Safra-Kesesi-Taşı-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Safra Kesesi Taşları Tedavisi

Sindirim sistemimizde yağlı gıdaların sindiriminde safra kesesi önemli bir rol oynamaktadır. Safra kesesi bu sindirim kimyasalını hazırlarken neden olduğu tam olarak bilinmemekle beraber kese içinde (safra kesesi taşı) oluşumlarına da neden olur. Safra kesesi taşının nasıl oluştuğu konusunda tam bir görüş birliği yoktur.

Safra Kesesi Taşları Tedavisi 2022

Safra kesesi taşı oluştuktan sonra sindirim sisteminde sıkıntılar oluşmaya başlar. Bu taşın vücuttan uzaklaştırılmasında genellikle cerrahi yöntemler uygulanır. Karaciğerimizin üretmiş olduğu safra safra kesesinde kullanılır.


Safra kesesi karaciğerin zarına yapışık olarak işlevini görür. Karaciğer sindirim sırasında depoladığı safrayı safra kanalı aracılığı ile onikiparmak bağırsağına akıtır. Bu safra yolunda çamurlaşma ve ya taş oluşumları da görülmektedir. Safranın içerdiği enzimlerde safra tuzu, atıklar, kolesterol, lesitin gibi sindirim için gerekli enzimler olur.


Dora Sağlık Bilgi Formu  Safra kesesi taşları nasıl oluşur?

  Karaciğerden salgılanan enzimlerin oranlarında bozukluk olduğunda kesenin içerisinde veya kese kanallarında çökeltiler oluşur. Zaman içerisinde balçık olan bu çökelti taşlaşmaya başlar. Bu taşlar kolesterol taşı olarak bilinsede nadiren karşılaşılan bazı kan hastalıklarında sferositoz bilirubin taşları da oluşabilir. Safra kesesi taşları ciddi problemlere neden olur. Tedavisi safra kesesinin cerrahi yöntemlerle alınmasıdır.  Safra kesesi taşı ne gibi rahatsızlıklar verir?

  Safra kesesi taşı kişide hiçbir şikayet yaratmayacağı gibi başka şikayetlerin temel sebebi olduğu inceleme ve muayeneler sonucu ortaya  çıkar. Genellikle şişkinlik, gaz, hazımsızlık, geğirme gibi yakınmalar sonucunda araştırılır. Özellikle yağlı gıda yenildikten sonra hastalarda şikâyet artışları görülür. Bazen de safra kesesi kanalında balçık ve taşlardan dolayı tıkanmalar yaşanır. Bu tıkanıklıklar üst karın ve sırt bölgesinde ağrılara sebep olur.

  Safra koliği diye de adlandırılan bu ağrılar zamansız başlar. Sebepsiz geçer ama çoğunlukla tekrarlar. Dakikalar veya saatlerce de sürebilir. Safra kesesinin iltihabında ise ağrı kalıcıdır. Bu ağrılara mide bulantısı, kusma, ateşlenme, omuz ağrısı hatta sarılık bile görüldüğü olmuştur. Bazen safra kesesindeki taşlarla yuvarlanıp kanalı tıkadığı da görülmüştür.

  Bu tür durumlarda ise kusma bulantı titreme ve sarılık görülebilmektedir. Safra kesesi taşları sebebiyle pankreas kanalı da zarar görebilir. Bu tür durumlar tedavinin süresini uzatır ve karışık bir değerlendirme gerekir.  Safra taşları hangi sıklıkta görülür?

  Gastrointestinal sistemi bozan en yaygın hastalıklardan biridir. Sanayileşmiş toplumlarda kadınlarda 50 yaş altı %10-15 arasında erkeklerde ise %3-11 arasında görülür. İlerleyen yaşlarda görülme sıklığı da artar. Safra taşı oluşumuna kesin bir sebep atf edilememiştir. Kadınlarda safra taşı daha sık görülmektedir. Obezite, hızlı kilo verme, diyabet uzun süre damardan beslenme risk faktörlerini arttırmaktadır. Safra taşı çok doğum yapmış kadınlarda daha sık görülür.

  Safra kesesi taşları nasıl teşhis edilir?

  Safra kesesi taşlarının teşhisinde ultrasonografi vasıtasıyla tespiti yapılır. Komplikasyon gelişmemiş kişilerde yapılacak olan kan testlerinde anormallik saptanmayabilir. Safra yolları iltihapları ve safra kesesi iltihapları, pankreatit gibi durumlar kan testlerinde tespit edilebilmektedir. Ama enfeksiyona sebebiyet vermeyen safra taşları kan testiyle tespiti zordur.  Safra kesesi taşı tedavisi nedir?

  Safra kesesi taşı tedavisi cerrahi yöntemle kesin tedavi edilir. Eskiden safra taşlarının ilaçla eritilmesi denense de bunun işe yaramadığı görülmüştür. Taş üreten ve taşlaşmaya sebep olan safra kesesi ve yolları alındığında hasta yönünden daha iyi bir sonuç verildiği görülmüştür.

  Safra kesesi taşı ameliyatı şart mıdır?

  Hastanın şikayetleri ve semptomları safra kesesi taşı olduğu ortaya çıkıyorsa ilerleyen aşamada safra kesesinin delinmesi ve enfeksiyon kaynağı olması durumlarında ölüme varan enfeksiyonlar geliştirdiğinde bağırsakla yapışık olması durumunda ise bağırsakta da yırtılmaya ve delinmeye sebebiyet verdiğinden bu komplikasyonun gelişmesi halinde de bu tedavinin uzun ve mortalite oranının yüksek olması sebebiyle önceden ameliyat edilmesi önerilmektedir.  Çocuklarda safra taşı görülür mü?

  Nadir bir olasılıkta olsa görülebilmektedir. Kan hastalığı veya anatomik bir bozukluk olma riski akılda tutulmalıdır. Erişkinlerde aynı cerrahi yöntemler uygulanması gerekir.

  Ameliyat sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

  Ameliyat sonrasında özellikle kızartmalar, yumurtalı gıdalar, yağlı yiyecekler hazmı zorlaştırdığı için ve hazmı kolaylaştıracak safra kesesi organının da alınmasından ötürü sıkıntılar yaşanmaktadır. Zaman içinde karaciğer organının bu durumu kompanse etse de bazı gıdalara karşı dikkatli olması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında kesin ve uyulması zorunlu bir diyet programı yoktur. Gerekte duyulmamaktadır. Kişiye özel hazımsızlık yapan gıdalardan uzak durulması tavsiye edilir.

  Safra kesesi taşı sarılık yapar mı ?

  Safra kesesi ve kanalları safra taşı ile takınmasına bağlı olarak sarılık gelişmektedir. Buna hatta tıkanma sarılığı olarakta ad verilir. Karaciğerden çıkan sıvı ve enzimlerin safra kanalında birikmesi sonucu onikiparmak bağırsağına bu sıvılar ulaşamayınca sarılığa sebep olmaktadır. Hatta bu sıvılar taş oluşturmasalar bile kanser gibi başka hastalıkları da tetiklediği görülmüştür.

  Safra kesesi taşı ameliyat fiyatı

  Yukarıda da bahsedildiği gibi birçok türü ve bir çok aşaması olduğundan her aşamanın hatsa ve doktor açısından risklerin değiştiği fiyat konusunda muayene edilmeden bunu yanı sıra cerrahi operasyon sırasında gelişen durumlara göre fiyat değişebilmektedir. Burada fiyat odaklı değil hekim tecrübesi ve kalitesi olarak değerlendirilerek düşünülmelidir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp