kıvrımlı bir omurgayı düzeltebilir veya iyileştirebilir.Bazen, başka tedaviler işe yaramadıysa, bir cerrah anormal, spastik hareketleri tedavi etmek için bazı sinirleri kesebilir.Ameliyattan önce, bir sağlık hizmeti sağlayıcısının eklemlerin ve kasların biyomekaniğini dikkatlice analiz ederek prosedürün faydalarını değerlendirmesi önemlidir.

Tüm tedaviler beyin felci olan herkes için uygun değildir.Ebeveynlerin, hastaların ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının, hasta için en iyi tedavi planını bulmak için birlikte çalışmaları gereklidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp