Safra-Kesesi-Camuru-Nedir-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Safra Kesesi Çamuru Nedir Dora Hospital

Safra kesesi çamuru nedir, uzun süre aç kalan ya da damar yolu beslenen kişilerde daha kolay oluşmaktadır. Safra kesesi çamuru karaciğerin hemen altında yer alan safra kesesinde oluşmaktadır. Safra kesesi karaciğer tarafından üretilen safrayı depolar ve boşaltım sistemine gönderir. Ortalama bir insan karaciğeri, günde 1 litreye kadar safra salgılamaktadır.

Safra, karaciğerden yola çıkarak on iki parmak bağırsağı yardımı ile safra kesesine gelir ve birikmeye başlar. Özellikle yağlı yiyeceklerin fazla tüketildiği günlerde safra kesesi daha fazla çalışmaktadır. Safra içindeki artış ve yoğunlaşma sonucunda safra alışkanlığı bozulur ve safra çamuru birikmeye başlar.Safra Kesesinde Oluşan Çamur Tehlikeli Midir?

Safra kesesinde oluşan çamur tehlikesi vücudun normal işleyişi sırasında taş ve çamurun birikmesi sonucu oluşmaktadır. Safra kesesi içinde bulunan safra başka kanallara aktarılırken taş ve çamur, kesenin içinde birikebilir.

Safra çamuru, büyük safra kesesi taşlarından daha tehlikelidir. Sıvı halde oldukları için vücut içinde daha kolay hareket edebilir ve organlara zarar verebilir. Safra çamuru, pankreas kanalına girdiğinde pankreas bezi iltihabına neden olmaktadır.


Safra Kesesi Çamuru Bilgi FormuSafra Kesesindeki Çamur Ameliyatsız Nasıl Temizlenir?

Safra kesesi çamuru temizleme işlemi ameliyat gerekmeyebilir. Bu konu hakkında doğru bilgilendirme yapmak gereklidir. Ameliyat gerektiren durum, safra kesesinin alınma işlemidir.

Safra çamurunu temizlemeden önce gerekli olan karaciğer testlerinin tamamı yapılmaktadır. Test sonucunun olumlu gelmesi halinde endoskopi yöntemi ile safra çamuru sorunsuz olarak gerçekleştirir.

Bu uygulamanın yapılma sebebi; safra kesesi ameliyatının yapılması için safranın içinde kalan taş ve çamurların temizlenmesi gerekliliğidir. Temizlenmeyen çamur, ameliyat sırasında büyük sorunlara sebep olabilir.Safra Kesesi Çamuru Tedavisi Nasıl Yapılır?

Safra kesesi çamur tedavisi için öncelikle testlerin pozitif çıkması gereklidir. Safra kesesi şikayetleri için doktora gidildiğinde doktorunuzun doğru teşhis koyması çok önemlidir. Safra kesesi çamuru, riskli seviyeye ulaştığında girişte de belirtildiği gibi tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

Safra çamurunun riskli seviyeye gelmesi durumunda ameliyat gereklidir ve safra kesesi alınmaktadır. Risk seviyesi yüksek olmayan durumlarda ise endoskopi uygulanarak safra çamuru sorunsuz olarak temizlenmektedir.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Yorum Yapın

Eposta adresiniz gösterilmeyecektir. İşaretli alanların doldurulması gereklidir *


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp