Sac-Dokulmesi-Tedavisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Saç Dökülmesi Tedavisi


Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi tedavisi bu sorunu yaşayan kişilerin özünde planlanan ve yine dökülme tiplerine ve bu soruna yol açan nedenlere göre de şekillenmektedir.

Saç dökülmesi kişiler arasında farklı ve değişik nedenlere bağlı olarak sıklıkla görülen bir sorun olabilmektedir. Bu noktada her dökülme probleminin altında ise farklı ve kişisel nedenler yatabilmektedir.

Saç Dökülmesi Tedavisi 2022

Bu noktada en önemli detay noktalarından bir tanesi ise bu soruna yol açan faktör ve etkenlerin tespit edilmesi olmaktadır. Bu nedenle saç dökülmesi yaşayan kişiler için farklı tanı ve neden belirleme işlemleri de uygulanan yöntemler arasında olabilmektedir. Bu durumda farklı vakalarda farklı tedavi ve iyileştirme yöntemlerinin kullanılması gibi durumları ortaya çıkarabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuSaç Dökülmesi Tedavisi Nedir?

Saç dökülmesi tedavisi ve öncesinde meydana gelen dökülme sorunu ise tıbbi olarak Alopesi ismi ile tanımlanmaktadır. Bu problemi ortaya çıkaran nedenler ve yine meydana gelen dökülme sorunlarının da farklı tip ve türleri de mevcut olabilmektedir. Saç dökülmesi sorunun altında yer alan ve bu sorunun oluşumuna zemin hazırlayan etkenler ise yapılan araştırma ve tetkikler sonucunda belirlenebilmektedir. Saç dökülmesi ise bireylerde farklı yaşlarda ve farklı dökülme hızları göstererek de ortaya çıkabilen bir sorun olabilmektedir.

Saç dökülmesine neden olabilecek bazı genel kabul görmüş etkenler de bulunmaktadır. Bu nedenlerde belirtildiği gibi kişilerde farklı sonuçlar meydana getirebilmektedir. Öte yandan bu sorun hem erkek hem de kadın bireylerde de görülebilen bir sorun olma tanımı da taşımaktadır.

Saç dökülme tedavisi ve tedavinin her aşamasında önem arz eden konulardan bir tanesi ise bu dökülme ve kayıpların oluşmasına zemin hazırlayan sebepler olabilmektedir.

Bu açıdan bakıldığı zaman saç dökülmesinin ortaya çıkmasında etken olabilecek bazı nedenler ise şu şekilde sıralanabilirler;

  • Beslenme ve beslenme alışkanlıkları
  • Zararlı kimyasal içerikli maddelerle temas kurulması
  • Kalıtsal sebepler ve genetik olarak yatkın olma durumları
  • Bağışıklık sistemi ve benzer etkenlere bağlı olarak gelişen hastalıklar
  • Kıl ve tüy büyüme problemleri
  • Aşırı stres ve strese bağlı bozulmalar
  • Farklı ilaçların yan etkileri
  • Hormonsal düzensizlikler
  • Farklı cilt ve deri rahatsızlıkları
  • Bazı farklı psikolojik rahatsızlıklar

Saç dökülmesi tedavisi ve tedavi uygulamaları ise genel olarak dökülmenin etkilerine göre farklı sonuçlar da verebilmektedir. Saç kaybı ile sonuçlanan dökülme durumları genel olarak yaştan bağımsız olarak kişilerde görülebilen bir sorun da olabilmektedir. Bu noktada genç ya da yetişkin bireylerde de görülebilen bir tür sağlık sorunu olarak da tanımlanmaktadır.

Bazı dökülme vakalarında kaybedilen saçlar geri çıkabilirken bazı saç kayıplarında ise dökülme sonrası saçlar kalıcı olarak kaybedilebilmektedir. Yine farklı cilt ve deri hastalıklarına bağlı olarak ise saçlar dışında kirpik, kaş ve farklı bölgelerde de kayıp ve dökülmeler yaşanabilmektedir. Saç dökülmeleri bölgesel olabilecekleri gibi geneli kapsayacak şekilde de görülebilmektedirler. Ayrıca yine farklı travmatik sebeplere bağlı olarak da bölgesel saç dökülmeleri de yaşanabilmektedir.Saç Dökülmesi Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Saç dökülmesi tedavisi ise farklı şekillerde ve yine uzmanların öngördüğü farklı teknikler kullanılarak yapılan uygulamalar olabilmektedir. Öncelikle ise uygulamalarda mevcut saç dökülmesinin hızının ve etkilerinin geriletilmesi de amaçlanabilmektedir. Bunun dışında uygulama da ayrıca dökülmeye sebep olabilen farklı etmenlerin varlıkları da ortaya çıkarılmaktadır. Bu sayede dökülmenin kalıcı olarak ortadan kaldırılması da amaçlanmaktadır.

Tedavi ve önleme uygulamalarının farklı amaçları içinde ise saç yapılarını ve köklerini yeniden güçlendirmek gibi ileriye yönelik tedavi prosedürleri de bulunabilmektedir. Uygulama da özellikle saç köklerine yapılan müdahaleler ile köklerin yeniden canlı ve aktif olmaları da sağlanmaktadır. Bu sayede başarılı olan uygulamalar sonrasında dökülen saçların yeniden ve sağlıklı olarak uzamaları da sağlanmış olabilmektedir.

Saç dökülmesi tedavisi için hastalara ve vakalara uygulanan yöntemlerden bir tanesi de PRP olarak isimlendirilen yöntem olabilmektedir. Bu uygulama ile uzmanlar temel olarak saç köklerini ve bağlı saç derisine müdahale etmektedirler. Bu sayede ilk adım olarak ise hızlı olarak seyredebilen dökülmeler durdurulmaya çalışılmaktadır. Uygulama ise yine kişilerin genel durumlarına ve kayıpların genel hatlarına göre farklı aralıklarla uygulanan seanslarla da yapılabilmektedir.

Bu uygulamam genel anlamda saç dökülme sorunu yaşayan her kişiye uygulanabilmektedir. Uygulama ise hazırlanan özel karışımların hastaların cilt yapıları içine enjekte edilmesi tekniği ile uygulanmaktadır. Bu uygulanan karışımların içerisinde ise genel olarak farklı proteinler ve vitaminler de aktif olarak yer alabilmektedir.Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi tedavisi ve genel iyileştirme çalışmaları açısından da en önemli konu başlıklarından bir tanesi saç dökülmesinin çabuk ve etkili bir şekilde durdurulması konusu gelmektedir. Fakat doğal nedenlere ya da kalıtsal özelliklere bağlı olarak gelişen kimi saç dökülmelerinde saçların geri kazanılması mümkün olmamaktadır. Lakin bu durum karşında bu sorunu yaşayan kişilere uygulanan tedavilerle mevcut saçların ve köklerinin daha güçlü hale gelmeleri de sağlanabilmektedir.

Bu türlü durumlarda ve genel olarak ise saçların zayıflamalarına ve ileriye dönük olarak dökülmelerine sebep olabilen bazı unsurlar da bulunmaktadır. Bu noktada özellikle saç kurutma makineleri ve diğer saç aparatlarını kullanırken dikkatli ve özenli olmak bu sorunlardan kurtulmak adına önem taşıyabilmektedir.

Saç dökülme tedavisi ya da işlemleri ile birlikte saç kayıplarını azaltmak ve dökülmeleri önlemek için de yapılabilecek bazı davranışlar bulunmaktadır. Bu geliştirilen davranışların temelinde ise kişilerin saçlarını ve saç derilerini zararlı olabilecek etki ve maddelerden korumaları başlıkları yer almaktadır. Bu sayede saçların doğal yapıları korunabilmektedir ve kökleri de canlılığını yitirmemiş saçlar dökülme sorunları ile çok daha az yüz yüze gelebilmektedir.

Özellikle zararlı ve hızlı zararlı etkileri olan uygulamalardan uzak durmak ise ani gelişen ve sonuçları ilerleyebilen dökülmelerinde önüne geçmeye olanak tanıyabilmektedir. Saç bakımları sırasında ve devamında çok dikkatli olunması ve saç derisi için beslenmeye ve farklı unsurlara da dikkat edilmesi son derece fazla önem taşıyan konular arasında yer almaktadır.Saç Dökülmesi Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmesi tedavisi ise farklı unsurları içinde barındıran bir tedaviler ya da işlemler bütünü olabilmektedir. Bu noktada uygulanan birbirinden farklı tedavi şekilleri de bulunmaktadır. Tedavilerde karşılaşılan durumlardan bazıları ise dökülmenin seyri ve doğal nedenlere bağlı olup olmaması gibi özel durumlar olmaktadır. Bu gibi durumlarda ise kaybedilen saçların geriye kazandırılması genel olarak zor olmakta bazen de mümkün olmamaktadır.

Kronik olarak devam eden saç dökülmelerinde kullanılabilecek ve sorunu temel olarak çözecek etkin ilaçlar ya da farklı işlemler de şuan için mevcut olmayan durumlar olarak ifade edilmektedir. Bu durumlarla karşılaşan bireyler için ise farklı unsurları içinde barındıran harici tedavi seçenekleri de kullanılabilmektedir. Saç protezleri ya da yaygın olarak kullanılan peruk uygulamaları da bu kapsam içine giren örnekler olmaktadır.

Saç dökülmesi tedavisi için hali hazırda kullanılan farklı ilaçlarda bulunmaktadır fakat bu ilaçların da uzun süreli kullanımları farklı olumsuz yan etkilerin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu kapsam da günümüzde saç dökülmeleri için ve saç kayıpları için kullanılan en etkili yöntemlerin başında ise saç ekimi olarak bilinen işlemler gelmektedir.

Uçuk, Terleme Tedavisi, Siğil, Siğil Tedavisi, Saçkıran Tedavisi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp