Sakal-Ekimi-Fiyatları-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Sakal Ekimi

Sakal ekimi operasyon fiyatları hakkında bazı değişen parametreler yüzünden net bir bilgi vermek mümkün olmamaktadır. Sakal ekimi fiyatlarını değiştiren temel parametreler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

-Kullanılacak sakal ekme yöntemi fiyatı değiştirecek ilk etkendir. Kullanılan yöntemlerin birbirinden farklı ücretleri bulunacaktır.

Sakal Ekimi Fiyatları 2022

-Sakal ekimi fiyatları belirlenirken dikkate alınacak noktalardan bir diğeri ise ekim işleminin uygulanacağı bölgede kullanılacak kök sayısıdır. Kök sayısı arttıkça çalışanların ve haliyle doktorun da mesaisi artacağı için fiyatlar değişiklik gösterecektir.
-Sakal ekimi operasyonu öncesinde ve sonrasında talep edilen lüks hizmetler, sakal ekimi fiyatlarını değiştirecektir. Bu tamamen kişinin kendi opsiyonuna bağlı bir durumdur.


Sakal Ekimi Nedir?

Sakal ekimi işlemi, erkeklerin sakallarının seyrek olması veya olmaması sebebiyle estetiksel görünüm için uygulanan bir cerrahi tedavi yöntemidir. Sakallar bazı erkeklerde yapıları itibariyle az çıkabilmektedir. Bazı erkeklerde ise daha sonraki yaşantısında sakal kayıpları meydana gelebilmektedir.


Dora Sağlık Bilgi FormuBu durumlar şu şekilde örneklendirilebilmektedir:

-Genetik yatkınlık: Genetik yatkınlık sakal kayıplarının büyük bir kısmının altında yatan nedendir. Yani kişinin genetik yatkınlığı sakallarının seyrek mi yoksa gür mü olacağını belirleyebilmektedir. Ailesinde seyrek sakallı insanların çoğunlukta olduğu bir kişinin seyrek sakallı olma ihtimali, gür sakallı olma ihtimalinden çok daha yüksektir.
-Hormonlar: Sakalların büyümesinde testosteron hormonu rol oynamaktadır. Testosteron hormonu, 5-alfa enzimini kullanarak DHT’ye dönüşmektedir. 5-alfa enziminin yetersiz kalması durumunda DHT aşırı salgılanmaya başlamaktadır. DHT’nin aşırı salgılanması sakalların büyümemesine ve dökülmesine neden olmaktadır.
-Alopesi Areata: Bu hastalık halk arasında “saç kıran” olarak bilinmektedir. Yalnızca saçlarda değil, sakallarda ve hatta kaşlarda da gözlenebilen bir durumdur.
-Yaralanma ve yanık gibi durumlarda kişinin yüzünde meydana gelen hasar, yüzün deforme olmasına ve tekrar sakal büyümemesine neden olabilmektedir.
-Besin yetersizliği yaşanması sakalların dökülmesine neden olabilmektedir.
-Kişinin yoğun stres yaşaması, sakallarının dökülmesine neden olabilmektedir.

Sakal seyrekleşmesinin hormonlar, stres ve saç kıran sebebiyle meydana gelmesi durumunda kişinin öncelikle bir doktor muayenesinden geçerek tedaviye başlaması önerilmektedir. Bu işlem sonuç vermediği takdirde ise sakal ekimi işlemi gerçekleştirilmektedir.Sakal Ekimi Ne Zaman Gereklidir?

Sakal ekimi için uygun zaman belirlenirken öncelikle dikkate alınması gereken nokta kişinin yaşıdır. Bir erkeğin sakal gelişimi 24 yaşına kadar devam etmektedir. Bu nedenle kişinin 24 yaşından önce sakallarının seyrek olacağına karar vererek operasyon yaptırması tavsiye edilmemektedir. 24 yaşından sonra ise artık sakallar tamamlanmış olacağı için daha sonra gürleşmesi beklenemeyecektir. Bu durumda artık sakal ekilebilmektedir. Sakal ekimi iki temel durumda gerekebilmektedir. Bu durumlar şu şekilde listelenebilmektedir:

-Şekil bozukluklarını düzeltme: Yaralanma ve yanma gibi durumlarda kişinin sakal bölgesinde iz kalmışsa bu bölge sakal ekilerek düzeltilebilmektedir.
-Estetik görünüm sağlama: Kişilerin sakallarının genetik olarak seyrek olması durumunda sakal ekimi işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Estetik görünüm için sakal ekimi tercih edilen bir diğer durum ise cinsiyet değişikliğidir. Cinsiyet değişikliği yapan kişiler zaten hormon tedavisi almaktadır. Ancak sakalların gürleşmemesi gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda sakal ekimi işlemi yapılarak estetik bir görünüm sağlanabilmektedir.Sakal Ekimi Tehlikeli Bir Operasyon Mu?

Sakal ekimi riskli bir estetik operasyon mu sorusu, sakal ektirmek isteyen kişilerin cevabını en merak ettiği sorulardandır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, sakal ekimi operasyonu hiçbir şekilde risk taşımamaktadır. Kişilere sakal ekimi için uygulanan kıl kökleri kişinin kendi kendisinden alınmaktadır ve hiçbir yan etki meydana getirmemektedir.

Bu noktada cevaplanması gereken ikinci bir soru ise kişinin uygulama sırasında acı çekip çekmediğidir. Sakal ekimi acı veren bir uygulama değildir. Çünkü operasyon sırasında kişinin sakal ekimi yaptırdığı bölge uyuşturulmaktadır. Aynı şekilde sakal ekimi uygulamasından sonra da kişi herhangi bir acı hissi ile karşı karşıya kalmayacaktır.Sakal Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sakal ekimi operasyonundan önce dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde belirlenmiştir:

-Kan yolu ile bulaşan Hepatit B ve C gibi bir hastalığa sahip olan kişilere saç ekimi işlemi yapılamamaktadır.
-Şeker hastalığı, tansiyon gibi hastalıklara sahip kişilerin öncelikle doktor tarafından muayene edilmesi ve hastalıklarının belli bir rutine oturtulması gerekmektedir.
-Sakal ekimi operasyonu için öncelikle sakal analizi yapılmaktadır. Bu süreçte sakallarınızı kesmemeniz gerekecektir. Çünkü doktorunuz sakalınızın doğal haline bakarak çıkış yönünü tespit edecek ve bu yönde uygulama yapacaktır.
-Sakal ekimi operasyonu yaptırmak için mutlaka alanında uzman bir doktor tercih etmeniz gerekmektedir. Sakal ekim işlemi yüz bölgesinde gerçekleştirilmektedir. Bir doktor tarafından gerçekleştirilmemesi halinde büyük sıkıntılar yaşanabilmektedir.
-Sakal ekimi öncesinde hafif yemekler tercih etmeniz gerekmektedir.
-Operasyon öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar almamanız gerekmektedir. Bitkisel takviyeler ve aspirin gibi basit ilaçlar dahi kan sulandırıcı etki oluşturabilmektedir. Bu nedenle ilaç alımından önce doktorunuza danışmanızda fayda bulunmaktadır.
-Operasyondan önce alkol ve sigara kullanımına ara verilmesi gerekmektedir. Sigara kandaki oksijen miktarını azaltmaktadır. Bu nedenle yeni ekilen sakallarınız için zararlı olacaktır. Sigaranın iyileşme dönemini yavaşlatması sebebiyle operasyon sonrasında da sigara içmemeniz gerekecektir.
-Operasyon günü yüzünüzü tahriş etmeden çıkartabileceğiniz kıyafetler tercih etmeniz gerekmektedir.Sakal Ekimi Yöntemleri

Sakal ekiminde kullanılan teknikler arasında FUT ve FUE teknikleri, en sık tercih edilen sakal ekimi teknikleri olarak bilinmektedir. FUT yöntemi sakal ekimi için çok sık tavsiye edilmemektedir. Çünkü sakalların aynı açıyla çıkması, iz kalma ihtimalinin yüksek olması ve ense bölgesinde ağrı meydana getirmesi gibi dezavantajları bulunmaktadır. FUE yönteminde ise sakal doğru açıyla çıkmaktadır ve iz bırakmamaktadır. Bu nedenle sakal ekimi teknikleri arasında FUE yöntemi çok daha sık tercih edilmektedir.

Sakal Ekimi İşlemi Gerçekleştirme

Sakal ekim operasyonu gerçekleştirilirken izlenen adımlar şu şekilde belirlenmektedir:

-Öncelikle doktorunuz gerekli muayene işlemlerini ve sakal analizlerini gerçekleştirmektedir. Tarafınızın beklentilerine uygun olarak sakal ekim bölgesi, kıl köklerinin nereden toplanacağı, kaç kıl kökü ekileceği gibi temel konularda planlama yapılmaktadır.
-Hastanın sağlık durumu hakkında detaylı tetkik ve tahlil işlemleri gerçekleştirilmektedir.
-Operasyon öncesi operasyonun gerçekleştirileceği bölge uyuşturulmaktadır.
-Lokal anestezinin etki gösterebilmesi için 15 dakika beklenmektedir.
-Micromotor cihazı kullanılarak greftler gevşetilmektedir. Ardından bölgeden toplanarak hazırlanmaktadır. Bu süreç ortalama birkaç saat içerisinde tamamlanmaktadır.
-Sakal ekimi yapılması gereken alana greftlerin yerleştirilebilmesi için mikro delikler açılmaktadır.
-Kıl kökleri bu bölgelere tek tek yerleştirilerek saç ekim işlemi tamamlanmaktadır.Sakal Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sakal ekim işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

-İlk gün yüzde morarma ve şişlikler olabilmektedir. Bu durumun hafif bir şekilde atlatılabilmesi için kişinin yüzünü yere doğru eğmemesi gerekmektedir.
-Operasyon sonrasında kıl köklerine zarar vermemek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için sigara ve alkol kullanılmaması gerekmektedir.
-Operasyon sonrasında en az üç gün spor yapmamanız gerekmektedir.
-Sakal ekimi işlemi sonrasında kanama olması durumunda kanamaları silmeniz tavsiye edilmemektedir.
-İyileşme döneminde yüz üstü yatmanız sakallarınızda baskıya sebep olacaktır. Bu nedenle sırt üstü yatmanız gerekmektedir.

Sakal ekimi hakkında sorularınızı cevaplandırmak ve fiyat bilgisi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp