Sabit-Protez-Diş-Nasıl-Takılır-Dora-Hospital-1-1200x679.jpg


Sabit Protez Diş Nasıl Takılır

Sabit Protez Diş Nasıl Takılır? Sabit protez diş takılırken, genellikle hastaların birçoğu endişe duymaktadır. Bunun en önemli sebebi hareketli protezler gibi olmayan sabit protezlerin dişlere montaj şeklinde takılmasındandır. Özellikle son zamanlarda ülkemizde diş eksiliklerinde oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlaya bu yöntem sayesinde, pek çok kişi oldukça rahat etmekte ve diş protezlerinde yaşadıkları bazı sıkıntılı durumlardan komple kurtulabilmektedirler.

Sabit Protez Diş Nasıl Takılır? 2022

Ancak sabit diş protezi takılırken kullanılan en önemli yol, geriden olan bazı dişlerde ufak bir küçültme işleminin yapılmasıdır. Tamamen doktor gözetiminde yapılan bu işlem, sayesinde artık siz de kolaylıkla kendi dişinizmişçesine dilediğiniz yiyeceği zorlanmadan yiyeceksiniz.


Sabit Diş Protezi Avantajları Nelerdir?

Sabit diş protezlerinin günümüzde bu kadar yaygınlaşmasındaki en önemli neden diğer protezlere kıyasla oldukça fazla avantajlarının bulunmasıdır. Diğer protezler gibi dışarıdan herhangi bir destek gerektirmeyen ve sürekli uğraşılmasına gerek bırakmayan sabit diş protezlerinin en önemli avantajları ise şunlardır;


Kişilerin çiğneme olaylarının daha kolay gerçekleşmesine olanak sağlar,

Estetik olarak oldukça güzel gözükür,

Konuşmada düzelme sağlar,

Sabit olduğu için çıkarıp takma derdi yoktur.

Yukarıda verilen özellikler, sabit diş protezleri kullanılırken kişiye sağlamış olduğu avantajlardır ve Sabit Protez Diş Nasıl Takılır? sorusunun yanıtı da makalemizde cevaplanmıştır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Sabit Diş Protezi Dezavantajları Nelerdir?

  Sabit diş protezi kullanan kişilerin avantajları olduğu kadar maalesef dezavantajları da bulunmaktadır. Buna göre sabit diş protezlerinin dezavantajları şunlardır;

  Sabit protez kullanan kişilerde sağlam dişlerin geri planda kalması bu dişlere daha fazla yük bindirerek diş ve diş etlerinde bazı sorunlar oluşmasına yol açar.

  Dişlerin kendi içlerinde kaymasına ve yer değiştirmesine sebep olur. yer değiştiren dişler yüz kaslarında farklı gerilmelere yol açabilir.

  Kayma sebebiyle kronik ağrılar meydana gelebilir ve bu da yüz, baş ve boyun bölgelerini ciddi oranda etkileyebilir.

  Yukarıda verilen bu durumlar sabit diş protezinin sahip olduğu dezavantajlardır.  Sabit Diş Protezi Yaptıranların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

  Bunun yanı sıra sabit protez kullanan kişilerin dikkat etmeleri gereken diğer husus ise yiyeceklerde kabuklu kuruyemiş yemekten kaçınmaları gerektiğidir. Aksi takdirde dişinizi zorladığınızda sabit diş protezlerinde kron ya da köprüyü yerinden oynatma durumu mevcuttur. Aynı zamanda sabit diş protezi olan kişiler, yiyecekleri her iki tarafa da ayırarak eşit bir şekilde tüketmelidirler.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp