Ritim-Bozuklukları.jpg


Ritim Bozuklukları

Kalp anne karnından ölene kadar hiç durmaksızın çalışan bir organdır. Kalp hızı vücudun ihtiyacına göre ayarlanır. Çarpıntı sübjektif bir (his) semptomdur. Objektif olarak tespit edilmesi için elektrokardiyografi (EKG) ya da çeşitli kalp ritim kaydediciler (holter ya da event recorder) ile belirlenmesi gereklidir. EKG ya da holter ile aritmi tespit edildiğinde aritmi oluşturan kalp ve diğer hastalıkl nedenleri sogulanmalıdır. Sigara, alkol, çay, kahve ve kafeinli içecekler aritmiyi artırabilir.

Ritim Bozuklukları 2022

Grip, allerji ve depresyon gibi çok çeşitli hastalıklarda kullanılan bazı ilaçlar da aritmi oluşturabilir ya da şiddetlendirebilir. Kalp hastalıkları dışında kansızlık, akciğer, tiroid bezi, böbrek ve sinir sistemi hastalıkları, bulantı-kusma ile seyreden hastalıklar aritmi oluşturabilir ya da şiddetlendirebilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Kalp kaynaklı ritim bozukluğunu araştırmak için EKG-Holter-Event Rccorder’ın yanında Ekokardiyografı, Efor testi. Eğik Masa Testi ve girişimsel olarak Koroner Anjiyografi ve Elektrofızyolojik Çalışma yapılabilir. Kalp dışı nedenler içinse kan ve diğer bazı testler istenebilir.  EKG ya da holterde ritim bozukluğu belirlendiğinde tedavi gerekliliği sorgulanır. Tedavi gerekli ise amaç mümkünse aritmiyi oluşturan hastalığın tedavisidir. Mümkün değilse ritim bozukluğunun hayatı tehdit ediciliğin ortadan kaldırılması, sıklığının azaltılması, oluşabilecek semptomların önlenmesi ya da azaltılmasıdır. Tedavi gerektiren aritmiler çeşitli ritim düzenleyici ilaçlarla, girişimsel Elektrofızyolojik Çalışma veAblasyon tedavisi ile ya da kalp pili-kalp şoku veren cihazlarla tedavi edilir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp