RomatizmalEklemAgrilari.jpg

Romatizmal Eklem Ağrıları

Kelime manasıyla, yunanca’dan gelen rheum’un, akmak, hareket etmek manasından türediği söylenir. Hareket denince de kaslar ve eklemler akla gelir. Otoimmün hastalıkların en sık görülenidir. Otoimmün, vücudumuzun, kendi bağışıklık sistemimizin, kendi dokularını yabancı kabul edip onlara savaş ilan etmesi ve harabiyetlere yol açmasıdır.

Romatizma el ve bilek eklemleri ve ayak eklemleri başta olmak üzere tüm vücut eklemlerini tutabilir. Erken teşhis ve tedavisinde eklemlerde olacak şişmeler, kireçlenmeler engellenebilir veya gidişatı yavaşlatılabilir.

Günlük düzenli hafif egzersizler, yürüyüş, yüzme, kültür fizik hareketleri, kas gücünüzü artırarak, genel vücut sağlığını iyileştirmekle birlikte, eklemlerdeki basıncıda azalttığından mutlaka tavsiye edilir.


Romatizmal Eklem Ağrıları Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Romatoid artrit hastalarından tedaviye erken başlayanların, daha aktif bir ve daha kaliteli bir yaşam sürdükleri bir çok çalışmada gösterilmiştir. Eklem protezlerine kadar giden, eklem kireçlenmeline daha az maruz kaldıklarıda bu çalışmalarda beyan edilmiştir.

  Eklem kireçlenmelerinin bütün dünyada en korkulan sebeplerinden biri olan romatizmal eklem hastalıkları, erken teşhisle çok daha az korkulur hale gelmiştir. Tabii ki vücudumuzu birçok yönden ağır bir şekilde etkileyen romatizmal hastalıklar ciddi bir rahatsızlıktır, ama teşhis ve tedavilerdeki son gelişmelerle bu yavaşlatılmakta bazan durdurulabilmektedir.
  Romatizmal eklem hastalığı,her yaşta başlayabildiği gibi en sık 30-50 yaş arasında başlar. Kadınlarda erkeklerden 3 kat fazla görülür.


  • Belirtileri
  • Çeşitleri
  • Teşhis ve tedavi
  Belirtileri

  Eklemlerde ağrı, şişme, hareketlerinde kısıtlanma şeklinde başlar. En çok ellerin küçük eklemlerini sever. Eklem şikayetleri yanında bazı tiplerinde göz, kalp, akciğerler, cilt gibi organlarda da belirtiler ortaya çıkabilir.

  Romatizmal eklem hastalıklarında ,ağrı,sabahları çok rahatsız edici boyutlarda olur,bir kaç saat bazan gün boyu sürebilir. Bununla birlikte sabahları eklem sertlikleri vardır,hareketle hafifler. Sabahları bu tür ağrı ve sertleşmeler yaşayanların romatizma ilk akla gelen sebebi olmalıdır.

  Eklem ağrılarıyla birlikte, halsizlik, hafif ateş, iştah azalması, Sjögren sendromunda olduğu gibi ağız ve göz kuruluğu, ellerde ve dirsek eklemi çevrelerinde küçük, sert yumrular, romatoid nodüllerde oluşabilir.

  Çeşitleri

  Romatizmal eklem hastalıklarının yüzden fazla çeşidi vardır. Sık görülen çeşitlerini sıralamak gerekirse;

  Fibromiyalji, romatoid artrit, spondilartropatiler, ankilozan spondilit, vaskülitler ve behçet hastalığı, gut hastalığı, sedef hastalığı, ailevi akdeniz ateşi(FMF), akut eklem romatizması, reaktif artritler, kristal artritleri, enfeksiyöz artritler, bağ dokusu hastalukları (sistemik lupus, polimiyozit, dermatomiyozit, skleroderma, mixt bağ dokusu hastalıkları vb), juvenil artrit gibi isimlendirilirler.

  Teşhis ve tedavi

  Erken yaşlarda belirtileri bir çok hastalıkla karıştığından teşhiste bir çok test gerekir. Muayenede eklemlerdeki kızarma, şişme hassasiyet, nodül varlığı, kas gücü ve refleksler gibi geniş bir değerlendirme sonrası bir çok tahliller, filmler ve mr istenebilir.

  Kesin teşhis konup, çeşidi belirlendikten sonra, bir romatolog, kardiyolog veya çocuk doktoru görüşü istenerek, henüz eklem deformiteleri oluşmamıssa ilaçlı tedavi, fizik tedavi ve egzersizler verilir.

  Eklemlerdeki bozulmalar ileri derece hareketi kısıtlamış, ağrılar gece uyandıracak dereceye gelmişse cerrahi tedaviler düşünülür. Cerrahi tedaviler arasında kopan tendon, yırtılan bağ veya işlevini yitirmiş sinovya eksizyonları yumuşak doku ameliyatları arasındadır. Kontraktürler varsa açılır. Total eklem değiştirilmesi, proteze kadar her aşamada gerekli tedavi uygulanır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…

  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp