Sackiran-Tedavisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Saçkıran Tedavisi


Saçkıran Tedavisi

Saçkıran tedavisi yapılabilen ve aynı zamanda erken tanı ve teşhisi ile ilerlemeden kontrol altına alınabilen bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.

Saçkıran genel tanımlamasıyla bilinen cilt hastalığının tıbbi olarak tanımlaması ise Alopesi Areata olarak yapılmaktadır. Bu hastalık bireylerin saçlarının ya da kirpik veya sakallarının bir bölümünde yaşanan ani kayıplar şeklinde de ifade edilmektedir.

Saçkıran Tedavisi 2023

Hastalık sonucunda ise özellikle baş kısmında saçların topak ve bölgesel olarak dökülmeleri gözlenmektedir. Dökülme olan bölgeler ise genel olarak yuvarlağı andıran şekiller alabilmektedir. Bu cilt ve deri hastalığı türü daha ziyade genç ve yetişkin kişilerde görülen bir hastalık olarak da ortaya çıkmaktadır. Yine toplum üzerinde erkek bireylerde görülme sıklığı ve sayısı ise kadınlara oranla çok daha yüksek olabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuSaçkıran Nedir?

Saçkıran tedavisi yapılabilen bir sağlık sorunu olmasına rağmen bu cilt hastalığının tam olarak hangi nedenlerden oluştuğu ise tam olarak açıklanamamaktadır. Fakat yapılan tıbbi ve bilimsel farklı çalışmaların sonuçlarına göre ise bu rahatsızlığın bağışıklık sistemi kaynaklı olarak ortaya çıkabileceği sonucu vurgulanmaktadır.

Otoimmün sebeplere bağlı bir şekilde ortaya çıkabilen bu sağlık sorununda diğer Otoimmün sistem sorunları gibi kişinin vücudu kendi dokularına karşı farklı zararlı eylemlere girebilmektedir. Bu noktada bağışıklık sistemi ise bu rahatsızlıkta saçların kök yapılarına karşı atağa geçmektedir ve bunun sonucu olarak ise saç kayıpları ve benzeri durumlar yaşanabilmektedir. Dökülme dışında ise saçların doğal seyrinde uzamaları da bu hastalık yüzünden durabilmektedir.

Saçkıran tedavisi için ön koşullardan bir tanesi de oluşan sorunun hangi sebeplere dayalı olarak ortaya çıktığının ortaya konulması olmaktadır. Bu sayede etkili bir tedavi ve iyileştirme programı da uygulamak mümkün olabilmektedir. Farklı araştırma ve hasta tetkiklerinin sonucu olarak ise bu cilt sorunun altında genetik ve kalıtsal bazı nedenlerinde yatabileceğini göstermektedir. Yine kişilerin maruz kaldıkları farklı hastalıklarda saçkıran cilt hastalığının oluşmasına uygun zemin hazırlayabilmektedir.

Genel olarak saçkıran rahatsızlığının da birlikte görülebildiği bazı hastalıklar vardır ve bunlar şu şekilde sıralanabilirler;

 • İltihap kökenli tiroid
 • Egzama hastalığı
 • Vitiligo rahatsızlığı
 • Lupus hastalığı
 • Sedef
 • Addison rahatsızlığı


Saçkıran Türleri

Saçkıran tedavisi yapılmadan önce bu cilt rahatsızlığının hangi etkenlere bağlı olarak ortaya çıktığı ya da hangi türe ait olduğu da önem taşımaktadır. Bu noktada hemen her cilt ve deri hastalığında olduğu gibi bu sağlık sorunun da farklı özelliklere göre belirlenen tür ve çeşitleri bulunmaktadır. Bu hastalık bir Otoimmün rahatsızlık olduğu için etkileri de farklı vakalarda değişiklikler gösterebilmektedir.

Yine oluş şekilleri ve meydana getirdiği etkiler de hastalardan hastalara göre farklılık gösterebilmektedir. Dolayısıyla hastalık tedavi edilirken bütün bu göstergelerde uzmanlar tarafından dikkatle ele alınıp incelenen konular arasına girmektedir. Bu rahatsızlık genel olarak kişilerin saçlarında toplu ve öbekleşmiş dökülmeler meydana getirmekle birlikte bazı durumlarda etkiler kaç ve sakal bölgelerinde de görülebilmektedir.

Saçkıran tedavisi ise temel olarak bütün bu tanı ve teşhis göstergelerinin ışığı altında hem ortadan kaldırmaya hem de önlemeye yönelik olarak yapılabilmektedir.

Genel anlamda meydana gelen saç kaybı ve dökülme şekillerine göre ise Saçkıran şu şekilde farklı guruplara ayrılabilmektedir;

 • Yaygın saçkıran, bu çeşit rahatsızlıklarda baş cildi üzerinde farklı bölgelerde dökülmeler yaşanmaktadır.
 • Düzensiz saçkıran, bu gruba giren saçkıranlarda ise farklı cilt bölgelerinde ve genel olarak kafa bölgesinde lokal dökülme alanları oluşmaktadır.
 • Genel saçkıran, bu çeşide giren sorunlarda ise dökülme tüm baş bölgesini kaplayabilmektedir.
 • Alopesi Universalis türünde ise dökülme sadece saçlarda değil beraberinde kaş ve kirpik bölgelerinde de yoğun olarak yaşanmaktadır.


Saçkıran Tedavisi Nasıl Uygulanır

Saçkıran tedavisi ve tevdi aşamaları ise yine hastalığın hangi aşamada teşhis edildiği ile yakından ilgili olarak kabul görmektedir. Bu noktada tedavi seçenekleri ise yine farklı unsur ve noktalar göz önüne alarak uygulanmaktadır. Saçkıran gibi farklı şekillerde seyredebilen rahatsızlıklarda çoğu uzman tedavi amacı ise etkileri en aza indirmek olarak planlanabilmektedir. Yine öncelikli konulardan bir tanesi ise dökülme oranlarını azaltmak ve dökülen kısımların geri gelmesini sağlamak olmaktadır.

Bu rahatsızlığın genel belirtileri ise hastalığı tanımlayan ve hastalığa özel olan göstergeler olmaktadır. Bu durumda bu sorunu yaşayan kişilerin çoğu zaman yaşanan belirtilere bakarak durumu anlamalarına yardımcı olabilmektedir. Hastalık özellikle toplu ve küme şeklinde dökülmelerle kendisini tanımladığı için belirtiler hastalığa direk olarak işaret edebilmektedir.

Saçkıran tedavisi için önemli noktalardan biri olan tanı işlemleri ise tıbbi olarak konunun uzmanı olan hekimler tarafından konulmaktadır. Tanı işlemlerinin en önemli kısımlarından bir tanesini ise genel olarak doktorların yapmış oldukları fiziki muayene süreçleri oluşturmaktadır. Bunun dışında ise tam ve net olarak tanı koyabilmek için bazı durumlarda uzmanlar farklı test ve teşhis işlemleri de yapabilmektedirler. Saçkıran hastalığını tetikleyen ve risk durumlarını artıran bazı noktalarda bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Kalıtsal çekim ve genetik olarak yatkın olma durumları
 • Farklı Otoimmün hastalıklar geçirme
 • Belirli yaş grupları içinde olma, özellikle bu rahatsızlık belirli yaş gruplarında daha fazla ortaya çıkabilmektedir.
 • Down sendromuna sahip kişiler


Saçkıran Belirtileri

Saçkıran tedavisi başlangıcında hastalığın ortaya çıkma aşamalarında ise her sağlık sorununda olduğu gibi hastalığa özel olan farklı belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Özellikle cilt ve deri kaynaklı hastalıklarda meydana gelen belirtiler ise kolay ve basit bir şekilde görülebilmektedir. Yine saçkıran cilt hastalığının belirtileri de bu hastalığı tanımlayan ve hastalığın özelinde oluşan belirtiler olarak tanımlanmaktadır.

Bu rahatsızlığın ortaya çıkmaya başlamasıyla birlikte hastalık belirtileri de oluşmaya ve kişilerin özellikle saçlı olan bölgelerinde belirginleşmeye başlamaktadır. Devamında ise hastalığın türüne göre farklı etki ve belirtilerde gözlenebilmektedir. Ayrıca hastalık belirtileri ise kişilerden kişilere göre de derece ve yoğunluk olarak farklılıklar gösterebilmektedirler. Bu durumda hastalığın şiddeti ve yayılma hızı gibi konularda da bilgiler veren işaretçiler olabilmektedir.

Saçkıran tedavisi sırasında ise uzman hekimlerin en önemli önceliklerinden bir tanesi de ortaya çıkan bu hastalık belirtilerinin en aza indirilmesi olmaktadır. Saçkıran dolayısıyla meydana gelen dökülmeler ise genel olarak insanların baş kısımlarında saç derişlerinde başlayabilmektedir. Yine bu rahatsızlık vücutta kıl olan tüm bölgelerde etkin olarak ortaya çıkabilmektedir.

Geneli kafa kısmını etkilese yine kasıkları koltukaltları ve farklı cilt bölümlerinde de bu rahatsızlığa bağlı etkiler görülebilmektedir. Hastalık gidişatı bakımından ise akut ya da kronik yapılara da sahip olabilmektedir bu durumda hastalık kişilerde zaman aralıklarında tekrarlayabilmektedir. Yine saç dökülmesinin yaşandığı deri ve cilt alanları ise herhangi bir enfeksiyon etkisi altına da girmemektedirler.Saçkıran Tedavi Yöntemleri

Saçkıran tedavisi ise uzman Dermatologlar tarafından uygulanan tanı, teşhis ve tedavi işlemlerinden oluşan bir bütün olmaktadır. Bu türlü yayılımcı cilt hastalıklarında olduğu gibi bu rahatsızlıkta da genel anlamda tedavinin ön amaçlarından bir tanesi önleme çalışmaları olabilmektedir. Bazı vakalarda özellikle eğer başlangıç aşamasında ise ve kişinin farklı sağlık sorunları da yoksa sorunlar kendiliğinden düzelme eğilimleri gösterebilmektedir.

Daha ilerlemiş ve belirli bir oranda kronik bir hal almış vakalarda ise hekimler genel olarak ilaç tedavileri gibi yöntemleri tercih edebilmektedirler.

Uçuk, Terleme Tedavisi, Siğil, Siğil Tedavisi, Deri Kistlerinin Alınması

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp