Retina-Dekolmani-ve-Retina-Yirtilmasi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Retina Dekolmanı ve Retina Yırtılması


Retina Dekolmanı ve Retina Yırtılması

Retina dekolmanı, retinanın (gözün ışığa duyarlı tabakası) göz küresinin arkasından ayrılmasıdır. Bu, görüşü kalıcı olarak etkileyebilir, bu nedenle hemen (24 saat içinde) göz doktoruna başvurulmalıdır.

Retina, gözünüzün arkasının iç kısmını kaplayan ışığa duyarlı bir doku tabakasıdır. Işık, göz bebeği aracılığıyla göze girdiğinde, retinaya odaklanır. Retinanın hücreleri beyne sinyaller gönderir ve bu da onları görülen görüntüler olarak yorumlar. Retinanın merkezinde, kişinin tam önünde gördüklerinden sorumlu olan, makula adı verilen küçük bir alan vardır. Makula, okumak gibi şeyler için önemlidir.

Retina Dekolmanı ve Retina Yırtılması 2023

Retina dekolmanı varsa, bu ince ışığa duyarlı doku tabakası, alttaki tabakalardan ayrılır. Görüş daha sonra giderek daha fazla bozulabilir, bulanıklaşabilir veya görüşte siyah bir gölge gelişebilir.

Retina dekolmanı genellikle sadece bir gözü etkiler, ancak ikisini de etkileyebilir. Retina dekolmanlarının çoğu 60 ila 70 yaşları arasındaki insanlarda meydana gelir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuRetina Dekolmanı Türleri

Retina dokalmanı (retina ayrılması) 3 şekilde gerçekleşebilmektedir.

Yırtıklı retina dekolmanı

Bu, en yaygın retina dekolmanı türüdür. Retinada bir yırtık veya delik oluşursa olabilir. Bu, gözdeki sıvının retinanın altına sızmasına ve onu gözün arka duvarından ayırmasına neden olabilir. Bu genellikle yaşlanmanın normal bir parçası olan gözün arkasındaki jelin (vitröz) büzülmesinden kaynaklanır. Retina yırtılması sık karşılaşılan bir durumdur.

Traksiyonel retina dekolmanı

Bu, retinanın gözdeki yara dokusu tarafından çekildiği zaman oluşur. Gözde, çoğunlukla diyabetli kişilerde anormal bir kan damarı büyümesi varsa bu gerçekleşebilir.

Eksüdatif retina dekolmanı

Bu nadir görülen bir retina dekolmanı türüdür. Retinanın altındaki kan damarları sıvı sızdırmaya başlarsa, retinanın altında birikebilir ve bu da bazen retinanın kopmasına neden olabilir. Bunun olmasının birçok nedeni vardır, örneğin gözde şiddetli iltihaplanma olması.Retina Dekolmanı ve Retina Yırtılması Belirtileri

Retina dekolmanı ağrısızdır ve bazen sessiz olabilir (yani asemptomatik olabilirler) ve yalnızca rutin bir göz muayenesi sırasında keşfedilebilir. Ancak daha tipik olarak, aşağıdaki gibi görsel semptomlarla ortaya çıkarlar:

Ani uçuşan cisimler: Bunlar küçük hareket eden benekler veya bulutlar, küçük noktalar veya örümcek ağları gibi görünebilir.
Gün boyunca devam eden ışık çakmaları (fotopsi)
Yırtık retina bir miktar kanama ile ilişkiliyse, görüş puslu hale gelebilir.
Yırtık retina dekolmanına yol açtıysa, görme alanınızda sabit bir gölge veya karanlık nokta olabilir.Retina Dekolmanı ve Retina Yırtılması Nedenleri

Retina dekolmanı ve retina yırtılması birçok nedenden dolayı gelişebilmektedir.

  • Travma: Yüz veya göz yaralanması, retinanın kopmasına neden olabilir. Gözlerde veya yüzde herhangi bir travma yaşayan kişi, görüşünü dikkatlice izlemeli ve retina yırtığı veya retina dekolmanı belirtileri aramalıdır.
  • Uzağı görememe: Gözbebekleri doğal olarak oldukça uzun olduğundan, retina ve destekleyici doku üzerinde baskı oluşturur, aşırı derecede uzağı göremeyen bireyler de retina dekolmanı için fazlasıyla risk altındadır.
  • Göz Cerrahisi: Bazı nadir durumlarda, LASIK ameliyatı veya katarakt ameliyatı (özellikle çok uzağı göremeyen kişilerde), yanlışlıkla retinanın ayrılmasına neden olabilir.
  • Hastalıklar ve Bozukluklar: Gözdeki göz hastalıkları veya tümörler de retina dekolmanı nedeni olabilir. Diyabet ve orak hücre hastalığı gibi diğer durumlar da kişiyi retina dekolmanı için artan bir risk altına sokar. Retinanın altında yeni kan damarlarının büyümesine neden olan diyabetik retinopati, retinayı destekleyici dokudan uzaklaştırarak retina yırtılması veya retina dekolmanı nedeni olabilir. Retinoskizis, üveit, dejeneratif miyopi veya kafes dejenerasyonu olan bireyler de retina yırtılması veya ayrılması riski altındadır.
  • Kişisel ve Aile Geçmişi: Ailede retina yırtılması veya ayrılması öyküsü olan bireyler de yüksek retina yırtılması veya ayrılması riski altında olabilir. Diğer gözü bu durumlardan herhangi birini yaşayan kişi, retina yırtılması veya ayrılması riski de daha yüksektir.

Göz içindeki sıvı hareketi de nadir durumlarda retina dekolmanına neden olabilir.Retina Dekolmanı ve Retina Yırtılması Tedavi

Retina dekolmanı ve retina yırtılması hastanın durumuna, hastalığın nedenine göre çeşitli şekillerde tedavi edilebilmektedir.

  • Retina Yırtıkları: Retina deliklerinin veya yırtıklarının, retinayı gözün arka duvarına tekrar sızdırmaz hale getirmek için genellikle lazer tedavisi veya kriyoterapi (dondurma) ile tedavi edilmesi gerekecektir. Bu tedaviler çok az rahatsızlığa neden olur ve göz doktorunun muayenehanesinde yapılabilir. Bu tedavi genellikle bir retina dekolmanına ilerlemeyi önleyecektir. Bazen retina dekolmanı ve retina yırtılması tedavi edilmeden izlenir.
  • Ayrılmış Retina: Retina dekolmanları, retinayı gözün arkasındaki uygun konumuna döndürmek için ameliyat gerektirebilir. Ayrılmış bir retinayı düzeltmenin birkaç yolu vardır. Hangi tip cerrahi ve anestezinin (lokal veya genel) kullanılacağına dair karar retina dekolmanının özelliklerine bağlıdır. Bilinen yöntemlerin her birinde, göz doktoru herhangi bir retina yırtığını tespit edecek ve yırtığı kapatmak için lazer cerrahisi veya kriyoterapi (dondurma) kullanacaktır.


Retina Dekolmanı Cerrahisi

Pnömatik retinopeksi, gaz kabarcığının retina yırtığını gözün duvarına geri itmesini ve yırtığı kapatmasını sağlayan, göz içindeki vitröz boşluğa bir gaz kabarcığının enjekte edilmesini tanımlar. Lazer veya kriyocerrahi, retinayı retina yırtığı etrafındaki göz duvarına sabitlemek için kullanılır. Göz doktoru hastadan birkaç gün boyunca belli bir baş pozisyonunu korumasını isteyecektir. Gaz kabarcığı yavaş yavaş kaybolacaktır. Bazen retina dekolmanı ve retina yırtılması için olan bu prosedür göz doktorunun ofisinde yapılabilir.

Skleral toka cerrahi, yerinden çeken herhangi bir kuvveti dengelemek için gözün ekvatorunun etrafına bir skleral toka veya esnek bant yerleştirilir. Genellikle göz doktoru sıvıyı ayrılmış retinanın altından boşaltarak retinanın gözün arka duvarına karşı normal konumuna geri dönmesini sağlar. Bu prosedür ameliyathanede, genellikle ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir.

Vitrektomi, retinayı çeken vitröz jeli çıkarmak için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Bu, vitröz gaz kabarcığı ile değiştirilecekse de gerekli olabilir. Vücudun kendi sıvıları yavaş yavaş bu gaz balonunun yerini alacak, ancak vitröz jel geri dönmeyecektir. Bazen bir vitrektomi, bir skleral toka ile birleştirilebilir.

Ameliyattan sonra

Ayrılmış bir retina için ameliyattan sonra biraz rahatsızlık beklenebilmektedir. Göz doktoru hasta için gerekli tüm ilaçları yazacak ve normal faaliyete ne zaman devam etmesi gerektiğini bildirecektir. Kısa süreliğine hastanın göz bandı takması gerekecektir. Göze bir gaz kabarcığı yerleştirildiyse, göz doktoru hastanın başını bir süre özel pozisyonlarda tutmasını tavsiye edebilir. Bir gaz kabarcığı kullanılırsa, hava kabarcığı gidene kadar hava yolculuğu, tüplü dalış ve belirli anestezi türlerinden hasta kısıtlanacaktır. Retina yeniden takıldıktan sonra gözlüklerin değiştirilmesi gerekebilir.Cerrahinin Riskleri Nelerdir?

Herhangi bir ameliyatın riskleri vardır; bununla birlikte, tedavi edilmemiş bir retina dekolmanı genellikle kalıcı ciddi görme kaybı veya körlüğe neden olur. Bu cerrahi risklerden bazıları enfeksiyon, kanama, göz içinde yüksek basınç veya kataraktı içerir. Çoğu retina dekolmanı ameliyatı başarılıdır, ancak bazen ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyulur. Retina tekrar takılamazsa, göz görüşünü kaybetmeye ve sonunda kör olmaya devam edecektir.

Görüş İyileşecek Mi?

Görmenin iyileşmesi aylar alabilir ve bazı durumlarda asla tam olarak geri dönmeyebilir. Ne yazık ki, bazı hastalar, özellikle kronik retina dekolmanı olanlar, herhangi bir görmeyi iyileştirmez. Ayrılma ne kadar şiddetli olursa ve ne kadar uzun süre mevcutsa, görüşün o kadar az geri dönmesi beklenebilir. Bu nedenle ilk retina dekolmanı ve retina yırtılması sorunu belirtisinde göz doktoruna gidilmesi oldukça önemlidir.

Yaygın Göz Hastalıkları, Üveit, Şaşılık, Göz Seğirmesi, Göz Lazer Çeşitleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp