Romatoid-Artrit-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Romatoid Artrit

Romatoid artrit evreleri ve seviyesine göre hastalarda farklı sorunlara neden olabilir. Eklem iltihaplarının en yaygı formu olan romatoid atrit, eklemlerin içinde yer alan sinoviyum adı verilen zarda ya da diğer organlarda iltihaplara neden olabilir. Romatoid atrit hastalığı uzun süre devam edebilen kronik rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Vücudun birçok farklı noktasında yer alan eklemleri etkileyebilir. Kıkırdak, eklem ve kemik yapılarında ciddi hasarlara neden olabilir. Romatoid atrit oluşumu kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ancak hastalığın genellikle genç ve orta yaş grubunda kişilerde ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.

Romatoid Artrit 2022

Romatoid Artrit Belirtileri Nelerdir?

Romatoid atrit belirtileri genellikle farklı türden hastalıklara benzer özellikler gösterdiği için doğrudan tanı konulması zor bir rahatsızlıktır. Romatoid atritin başlıca belirtileri arasında:

Eklem ağrıları,
Şişlik,
Hareket kısıtlılığı,
Eklemde katılık,
Hassasiyet vb.

Yer almaktadır.


Dora Sağlık Bilgi FormuKişiden kişiye değişiklik gösteren rahatsızlık, doku hasarına neden olabilir. Genellikle eklemde sakatlığa neden olduğu için romatoid atrit erken tanı ve tedavisi yapılması gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Romatoid atrit hastalığı bazı hastalarda karaciğer ve akciğer iltihaplanmalarına da neden olabilir.

Romatoid Artrit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Romatoid atrit tedavisi ile hastalığın tamamen iyileşmesi mümkün değildir. Fakat hastalığın getirdiği ağrılar engellenerek, hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Romatoid atrit tedavisinde ilaç ve fizik tedavi uygulanabilir. Tamamen hastalığın boyutlarına ve kişiye göre farklı tür tedaviler uygulanabilir. Tedavi sırasında çeşitli ağrı kesiciler ve kortizonlu ilaçlar kullanılabilir.Romatoid Artrit Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

Romatoid atrit alevlenme dönemi hasatlarda yoğun acılara neden olabilir. Günümüzde romatoid atritin nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte farklı yorumlar yapılmaktadır. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmadığı durumlarda, romatoid atrit iltihap hücrelerine ve eklemlere doğru hareket ederek yayılabilir. Eklem sıvısı artarak eklemelerde şişlik vb. durular ortaya çıkar.

Genellikle gelişme çağındaki gençlerde hastalığa karşı bir yatkınlık gözlemlenmektedir. Diğer artritlerden ayrılan en temel özelliği eklemlerde meydana gelen sorunlardır. Eklem dokusuna kadar ulaşan iltihap hücreleri ekleme hasar vermektedir. Romatoid atrit hastalığı için en uygun tedavi uzman doktorlar tarafından yapılan detaylı muayene ve teşhislerden sonra belirlenmektedir.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp