Safra-Kesesi-Ameliyatı-Fiyatları-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kesesi ameliyatının ücretleri, safra kesesinin alınıp alınmamasına göre değişiklik göstermektedir.

Bazı durumlarda safra kesesi ameliyatları, sadece kesedeki taşı ya da bir tümörü almak için uygulanır. Bu durumlarda uygulanacak fiyat da değişecektir. Safra kesesi ameliyatı yapılırken hastanın ek olarak herhangi bir hastalığının olup olmaması da ücretlendirmeyi etkilemektedir. Safra kesesinde meydana gelebilecek sorunlarda, ücret tarifesi ameliyat anında meydana gelebilecek olaylara bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatları 2022

Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatlarını Neler Etkiler?

Safra kesesi ameliyatı fiyatını etkileyen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ameliyatın amacı, uygulanacak ücret tarifesini etkilemektedir.
 • Ameliyatın safra kesesini almak için mi, yoksa kese temizlemek için mi yapıldığına göre ödeme tutarına karar verilmektedir.
  Kişiye verilecek narkozun oranı dahi, ameliyat fiyatına yansıtılır.
 • Bu kapsamda ödenecek tutar, kişinin narkoz almasına rağmen yeterli şekilde ameliyata hazır olmaması durumunda malzemenin daha fazla kullanılmasına bağlı olarak artar.

Safra kesesi ameliyatında doktorlar karaciğeri de kontrol etmektedir.

Özellikle safra kesesinden iyi huylu tümör alınması durumlarında tümörün karaciğere sıçraması da söz konusudur. Ameliyat sırasında nadiren de olsa fark edilebilecek bu durum, ameliyat ücretlerine yansır.
Ameliyat öncesinde yapılan röntgen gibi uygulamalar, serumlar ve sakinleştiriciler, ameliyat ücretine toplu olarak yansır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Safra kesesi ameliyatının yapılışı için Loporoskopik kolesistektomi denen bir yöntem kullanılır. Yöntemde göbekten 5 cm boyunda bir kesi açılır. Kesi içine 4 adet trokar takılır. Bunların tamamı yapılmadan önce hastanın lokal anestezi ile tamamen uyuması sağlanır. 4 tane trokar göbekten yerleştirildikten sonra karın boşluğuna girilir. Karın içine karbondioksit gazı basılarak şişirilmesi sağlanır. Böylelikle organların birbirinden uzaklaşması sağlanmakta, böylece organlar daha rahat incelenebilmektedir.

  Bu aşamada safra kesesi yanında karaciğer ve mide de incelenir. Karın içi organların tamamı gözden geçirildikten sonra herhangi bir sorun yoksa safra kesesi, özel ince aletlerle dışarı alınır. Gerekli durumlarda direkt olarak, gerekli durumlarda torba ile alınarak temizlenmesi sağlanır ve tekrar yerleştirilir. Eğer safra kesesi ameliyatının amacı safra kesesini tamamen almaksa, organın bağlantıları kan kaybına neden olmayacak şekilde kesilir. Safra kesesi alındıktan sonra karın açıklığı estetik dikiş ile dikilir.

  Safra kesesi ameliyatı 15 ile 45 dakika arasında sürmektedir. Aslen süre, hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Hastanın yaşı, boyu, kilosu gibi etmenler, ameliyat süresini etkilemektedir. Karın içi ameliyatlarda ameliyatın daha önce geçirilmiş olması, iltihaplanma riskini arttırır. Bu nedenle hastanın kaçıncı ameliyatını olduğu, iltihap riski değerlendirmesinde önem taşır. ayrıca birden fazla kez ameliyat olmuş hastalar daha uzun süre hastanede misafir edilir.  Safra Kesesi Ameliyatı Olduktan Sonra Ne Zaman Ayağa Kalkarım?

  Safra kesesi ameliyatından sonra taburcu olma süresi ortalama olarak 1 haftadır. Ancak hasta, ameliyattan sonra 3 saat içinde ayağa kalkabilir. Hastanın ağrısının olması durumunda ağızdan ağrı kesici almaması gerekmektedir. hastanın damar yoluyla alacağı ağrı kesici, 1 hafta süre ile ağızdan alınacak ağrı kesicilere tercih edilmelidir. 1 haftalık yatıştan sonra hasta direkt olarak taburcu olduktan sonra iş hayatına devam edebilir.

  Safra Kesesi Ameliyatına Nasıl Hazırlanılır?

  Safra kesesi ameliyatı öncesinde yapılacaklar hastanın kalp, tansiyon gibi anemnezini almaktır. Akciğer ve kalp hastalıklarına karşı kontrol edilmesi gereken hasta, anestezi doktorunun da gözetimi altında olmalıdır. Hasta, ameliyat olacağı günün gecesinde saat 00.00’dan sonra yiyecek içecek almamalıdır. Kan sulandırıcı kullanılıyorsa ameliyattan en geç 1 hafta önce kesilmelidir. Hipertansiyon, şeker gibi hastalıklar, doktora durumlarını bildirmelidir.  Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Safra kesesi ameliyatı sonrasında dikkat edilecekler iyileşmenin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için hareketin kısıtlanması ile başlamaktadır. Hareketlerde düzenlilik ve yavaşlık, iyileşmenin temel koşuludur. Ameliyattan en az 3 saat sonra hasta sıvı gıdalara başlatılmalıdır. Ameliyatın sabah saatlerinde gerçekleşmesi durumunda hasta akşam yemeğinde hafif bir haşlama yiyebilir. Ertesi gün de peynir ve zeytin gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir. Ameliyattan sonraki ilk 6- 8 hafta boyunca hastanın beslenmesine oldukça dikkat edilmelidir. Hasta, 8 hafta boyunca kızartma tüketmemeli, yağlı kuru yemişlerle beslenmemelidir. Ayrıca hastalara yumurta sarısı, fıstık, çikolata gibi besinler de yasaklanır.

  Bazı insanlara gaz yapan besinler, diğerlerinden farklı olabilir. Kuru fasulye her insanda gaz birikmesine neden olabilse de, bazı insanlar aynı etkiyi patates yedikten sonra da hissedebilir. Bu durumun meydana gelmesi ihtimaline karşılık kişilerin kendilerine gaz yapan besinleri önceden tespit etmesi gerekmektedir. ayrıca midede şişkinliğe neden oluyorsa yoğurt ve süt ürünlerinden de uzak durulmalıdır. Kişinin, bir öğünde tükettiği miktarı yarı yarıya düşürmesi, hızlı bir iyileşme sağlayacaktır.
  Safra kesesi ameliyatı sonrasında kişilerin 2 ay boyunca hazımsızlık ve gaz sancısı çekme ihtimali bulunmaktadır. Hastalar, bu konuda dikkatli olmalı ve 2 ay boyunca beslenmelerini yarıya indirmelidir. Ameliyat izinin doktora göre geç iyileşiyor olması durumunda doktor tarafından reçete edilen kremler kullanılabilir. Ayrıca ameliyattan sonraki ilk 6 ay güneş ışığına çıkılmamalıdır. Ameliyatın ardından kişiler haftalık ve aylık kontrollerine düzenli olarak gitmeli ve doktorlarını bilgilendirmelidir.  Safra Kesesi Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

  Safra kesesi ameliyatı gerektiren durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Safra kanalında taş olması durumu
  • Safra yolları iltihabı
  • Pankreas iltihaplanması
  • Karaciğerde apse durumu
  • Safra kesesi kanseri ve taş

  Safra kesesinin temizlenmemesi durumunda iltihap karın içine yayılarak zehirlenmeye, ardından ölüme neden olabilir.

  Safra Kesesi Ameliyatından Sonra Vücutta Nasıl Değişiklikler Meydana Gelir?

  Safra kesesi ameliyatı yapıldıktan sonra meydana gelebilecek değişimler, ameliyatın komplikasyonlarına ve safra kesesi ameliyatına göre değişiklik göstermektedir. Karaciğerin günlük olarak ürettiği 1 litre safra, açlık durumunda safra kesesi içinde depolanır. Yemek yendiğinde ise sindirimin rahatlaması amacıyla safra kesesi kasılır ve safra on iki parmak bağırsağına boşaltılır. Taş bulunması durumunda kese, safrayı boşaltamaz. Bu nedenle ağrı, kasılma, şişkinlik, hazımsızlık ve zehirlenme belirtileri görülür.

  Safra kesesi ameliyatı olunması durumunda bu bası ortadan kalkacağı için ağrı ve hazımsızlık şikayetleri son bulur. Safra kesede birikmez, devamlı olarak akış sağlanır. Şişkinlik ve gaz gibi sorunlar ortadan kalkar ve hastanın şikayetlerine uygun bir müdahale yapılmış olunur. Safra kesesi ameliyatları, taşın alınması ya da safra kesesinin dışarı alınması şeklinde yapılabilir.  Kapalı ve Açık Safra Kesesi Ameliyatı

  Safra kesesi ameliyatının türleri, kapalı ve açık ameliyatlardır. Kapalı ameliyat, hastanın durumu değerlendirilerek öncelikli olarak tavsiye edilir. Bu kapsamda göbekten açılan 5 cm uzunluğundaki kesi ile ameliyatın gerçekleştirilmesi sağlanır. Ancak hastanın ameliyata uygun olmaması, safra kesesinin taşlarının hassas noktalarda bulunması gibi etmenler, açık ameliyatı da gerektirebilir. Kapalı ameliyattan sonra yara bölgesi az iz bırakır ve enfeksiyon riski azalır. İşe erken dönüş sağlanır ve hasta ağrılı bir iyileşme süreci yaşamaz. Açık safra kesesi ameliyatında ise daha detaylı çalışılabilir. Ameliyat türleri ve ücretleri hakkında daha detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatları açık ve kapalı ameliyatlarda değişiklik göstermektedir.

  Metabolik Cerrahi, Tiroid Belirtileri, Göbek Fıtığı Ameliyatı Fiyatları, Hemoroid Hangi Bölüm Bakar, Endotrakeal Aspirasyon, Diz Protezi Ameliyatı, Meme Küçültme

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  6 Yorum
  Oldest
  Newest Most Voted
  Inline Feedbacks
  View all comments
  kemal demir

  fiyattan başka herşey . Safra kesesi ameliyatı ücreti ne kadar.?

  Leyla Cerid

  Kapalı safra kesesi ameliyati ücreti ne kadar?

  Barış

  Bende fiyat almak istyorum saframda 2 adet taş var ve 8.5mlm birde çamur var kontrol ettim ameliyat ücreti nedir


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp